Bevelands goud 1.50 Stukje "wilde' natuur in drie dorpen van Borsele tD&t tfruïal BEVELANDEN en THOLEN 25 het huis op lange dwarsbalken. Omdat deze sporen vaak moeilijk in de bodem te herkennen zijn en vaak slecht geconserveerd, is ook deze vindplaats zeldzaam in Zee land. Het vondstmateriaal bestaat naast de paalgaten tot nu toe voorname lijk uit de vulling van (afval)kui- len met aardewerkscherven en botmateriaal, huttenleem en een begraving van drie volledige scha pen. „Die werden gehouden voor hun wol", weet Wattenberghe. Specialistisch onderzoek zal in een later stadium meer aanwijzin gen kunnen geven voor het agra risch gebruik van de nederzetting en de welstand van de bewoners. De vindplaats als geheel lijkt te verwijzen naar een gehucht dat is ontstaan op de hoger gelegen kreekrug, waarop ook de diverse kastelen van Kapelle zijn aange legd. Later heeft dit gehucht de (huidige) naam Abbekinderen ge kregen. Vlakbij ligt het voormali ge kasteelterrein van Smallengan- ge dat uit de 14e eeuw dateert. In geval van archeologische vond sten is het aan de gemeente om te beslissen of het om een 'behou- denswaardige vindplaats' gaat. Zo ja, dan zullen de plannen moeten worden aangepast. Dat is in dit ge val niet aan de orde. Wattenberghe: „De eerste insteek is om zoveel mogelijk in de grond te behouden. Kan dat niet, dan worden de vondsten gedocumen teerd en opgeslagen." De gege vens komen vervolgens in een lan delijke archeologische database te recht en zijn zo raadpleegbaar voor de (verdere) geschiedschrij ving van Zeeland. De opgraving vormt dus een aanvulling op het wetenschappelijk onderzoek naar de ontwikkeling van de bewo ning in Zeeland in de Middeleeu wen en de rest van Zuid-West-Ne derland en Vlaanderen. )rie braakliggende percelen van gemeente worden dan inge- gaid met een kruiden- en bloe- enmengsel. bt gaat om lappen grond aan de Itor Pontenagelstraat in Ove- |de, het bedrijventerrein frdzak in Heinkenszand en Co- aoek in 's-Heer Abtskerke. De tente wil met deze proef geven aan biodiversiteit ^nrijkdom). Biodiversiteit Europa al jaren lang hard lit. Vanuit het project Duurzaam Die- kendamme zijn al diverse intiatie- ven ontwikkeld. Zo is in Ovezan- de een biodiversiteitstuin ontwik keld en is in Baarland een imker cursus gehouden. De gemeente sluit daar op aan met het inzaaien van de drie percelen met het krui den- en bloemenmengsel. Dat is ook goed voor de bijen stand, weet wethouder Conny Miermans. „En de bij is een be langrijk beestje voor de fruitsec tor. Aangezien wij de gemeente zijn met het grootste fruitareaal in Nederland is de bijenstand voor ons belangrijk." Borsele bracht het belang van soortenrijkdom al onder de aan dacht van de inwoners. Zo zijn een tijdje terug zakjes met bloem bollen uitgedeeld en is in Lewe- dorp een speeltuin met natuur voor insecten ingericht. De proef is tot stand gekomen met medewerking van land bouworganisatie ZLTO en de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB). „Deze or ganisaties hebben ervaring met de inrichting van bloemenran den." Omwonenden hoeven volgens Miermans niet bang te zijn dat De gemeente Borsele zaait dit voorjaar drie percelen in met een kruiden- en bloemenmengsel. straks allerlei bloemen en krui den overwaaien naar strak gemaai de gazons. „De kans op over waaien is minimaal." De gemeente wil met biodiversi teit het besef van mensen vergro ten dat natuur niet altijd 'netjes' hoeft te zijn zoals bij een strak ge maaid gazon het geval is. Borsele ondertekende in 2010 sa men met de provincie en een groot aantal Zeeuwse organisaties de verklaring 'Coalitie Biodiversi teit 2010'. De ondertekening mar keerde de start van een Zeeuwse samenwerking om de soortenrijk dom in Zeeland te beschermen. Bij de drie percelen komt een in formatiebord te staan. De proef neemt een periode van drie tot vijfjaar in beslag. Van de Ven Fashion failliet verklaard Van de Ven Fashion, met 28 kledingwinkels, is failliet verklaard. De winkel in Mid delburg is dicht, maar die in Oost-Souburg en Kapelle blijven open, benadrukt een woordvoerder. Die zaken ho ren bij een andere tak van dê onderneming. Het Mid delburgse personeel kreeg donderdag ontslag bij het hoofdkantoor in Bergen op Zoom ontslag aangezegd. Man opgepakt voor mishandeling Een 24-jarige man uit de ge meente Hulst is opgepakt op verdenking van zware mis handeling van een 17-jarige plaatsgenoot tijdens het nieuwjaarsfeest Foxxland. Het slachtoffer raakte bewus teloos en gewond aan zijn kaak. De nu opgepakte man liep na het incident weg. De politie wist hem te vinden dankzij camerabeelden en getuigenverklaringen. Hobbyfestival in De Stenge In De Stenge in Heinkens zand is morgen een Hobby festival met veertig markt kramen vol hobbyspullen en nieuwe producten. De hobbybeurs is open tus sen 10.30 en 16.30 uur. Entree is vier euro, met daar bij het magazine Hobbyfesti val. Zes cursisten tonen hun kunstwerken Zes cursisten van de cursus Basistechnieken Tekenen/- Schilderen exposeren deze en komende maand in dorpshuis Versvliet in 's-Heer Abtskerke. Thema van de expositie is 'Kleur en ruimte'. De vernissage is morgen; aanvang 15.00 uur. VRIJDAG 7 FEBRUARI 2014 geheimen prij s m mm I Archeoloog en directeur Jan Wattenberghe van het Middelburgse bureau Artefact bij de opgravingen tussen Kloetinge en Kapelle. foto's Marcelle Davidse WEEKENDAANBIEDING vuww.densoeteninval.nl VERKOZEN TOT BESTE BAKKER VAN ZEELAND! door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Inwoners van Ove- zande, Heinkenszand en 's-Heer Abtskerke krijgen dit voorjaar een stukje 'wilde natuur' voor de deur. KAPELLE HULST HEINKENSZAND www.hobbyfestival.nl 'S-HEER ABTSKERKE www.inenuitdekunst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61