Goes zoekt kandidaten voor maatschappelijk ondernemen-prijs Speelgoedbank Zeeland deelt dubbel zoveel uit Schouwen-Duiveland: windmolens Ook Wemeldinge krijgt niet welkom op Grevelingendam een natuurspeelbos 24 BEVELANDEN en THOLEN ARCHEOLOGISCHE VONDST Meerdere bijzondere middeleeuwse boerderijen zijn gevonden bij de aanleg van een nieuwe drinkwaterleiding tussen Kapelle en Goes. Tot 20 april kunnen ondernemers in Goes zich via www.mvoprijs.nl aanmelden als kandidaat. Daarna volgt een publieksstemming. Een vakjury bepaalt uiteindelijk wie de MVO-prijs verdient. De win naar wordt bekend gemaakt in no vember. Duurzaam ondernemen, of maat schappelijk verantwoord onderne men (MVO), staat op dit moment volop in de belangstelling. Uit on derzoek blijkt dat bedrijven die strategisch met MVO bezig zijn, zich gemakkelijker aan de omge ving aanpassen en minder afhan kelijk zijn van economische veran deringen. Ondernemers die hun bedrijfsvoering afstemmen op de De Speelgoedbank Zeeland is in november 2012 opgericht. Volgens voorzitter Daniël van der Meer zijn in het eerste' jaar meer dan 800 pakketten uitgedeeld aan kin deren in heel Zeeland. Hij ver wacht dit jaar op bijna het dubbe le uit te komen. „De armoede is gestegen. Vorig jaar leefden 16.000 gezinnen in Zeeland in ar moede. En volgens de Kinderom budsman heeft 1 op de 9 kinderen te maken met armoede." Daar komt bij dat de Speelgoed bank na dit eerste jaar zijn organi satie goed op poten heeft staan én bekender is geworden. „Zowel de samenleving en het milieu, zijn daardoor veelal koplopers in hun branche. De MVO-prijs is bedoeld voor be drijven die duurzame winst voor milieu en maatschappij combine ren met goede bedrijfseconomi sche resultaten. In 2011 won Clean- master Biolux, groothandel in to tale 'bedrijfshygiëne, de eerste edi tie van de MVO-prijs Goes. Bedrij ven die toen meededen, kunnen dat weer doen. Burgers worden vanaf april actief bij de uitverkiezing betrokken. Na de eerste selectieronde door een jury kunnen de inwoners van Goes hun stem uitbrengen op hun favoriete bedrijf. Er zijn drie juryleden: Ira von Har ras, Coördinator Duurzaamheid van Scalda, Hans Goovers, voorzit ter MKB Zeeland en Eddy de Se- ranno, docent en onderzoeker bij de Hogeschool Zeeland in Vlissin- gen. vraag naar speelgoed als het aan bod groeien", zegt Van der Meer. De pakketten worden samenge steld uit tweedehands speelgoed. Stichting Weerwerk kijkt het speelgoed na en repareert het als dat nodig is. Als alles weer heel, schoon en compleet is, kan het worden uitgedeeld. In een speel goedpakket zitten minimaal vier dingen. Er zijn pakketten voor jon gens en meisjes in verschillende leeftijden. Gezinnen die een speel goedpakket willen hebben, moe ten een verwijsbrief hebben van een maatschappelijke organisatie. De Speelgoedbank is vanwege de verwachte groei op zoek naar meer speelgoed. Inleveren kan bij de Speelgoedbank of Weerwerk. „Het moet wel speelgoed zijn dat je zelf nog aan je kind zou willen geven. Het hoeft niet nieuw te zijn, maar het moeten ook geen kapotte afdankertjes zijn." KLOETINGE - Het is voor een leek maar moeilijk voor te stellen, maar een archeoloog krijgt het er zelfs bij deze temperaturen warm van: verkleuringen in de dikke kleilaag langs de Abbekinderse- zandweg, tussen Kloetinge en Ka pelle, duiden op restanten van een boerderij uit vermoedelijk de 10e of 11e eeuw. Een erg bijzonde re vondst, die in Zeeland nog niet vaak is gedaan. De verkleuringen blijken paalga ten van een houten boerderij en ook greppels. Duidelijk nederzet tingsmateriaal, zegt archeoloog en directeur Jan Wattenberghe van het Middelburgse bureau Ar tefact. De restanten zijn aangetrof fen tijdens voorbereidend werk voor de aanleg van een nieuwe drinkwaterleiding tussen Kapelle en Goes. Het was de verwachting dat het gebied wel eens een histo rische schatkamer zou kunnen zijn, daarom vinden de graafwerk zaamheden ook plaats onder ar cheologische begeleiding. Uit vooronderzoek was al gebleken dat het om een 'behoorlijk interes sante locatie' gaat. Dat kon onder meer worden afgeleid uit al beken de gegevens over het gebied. In totaal zijn vier archeologische zones gemarkeerd in het tracé voor de waterleiding. En die ge ven een schat aan informatie prijs. Hoewel van de boerderijen dus al leen paalgaten (geen echte kuilen, maar verkleuringen in de bodem) zijn gevonden, wordt daar toch ge sproken over een boerderij die bijna in zijn geheel is aangetrof fen. Met de gaten voor de steun balken is het namelijk mogelijk om een reconstructie te maken van hoe het bouwsel er heeft uit gezien. „We proberen structuren te herkennen in die paalkuilen om daarmee een plattegrond te kunnen construeren", legt Wat tenberghe uit. Hij geeft toe dat dergelijke vondsten ook voor ar cheologen niet altijd even herken baar zijn. ,Je bent eigenlijk afhan kelijk van grotere civiel-techni- sche werkzaamheden als het aan leggen van een waterleiding voor dit soort vondsten." Er is sprake van meerdere boerde rijen die dateren uit verschillende perioden uit de middeleeuwen. Dat kan worden vastgesteld om dat er sporen van verschillende bouwstijlen zijn herkend. De an dere boerderijen, circa twintig me ter verderop in het tracé van de waterleiding, dateren vermoede lijk uit de 14e of 15e eeuw. Bij dit type werden geen paalgaten aan getroffen voor steunbalken, maar is sprake van een fundering van „Dat willen we niet", zegt wet houder Gilles Houtekamer. Vol gens hem is er ook verzet van on dernemers. De windmolens op de Grevelingendam maken deel uit van het windpark Krammer, bij de Krammersluizen. Schou wen-Duiveland heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de molens wel op het sluizencom- plex en op de Philipsdam kunnen komen, maar dat het daar bij moest blijven. Nu blijkt dat er ook molens op de Grevelingendam moeten komen om het project rendabel te ma ken. „En eerst was er sprake van één, toen van drie, toen van vijf en nu moeten er mogelijk nog meer komen", zegt wethouder Gilles Houtekamer. „Wij willen de minister er van overtuigen dat wij ons altijd redelijk hebben op gesteld. We constateren nu dat we onder druk worden gezet en dat andere belangen een rol gaan spelen." De gemeente heeft uiteindelijk weinig mogelijkheden om de bouw van windmolens op de dam tegen te houden. Het gaat om een fors park, en dat betekent dat de rijksoverheid een zoge noemd 'aanwijzingsbesluit' zal ne men. Daartegen kan de gemeente wel een zienswijze indienen, maar een formele bezwaarproce dure is er niet.Ligt het aanwij zingsbesluit er eenmaal, dan moet de gemeente de omgevings vergunning (de nieuwe vorm van bouwvergunning) verlenen. Plaatselijke ondernemers en vere nigingen maken een plan voor de ze natuurspeelplek. Het natuur speelbos in Kapelle is bijna afge rond. De opening is op 15 maart, maakte wethouder Jon Hersel- man deze week bekend. Deze speelpek is het resultaat van een samenwerking tussen de ge meente, Staatsbosbeheer en de scouting. De plek in het Kapelse bos biedt onder meer plaats aan een waterpartij en een ontmoe tingsheuvel. Tevens is er een hoornbrug en fietscrossbaan. Daar zijn omgehakte bomen voor ge- i bruikt. Ook komen er wandelpa-J den voor een natuureducatievj route, doorkruipbuizen, speelhui* jes en een insectenhotel Lede* van de scouting legden de aanlfl van de paadjes voor de natuured* catieve route aan en bouwden insectenhotel. In november vfl jaar is door de scouting een gfl aantal bomen gekapt om pl<* maken voor de natuurepeelJjj|sl Deze bomen zijn hergebrui* het duurzame karakter te^J drukken. Klei geeft haar De verkleurde plekken, cirkels, in de klei geven de plaats aan waar ooit een paal in de grond zat. Reconstructie van een soortgelijke boerderij als die nu is aangetroffen. De gebintconstructie lijkt iets anders te zijn opgebouwd, maar zo moet hij er ongeveer hebben uitgezien. GOES - Na de eerste, succesvolle editie in 2011 geven Stichting Switch en de gemeente Goes een vervolg aan de gemeentelijke MVO-prijs voor maatschappelijk verantwoord ondernemen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Speelgoedbank Zeeland maakt zich op voor een druk jaar. De verwachting is dat ze ker 1500 speelgoedpakketten gaan worden uitgedeeld aan kinderen die in armoede moeten leven. Dat is twee keer zo veel als vorig jaar. www.speelgoedbank-zeeland.nl door Luc Oggel door Melita Lanting BRUlNiSSE - Schouwen-Duiveland heeft het ministerie van Economi sche Zaken er nogmaals op gewe zen dat de bouw van windmolens op de Grevelingendam niet accepta bel is. Op de Grevelingendam zijn toeristische ontwikkelingen ge pland en dat botst volgens het col lege met windmolens. door Frank van Cooten WEMELDINGE - De jeugd van We meldinge krijgt in navolging van Ka pelle ook een natuurspeelbos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60