Zorgen om toekomst bibliotheek Tholen Plan Timmerfabriek: Een mooier pand kun je niet hebben Maaien voor de vogels 26 SCHOUWEN-DUIVELAND ARCHEOLOGISCHE VONDST Meerdere bijzondere middeleeuwse boerderijen zijn gevonden bij de aanleg van een nieuwe drinkwaterleiding tussen Kapelle en Goes. Dat is niet bepaald midden in de gemeente. „Vanuit Stavenisse zou je dan 30 kilometer moeten rijden voor een boek", benoemt Olga Molegraaf van de leeskring Sint-Maartensdijk één van de con sequenties. Op dit moment zijn er ook nog vestigingen in Sint Phi- lipsland, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk. Officieel is nog niet bekend wat er precies staat te gebeuren, maar wel zeker is dat er bezuinigd zal gaan worden. Dat is voor de vier leeskringen van Vrouwen van Nu - Sint-Maartensdijk, Scherpenis- se, Sint Philipsland en Tholen - KUSTBRQEDVOGELS aanleiding om hun zorgen te ui ten. Er is een gezamenlijke brief aan Burgemeester en Wethou ders, raadsleden en bibliotheek ge stuurd. Molengraaf: „Er zit nog heel wat tussen bezuinigen en vestigingen sluiten. We hopen dat er creatief met elkaar kan wor den nagedacht over andere oplos singen. We willen graag meeden ken over hoe het anders kan." Dat doen de leesliefhebbers van Vrouwen van Nu overigens niet al leen voor zichzelf. „Het is voor ie dereen belangrijk. Voor volwasse nen en kinderen. Ik ben zelf een vreselijke lezer, maar ook mijn kinderen en kleinkinderen zijn dat. Het is belangrijk voor je ont wikkeling. Maar dan moet je boe ken natuurlijk wel aangereikt krij gen. Een bibliotheek is laagdrem pelig. Je grijpt daar nog eens zo maar iets uit de kast. Je kunt er voor naslagwerken terecht en er zijn professionele medewerkers, die ook van alles op educatief ge bied doen." KLOETINCE - Het is voor een leek maar moeilijk voor te stellen, maar een archeoloog krijgt het er zelfs bij deze temperaturen warm van: verkleuringen in de dikke kleilaag langs de Abbekinderse- zandweg, tussen Kloetinge en Ka pelle, duiden op restanten van een boerderij uit vermoedelijk de toe of 11e eeuw. Een erg bijzonde re vondst, die in Zeeland nog niet vaak is gedaan. De verkleuringen blijken paalga ten van een houten boerderij en ook greppels. Duidelijk nederzet tingsmateriaal, zegt archeoloog en directeur Jan Wattenberghe van het Middelburgse bureau Ar tefact. De restanten zijn aangetrof fen tijdens voorbereidend werk voor de aanleg van een nieuwe drinkwaterleiding tussen Kapelle en Goes. Het was de verwachting dat het gebied wel eens een histo rische schatkamer zou kunnen zijn, daarom vinden de graafwerk zaamheden ook plaats onder ar cheologische begeleiding. Uit vooronderzoek was al gebleken dat het om een 'behoorlijk interes sante locatie' gaat. Dat kon onder meer worden afgeleid uit al beken de gegevens over het gebied. In totaal zijn vier archeologische zones gemarkeerd in het tracé voor de waterleiding. En die ge ven een schat aan informatie prijs. Hoewel van de boerderijen dus al leen paalgaten (geen echte kuilen, maar verkleuringen in de bodem) zijn gevonden, wordt daar toch ge sproken over een boerderij die bijna in zijn geheel is aangetrof fen. Met de gaten voor de steun balken is het namelijk mogelijk om een reconstructie te maken van hoe het bouwsel er heeft uit gezien. „We proberen structuren te herkennen in die paalkuilen om daarmee een plattegrond te kunnen construeren", legt Wat tenberghe uit. Hij geeft toe dat dergelijke vondsten ook voor ar cheologen niet altijd even herken baar zijn. „Je bent eigenlijk afhan kelijk van grotere civiel-techni- sche werkzaamheden als het aan leggen van een waterleiding voor dit soort vondsten." Er is sprake van meerdere boerde rijen die dateren uit verschillende perioden uit de middeleeuwen. Dat kan worden vastgesteld om dat er sporen van verschillende bouwstijlen zijn herkend. De an dere boerderijen, circa twintig me ter verderop in het tracé van de waterleiding, dateren vermoede lijk uit de 14e of 15e eeuw. Bij dit type werden geen paalgaten aan getroffen voor steunbalken, maar is sprake van een fundering van In het monumentale pand zou den kantoren en horecabedrijven moeten komen: op de verdiepin gen de kantoren, beneden café's of restaurants. „Voor zeventig pro cent van de kantoorruimte heb ik al huurders. Verder praat ik met een aantal horecabedrijven", zegt Onno Koster. Over welke bedrijven belangstel ling hebben om zich in het monu mentale gebouw te vestigen wil Koster geen uitspraak doen. „Het zijn commerciële partijen en het gaat om meerdere huurders." In ieder geval een deel van de bedrij ven zou zich met water(sport) be zig houden. Koster is enthousiast over het ge bouw, dat drie jaar geleden met subsidie van het Rijk werd geres taureerd. „Een mooier pand kun je niet hebben", zegt hij, op de vraag of het bouwkundig geen las tige klus wordt. „Mensen gaan al tijd uit van de beperkingen, maar er is zo veel mogelijk in de Tim merfabriek. En we willen dol graag het torentje er ook weer op zetten." Toen het gebouw werd opgele verd, was nog de bedoeling dat Omroep Zeeland erin zou trek ken. Daar is nu geen sprake meer van. „Maar als Omroep Zeeland een aantal vierkante meters wil huren, valt daarover te praten", zegt Koster. Zelf praat hij naar ei gen zeggen al tweeënhalf jaar met de gemeente over zijn plannen. „Het is moeilijk samenwerken met de gemeente. Het is altijd een verrassing: zodra er een ande re partij om de hoek komt, blijkt er een dubbele agenda te zijn. Maar nu hebben we een geteken de overeenkomst." Dat bevestigt een woordvoerder van de gemeente. Die eraan toe voegt dat alle evenementen die voor dit jaar gepland zijn - feesten en het pop-up restaurant Gastro van - gewoon door gaan. Klei geeft haar De verkleurde plekken, cirkels, in de klei geven de plaats aan waar ooit een paal in de grond zat. Reconstructie van een soortgelijke boerderij als die nu is aangetroffen. De gebintconstructie lijkt iets anders te zijn opgebouwd, maar zo moet hij er ongeveer hebben uitgezien. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De leeskrin gen van de Thoolse organisatie Vrouwen van Nu trekken aan de bel over de toekomst van de biblio theek op Tholen. In de Toekomstvi sie Tholen 2025 rept de gemeente van één centrale bibliotheekvesti ging in Tholen-stad. door Luc Oggel ZIERIKZEE - Vrijwilligers van Natuurmonumenten hebben gisteren verschillen de vogelbroedeilandjes gemaaid rond Zierikzee. Ze deden dat in natuurgebied Tureluur en in de Suzanna- en Stoffel Kistersinlaag. Kustbroedvogels hebben een kaal plekje nodig om te broeden. Daarom is het van belang voor het broedseizoen alle begroeiing weg te halen. Met bosmaaiers worden alle gras sen en planten met de grond gelijk gemaakt. Struiken worden met de hand weggegraven. In Tureluur zijn op sommige plekjes wel plukken begroeiing blij ven staan. Dat is voor de beschermde Noordse woelmuis. Dit diertje heeft juist wat beschutting nodig, foto Ronald den Dekker door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De handtekeningen zijn gezet: ontwikkelaars Koster Partners uit 's-Heerenhoek en Van Wijnen uit Waalwijk hebben een halfjaar de tijd om huurders te vin den voor de Timmerfabriek in Vlis- singen. Onno Koster, ontwikkelaar van De Timmerfabriek: „We willen dolgraag het torentje er ook weer opzetten." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56