Die jongeren kunnen beter niet verliefd worden Aanleg van Recreatieverdeelweg wordt hervat SCHOUWEN-DUIVELAND 25 ZIERIKZEE - Mashed vegetables zou Scott Young uit Nieuw-Zeeland het noemen als hij de hutspot zou moeten omschrijven die ge serveerd wordt bij Pontes Pieter Zeeman tijdens de bijeenkomst met de deelnemers en tijdelijke gastgezinnen betrokken bij de Dutch Orientation Course (D.O.C) van Rotary Nederland. Zo'n jongerenuitwisseling in Ro- tary-verband bestaat al vele jaren. Otgera Prick uit Lopik weet er al les van. Zij is al zes jaar hoofdcoör dinator van die D.O.C. „Wij ontvangen twee groepen jongeren per jaar, wisselend van uit het noordelijk en het zuidelijk halfrond. De jongeren uit het noorden zijn hier nu al enkele maanden. Zij komen vrijdag avond naar Zierikzee om deze groep uit het zuiden, die net is ge arriveerd, over hun ervaringen te vertellen", zegt Prick. Zij licht toe dat de jongeren tij dens hun verblijf drie keer van gastgezin moeten wisselen. „Dat doen we bewust omdat het in elk gezin weer wat anders toegaat en de jongeren dus een wat geva rieerde indruk krijgen." Prick weet dat de deelnemers aan het einde van hun verblijf de Ne derlandse taal heel aardig beheer sen en dat zij op hun eigen ma nier enthousiaste ambassadeurs van dit land zullen zijn in hun verdere leven. Volgens haar zijn de jongeren altijd goed gemoti veerd en komt het vrijwel niet voor dat een verblijf voortijdig wordt afgebroken wegens bijvoor beeld heimwee. Evenmin kent Prick een voor beeld van een schrijnend afscheid doordat er een liefdesrelatie is ont staan. Volgens Prick kunnen die jongeren ook maar beter niet ver liefd worden. „Wij adviseren daar om altijd: focus je niet te veel op één persoon." Thales Trierweiler Xavier (18) ver wacht geen smachtende brieven uit Brazilië tijdens zijn verblijf in Nederland. „Nee, ik heb daar geen vaste vriendin." Wat Nederland hem in dat opzicht biedt, weet hij natuurlijk nog niet. Focussen of niet, de liefde kan grillig zijn. In juni kwam het werk stil te lig gen omdat de aannemer failliet ging. De provincie Zeeland moest het daarom opnieuw aanbeste den. Dura Vermeer uit Rotterdam neemt het werk van het failliete Van den Heuvel uit Werkendam over. Opdrachtgever provincie Zeeland gaat ervan uit dat deze fase van de Recreatieverdeelweg (N652) op 2 mei klaar is. Dura Vermeer be gint maandag aan het verleggen van de Helleweg, die daardoor tot 28 februari is afgesloten. Het ver keer wordt in beide richtingen omgeleid via de Stoofweg, Kuijer- damseweg en Lange Moermonds- weg Het werk aan de fïetstunnel wordt ook weer opgepakt. Die moet eind juni klaar zijn. De vertraging en nieuwe aanbe steding hebben niet tot extra kos ten voor de provincie geleid. Na een eerder vertraging door de strenge winter van 2013 en daarna het faillissement van Van den Heuvel wordt de weg een jaar la ter dan gepland opgeleverd. Het gaat om fase 2 van de Recrea tieverdeelweg, die Renesse ver bindt met het het kruispunt in de N57 bij de Brouwersdam. De voor fietsers en voetgangers gevaarlijke Rampweg krijgt na opening van fase 2 een lokale functie voor ver keer naar de recreatiebedrijven en naar het strand. Er komt een vrij- liggend voetpad langs te liggen. Fase 1, de verbinding van Burgh-Haamstede met Renesse - is in 2003 in gebruik genomen. De aanleg van het laatste gedeelte - fase 3 - is voorzien in 2015. Het doel van de Recreatieverdeel weg is het verminderen van het doorgaand verkeer in een aantal Aannemer Dura Vermeer uit Rottèrdam neemt werk van failliete collega Van den Heuvel over. woonkernen in de westhoek van Schouwen-Duiveland. Vooral in de vakantieperiode. Daarnaast worden een aantal re creatiegebieden verkeersluw ge maakt en zal naar verwachting het sluipverkeer op de polderwe gen afnemen. Sinds de jaren zeventig wordt op Schouwen-Duiveland gesproken over de Recreatieverdeelweg. Voor fase 2 zijn jarenlange onder handelingen gevoerd over het tra cé en de grondverwerving. Fase 3 moet het dorp Scharendij- ke verlossen van het doorgaand verkeer. Ook hier is lang gesoebat over de route. Uiteindelijk werd gekozen voor het Waterlooptracé naar de Weelweg. Rozen leren snoeien in de Rozentuin De Zeeuwse Rozentuin houdt de zaterdagen 22 fe bruari en 1 en 8 maart rozen- snoeicursussen. In een och tend (10.00-13.00 uur) of middag (14.00-17.00 uur) ko men theorie en praktijk aan bod. Snoeischaar meene men. Kosten 17,50 euro. Lezing over moestuin in een pot Marie Jose Meertens geeft dinsdag 11 februari voor Groei Bloei een lezing over 'Moestuinieren in pot ten en bakken'. Over grond- mengsels, zaaien, verspenen en opkweken. De lezing is in verenigingsgebouw 't Durpsuus te Ellemeet (20.00 uur). Leden gratis, anders 3,50 euro entree. Lezingen over ouder worden In Residence Oud-Bommen- ede te Zonnemaire worden woensdag 12 februari lezin gen gegeven over fit, ener giek en leuk ouder worden. Er wordt ingegaan op het voorkomen van allerlei ouderdomskwalen. Aan vang 9.30 uur. Architect De Koning over Zeeuwse bouw De Middelburgse architect Johan de Koning geeft vanaf woensdag 19 februari voor de Zeeuwse Volksuniversi teit een cursus over heden daagse architectuur in Zee land in zes lessen van twee uur. Opgave tot 11 februari. Surrender alsnog in Bommenede Surrender treedt zaterdag 15 februari op in café Bomme nede in Zonnemaire als goedmakertje omdat de zan ger in november moest af zeggen wegens een ongeval. De Zeeuwse coverband Gruss opent de avond De zaal opent om 20.00 uur. Volksuniversiteit naar Louvre-Lens De excursie van de Zeeuwse Volksuniversiteit gaat vrij dag 28 februari naar het nieu we Louvre-dependance in Lens en de stad Lille in Noord-Frankrijk. Over de tentoonstelling in Lens, 'De Etrusken', is maandag 24 fe bruari een lezing bij Scalda (19.30 uur) in Goes. Aanmel den: 0118-634800. VRIJDAG 7 FEBRUARI 2014 De buitenlandse jongeren wisselen foto's uit tijdens de Hollandse pot-maaltijd bij Pontes Pieter Zeeman, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland SCHARENDIJKE - De aanleg van de Recreatieverdeelweg tussen Scha- rendijke en Renesse wordt maan dag hervat. KATS O www.zeeuwserozentuin.nl ELLEMEET ZONNEMAIRE www.oudbommende.nl MIDDELBURG www.volksuniversiteitzee- land.nl ZONNEMAIRE www.cafebommenede.nl GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55