Symposium over zelf bouwen in Vlissingen Nationale innovatie en Duurzaamheidsprijs 2 WONEN -ijl De politieke partijen D66, LPV, WD en PvdA in Vlissingen hou den zaterdag 15 februari een mi ni-symposium over Zelfbouw in Vlissingen. Sprekers geven ant woord op vragen als 'Wat is zelf bouw?' en 'Wat zijn de mogelijk heden in Vlissingen?' Het mi ni-symposium - inclusief infor matiemarkt - wordt gehouden in de Zware Plaatwerkerij op het Scheldeterrein en duurt van 13.00 tot 15.30 uur. Onder zelfbouw wordt verstaan dat een particulier of een groep particulieren een bouwkavel koopt en zelf bepaalt wat er wordt gebouwd en met welke partijen (architect, adviseurs, aannemers) er wordt samenge werkt. Er zijn twee soorten zelf bouw: individueel of samen bou wen in de vorm van collectief particulier opdrachtgeverschap (afgekort als CPO). Catrinus Tliinstra - deskundige op het ge bied van CPO - is één van de sprekers. In Nederland wordt nog het meest gedaan aan individuele zelfbouw, maar het uitgeven van kavels voor rijtjes is in opkomst. Om ook bedrijven in de afbouw- branche te stimuleren meer te doen aan duurzaamheid, heeft het Voorlichtingsbureau Wonen de 'Nationale Innovatie en Duurx- zaamheidsprijs Wonen' opnieuw uitgeschreven. De prijs werd vo rig jaar voor het eerst uitgereikt aan Arte uit Helmond, onder meer maatwerkleverancier van keukenbladen. Doel van de prijs is om fabrikan ten in de interieur en afbouw- branche extra te stimuleren zich te onderscheiden op duurzaam heid. Bedrijven kunnen zowel zichzelf als andere bedrijven voor dragen om in aanmerking te ko men voor de prijs. De voordracht moet voorzien zijn van een duide lijke omschrijving van de vernieu wende activiteiten gericht op duurzaamheid die het voor te dra gen bedrijf heeft ontwikkeld in het afgelopen jaar. Uit alle inzen dingen kiest de jury dan een drie tal nominaties. Deze drie genomi neerden krijgen vervolgens in het najaar de kans om in een korte presentatie toe te lichten waarom juist hun product/bedrijf de prijs zou moeten winnen. Appartementencomplex Klooste- rendaele in Burgh-Haamstede moest nog gebouwd worden toen het echtpaar Speelman er een appartement kocht. Destijds, we schrijven 2004, stond het oude gemeentehuis nog op die plek aan de J.J. Boeijesweg, vertelt meneer Speelman. Omdat ze één van de eersten waren die in het complex gingen wonen, konden ze kiezen welk appartement ze wilden. De keuze voor hun huidige appartement werd vooral be paald door de zon. „We hebben hier heel veel licht, 's Ochtends komt de zon op in de slaapka mer en dan draait hij om het gebouw heen. Als het ook maar even kan, zit mijn vrouw op het balkon. Uit de wind en in het zonnetje." Kloosterendaele werd opgeleverd in 2006 en be staat uit drie gebouwen: 't Sant (6 appartemen ten), 't Bosch (6) en Groot Duyn (22). 't Sant en 't Bosch vormen min of meer de vleugels, Groot Duyn is het hoofdgebouw. De drie gebou wen worden van elkaar gescheiden door groen en de oprijlaan. Het heeft voornamelijk bewo ners van veertig jaar of ouder. „Maar het is hier geen bejaardencentrum", benadrukt meneer Speelman. „Dit appartement heeft drie slaapka mers, waarvan er één is omgebouwd tot kan toor. Het zou heel goed geschikt zijn voor een gezin met twee kinderen. Er komt hier ook wel eens visite met kinderen. Die lopen ook te voet ballen in de gezamenlijke tuin. Het is niet zo dat hier niets meer mag." Een nieuwe bewoner is verplicht om toe te tre den tot de Vereniging van Eigenaren. Daarbij hoort een maandelijkse afdracht van 255 euro. Maar daar krijg je dan ook wat voor terug, stelt meneer Speelman. „Buiten wordt het onder houd geregeld door de WE. Zo wordt dit voor jaar de buitenkant aangepakt en geschilderd. De gangen buiten het appartement worden ie dere veertien dagen gestofzuigd. De boel wordt gezeemd en om de twee maanden worden de ramen gelapt. Dat hoef je allemaal niet meer te doen. En alles wat je binnen doet, mag je zelf weten. Al sloop je alle muren eruit." Meneer en mevrouw Speelman hebben hun ap partement sinds half december te koop staan. Ze willen terug naar de regio Rotterdam, waar zijn werkzame leven zich afspeelde en waar hun familie woont. „Het loopt niet wild. We hebben nog niet één bezichtiging gehad. Als mensen naar Schouwen komen, willen ze nog een vrij huis met een tuin. Eigenlijk moet je het hebben van mensen uit de omgeving die dat juist zat zijn-. Maar die spoeling is dun. En ik denk niet dat je zoveel mensen in het westen hebt die zeggen: we gaan daar in een apparte ment wonen. Ik denk dat ze zich niet bewust zijn van de omgeving. Als ik een kwartier loop, ben ik bij de duinen. En doe ik tien stappen, dan sta ik in het bos." In de Kop van Schouwen, tussen bos en strand, ligt het fraaie appartementencomplex Kloosterendaele. In één van de appartementen woont het echtpaar Speelman. Nog wel. Ze willen verhuizen, terug naar de rand van de Randstad. Sinds december staat hun zonrijke plek te koop. m Na tien stappen sta je in het bos Entree van gebouw 't Sand, onderdeel van het complex Kloosterendaele. De hal van 't Sant. Bewoners hebben geen omkijken naar het on derhoud buiten de muren van hun eigen appartement. door Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46