Patiëntenorganisatie Klaverblad is de weg kwijt MENINGEN 31 brieven te gast KV-lijn Delta SGP Europa Bijstand Maar waarom pas per 1-1-2015? Mij zijn twee alleenstaande moe ders met jonge kinderen bekend die lijden onder het mijn inziens beslist onfatsoenlijke - beter ge zegd - puur getreiter door de so ciale dienst (niet woonachtig op Walcheren). Walcheren heeft twee Tweede Ka merleden. Heren Bosman (WD) en De Vries (PvdA) kom op voor deze groep en zorg dat de regeling voor deze moeders en kindertjes duide lijk vervroegd ingaat byvoorbeeld volgende week al. Het argument dat gemeenten zich hierop moeten voorbereiden is kul. Nu klip en klaar is wat voor een gezondheidsrisico's de Zeeuwse bevolking letterlijk boven het hoofd hangt (4 februari) door de voorgenomen bouw van een twee de, nog veel zwaardere hoogspan ningslijn van Borssele naar Til burg (met als enig doel de kern centrale voluit te kunnen laten draaien en de opgewekte stroom te kunnen exporteren) is het te hopen dat men zich op tijd reali seert dat ondanks wellicht gete kende contracten met de bouwers van de lijn deze er helemaal niet hoeft te komen. Naar twee richtingen is sprake van grote overcapaciteit die zelfs voortduurt indien de kerncentra le direct sluit. Waar blijven de pro testen tegen de landschapsvervui ling door de 380KV lijn? Overi gens, de komende tijd zal het we derom honderden miljoenen gaan kosten om de kerncentrale aan de hoognodige voorwaarden te laten voldoen. Direct sluiten is voordeliger en beter. Het gaat hier immers niet alleen om Krabben- dijke. 0118-434005 Nog altijd heeft Delta zijn zaakjes niet op orde. Bij achtduizend klan ten zijn door problemen met het computersysteem de voorschotbe dragen van november tot en met januari niet geïnd. Klanten heb ben bovendien geen jaarafreke ning ontvangen. Extra kosten: 2 miloen euro. In een brief wordt beloofd dat in januari een accept giro zou worden toegestuurd. Tot 2 februari heb ik niets ontvangen. Delta zit kennelijk niet op geld te wachten. Zo stijgen de extra kos ten nog verder. Deze zullen waar schijnlijk op de klanten worden verhaald in de vorm van tariefstij gingen. Het zijn niet de enige problemen bij Delta. Het is al meer dan half jaar niet mogelijk in te loggen bij 'mijndelta' vanwege veilig heidsproblemen. Als je een vraag mailt naar de helpdesk krijg je na een maand een antwoord, waaraan je niets hebt. Wanneer Delta op deze ma nier doorgaat en zijn problemen niet snel oplost dan blijft er voor de klant maar één oplossing over: 'overstappen'. In aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen laten de SGP-mannenbroeders in Vlissin- gen het afweten. En zo gebeurde het dat uit pure armoede drie rek kelijke vrouwen op de SGP-kies- lijst prijken. Er zijn natuurlijk ook belangen mee gemoeid. Men moet ergens zijn 'zieltjes' zien te winnen nietwaar? Daarvoor wor den uitgangspunten en beginse len overboord gezet. Je hoeft niet academisch geschoold te zijn om te begrijpen dat deze vrouwen er voor de vorm opstaan. Denk maar niet dat ze werkelijk wat te zeg gen krijgen. Men heeft er con structies van gemaakt zonder in structies. Op zo'n manier 'zieltjes' winnen, verdient niet meer dan een meewarige glimlach. Hoe dan ook, de SGP wil in de ge meente Vlissingen entree weten te krijgen. De meerwaarde ont gaat mij volkomen. Het lijkt mij meer op afgedankte mannenbroeders, die nu hun gram kunnen halen voor het feit dat zij in het verleden zijn ge dumpt. Daar zitten ruimdenken de én openhartige kiezers anno 2014 absoluut niet op te wachten! De Europese Unie heeft ons al veel geld en politieke inbreng ge kost. Het ziet ernaar uit, dat steeds opnieuw de grote jongens (Frankrijk en Duitsland) aan het langste eind trekken. Als ik me goed herinner, zijn de Fransen de uitvinders van het pro tectionisme. Het ziet ernaar uit dat ze dit wapen weer hanteren ten bate van hun eigen visserij. (Wat EU, hoe bedoelt u?) Frankrijk is een prachtig land met een rijke cultuur en als men de moeite neemt om een beetje Frans te leren, gaan er veel deu ren open. Wat beleefdheid en taal gebruik betreft, excusez moi, kun nen we ook een voorbeeld aan hen nemen. Ze moeten onze visserij niet te gen de haren in strijken; Spanje en Griekenland zijn ook mooie va kantielanden en Italië en Portugal hebben ook prachtige wijnen. Flauw? En hun protectionisme dan? Wim van Cilst Fantastisch dat de sollicitatie plicht voor alleenstaande moe ders met jonge kinderen niet doorgaat. De afgelopen twintig jaar heb ben Zeeuwse cardiologen veel patiënten doorverwezen naar het Universitair Ziekenhuis Antwerpen (UZA). Deze samenwerking kwam tot stand na succesvolle operaties bij patiënten in groot levensgevaar. In Ant werpen zijn geen wachtlijsten. De overgro te meerderheid van de patiënten wordt binnen een week overgenomen en geope reerd. Als het echt moet, gebeurt dat nog dezelfde dag. Helaas is er bij de Nederland se overheid en de Nederlandse cardiolo gen en hartchirurgen weinig waardering voor deze zorg. Ad van de Kreeke, directeur van de patiën tenorganisatie Klaverblad Zeeland, be schuldigt de behandelende artsen van ope reren op 'strategische gronden' met gelde lijk gewin in het achterhoofd. Dit is een schandelijke aantijging. Wij artsen van het UZA zijn al sinds de oprichting van het ziekenhuis in vast dienstverband, met een relatief bescheiden inkomen. Er is dus geen reden voor 'strategische praktijken' Dit in tegenstelling tot de situatie waarin de overgrote meerderheid van de Neder landse collega's verkeert. Hier zouden fi nanciële overwegingen wel degelijk een rol kunnen spelen, gezien het feit dat de meesten van hen in een 'vrije praktijk' ge vestigd zijn. De angst van Van de Kreeke voor resisten te bacteriën (zoals de MRSA) is terecht. België kent een aantal inrichtingen, vooral in het zuiden van het land, waar deze met een zekere frequentie voorkomen. In ons ziekenhuis hebben we al twintig jaar een systeem om deze bacterie op te sporen. Met de Zeeuwse ziekenhuizen is overeen gekomen dat alle te overplaatsen patiën ten vooraf deze test ondergaan. Tot op he den is geen enkel geval van zo'n besmet ting van Zeeuwse patiënten opgetreden. Wel zijn er juist in enkele Nederlandse ziekenhuizen af en toe MRSA-uitbraken geweest en ook komen overal en dus ook in Nederland nieuwe soorten resistente bacteriestammen aan. In België bestaat een vorm van facturatie zoals die vroeger ook in Nederland was. In België wordt alles opgeschreven en gede clareerd. In Nederland bestaat sedert eni ge tijd de diagnose behandel combinatie (DBC). Dit houdt in, dat de rekening wordt opgemaakt voor een grotere groep stafleden van het behandelende zieken huis. Velen van hen hebben nooit een be- handelrelatie met de betreffende patiënt gehad. Toen de beide declaratiesystemen nog parallel liepen was ons ziekenhuis on geveer dertig procent goedkoper. Dit zal nog wel zo zijn. Het UZA levert zeer eigentijdse zorg. Pa tiënten met een verregaande en een le vensbedreigende vorm van hartfalen kun nen er een harttransplantatie ondergaan. Wanneer de patiënt in een extreem slech te conditie is en een transplantatie een te zware ingreep, bestaat er de mogelijkheid het slecht functionerende hart te onder steunen met een tijdelijke pomp. De nood zakelijke wachtperiode tussen het inbren gen van de pomp en de geplande trans plantatie kan de betrokken patiënt onder strikte controle vaak thuis doorbrengen. Er zijn Belgische donorharten beschikbaar voor deze Nederlandse patiënten. Sedert enige tijd bestaat de mogelijkheid de aorta- klep te vervangen via de liesarterie en dan zonder inzet van een hart-long-machine. Deze toepassing is belangrijk voor oude en zwakke mensen die de hart-long-ma- chine niet zouden overleven. Het UZA ver nieuwt ook op de terreinen van cardio-ge- netica, elektro-physiologie, hepatobiliaire transplantatie, endocriene heelkunde, vaatheelkunde en nier- en longtransplan taties. Het is voor mij dan ook onbegrijpe- lijkdat Van de Kreeke kennelijk verheugd is 'dat Antwerpen uit het zicht verdwijnt'. Dit is immers niet in het belang van de Zeeuwse patiënten. Van de Kreeke jaagt de Zeeuwen de stuipen op het lijf met ver halen over nodeloze opnamen, hoge reke ningen en gevaarlijke en dure infecties, voortkomend uit Belgische klunzigheid. In plaats daarvan zou Van de Kreeke de zorgverzekeraars moeten vragen met Ant werpen te overleggen. Wellicht komt er dan een voorstel uit de bus waarmee Zeeuwse patiënten kunnen blijven profite ren van een hoogwaardige Belgische zorg. Door de veranderde Nederlandse wetge ving zou het accent meer moeten komen te liggen op competitie en minder op het bewaren van de oude vriendschappen. Het huidige catastrofale beleid wordt ech ter bepaald door kleine groepjes van inti mi, waarvan de leden weinig kennis heb ben van de dagelijkse gang van zaken in de Nederlandse gezondheidszorg en zeker niet van zulke hoog gespecialiseerde on derdelen als de cardiologie en de cardiochi- rurgie. Vorige maand hebben vier van de grootste Nederlandse zorgverzekeraars met het UZA een contract gesloten met als enige beperking de behandeling van hernia's. Voor de transplantaties moeten de verze keraars toestemming verlenen evenals voor het gebruik van een mechanische on dersteuning van de linker hartkamer. Ver der zijn er voor de behandelaars van het UZA geen financiële belemmeringen. Het gaat deze verzekeraars om de kwaliteit van het medisch handelen. Misschien is dit een geruststelling voor Ab van de Kreeke. Prof. Dr. em. A.C. Moulijn is arts en tandarts. Hij werkte als cardiothoracale chirurg. Mou lijn is voormalig diensthoofd en nu eredienst- hoofd van de cardiochirurgie in het UZA en erelid van de Belgische Vereniging voor Tho rax Hart en Vaatchirurgie. VRIJDAG 7 FEBRUARI 2014 W.N. Osterman, huisarts De Kempenaerst 2, Vlissingen E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl H. L. Bothoff Klaverstraat 37, Scharendijke Hoogspanningsmasten bij Krabbendijke. De voorgenomen aanleg van een tweede, zwaardere hoogspanningslijn van Borssele naar Tilburg is omstreden, foto Marcelle Davidse Willem Cornells Murre Irislaan 16, Vlissingen Boogerdlaan 23, Kortgene door A. C. Moulijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31