Raimond van Soest uit Goes tekende storyboards voor Michiel de Ruyter de film. 66 Deze Nederlandse speelfilm wordt zó spectaculair. Waanzinnig. 66 Met één schets kan ik anderhalfuur bezig zijn. Maar die moet ik ook van tevoren uitdenken. 66 Als zestig boten spectaculairder zijn dan veertig, dan zullen het er misschien wel zestig zijn. ZEELAND 29 STORYBOARD1 EKENAAR door Michiel Bouwman ij is er nog ka pot van. Drie weken lang werkte Van Soest tot diep in de nacht aan de story boards. 115 In totaal. Zag zijn vrouw en kind amper. Leefde in een cocon. Maar: „Ik denk dat dit een van de grootste Nederlandse speelfilms aller tijden wordt. Zó spectaculair. Waanzinnig." Van Soest doet zijn verhaal in zijn woning in Goes, juist de plek waar hij zo weinig was in die drie weken. Hij verkoos de cocon bo ven zijn werkkamer thuis die hij zelf omschrijft als rommelig. Met een groot bureau. Links zijn Mac, rechts plaats om op papier te teke nen. Bioscoopstoelen aan de muur, Corbijn in de boekenkast. Storyboard op canvas aan de muur en een lichte sigaretten geur. Nee, de storyboards tekende hij in zijn appartement in Amster dam. Dagelijks was er daar over leg met de Nederlandse Hol- lywood-regisseur Roel Reiné. Kor te lijntjes. „In het scenario staat het verhaal omschreven. Wat acteurs zeggen, wat er gebeurt. Maar dat kun je op honderden manieren verfil men. Die scènes namen we sa men door", vertelt Van Soest. Zo bootsten ze met modelboten scè nes na zoals ze die in de film wil den hebben. Als een klein jonge tje dat met scheepjes in bad speelt begint hij driftige armgeba ren te maken. Schepen op de gol ven en hoe de camera dat moet re gistreren. „Daarna ging ik naar mijn appartement en werkte het uit in plaatjes." Zo kon iedereen die op welke ma nier dan ook meewerkte aan de film het voor zich zien. „Op papier werk ik sneller dan op de computer", zegt Van Soest. „Ik zet de tekeningen op met potlood en inkt het met fineliner. Dat doe ik niet altijd. Vaak zijn grove schetsen voldoende. Aangezien het hier om zulke gedetailleerde schepen gaat en er veel gebeurt, heb ik het hier ge-inkt en inge kleurd omdat er zoveel lijnen op papier staan. Door kleur te gebrui ken maak je onderscheid." Zo'n project is voor Van Soest ove rigens niet nieuw. „Ik heb in twaalf jaar negentien Nederland se speelfilms gedaan. Phileine zegt sorry, Alles is liefde, Zomer hitte, Oorlogswinter. Het is ont zettend leuk om aan een film mee te werken en de mogelijk heid te hebben om deel te zijn van zo'n creatief proces. Dat je daar een eigen stukje in hebt." „Niet alle films gebruiken story boards. Wél bij films met ingewik kelde scènes, moeilijk camera werk, veel figuranten en special ef fects. Met een schets ben ik één tot anderhalf uur bezig. Maar die moet ik ook van tevoren uitden ken. Eigenlijk is het een getekend draaiboek: zó moet het gaan wor den. Ik laat me verrassen door het script. Research doe ik als bezig ben met een zeeslag. Het is een film, geen documentaire. Als zes tig boten spectaculairder zijn dan veertig, dan zullen het er mis schien wel zestig zijn. Het is een spannend verhaal maar wat in de film zit is wel allemaal echt ge beurd." Regisseur Reiné vroeg veel, en daarom heeft ook story- boardtekenaar Gijs van der Lelij getekend. Andere scènes, dat na tuurlijk wel. Van Soest verklapt alvast dat hij zelf een figurantenrol krijgt in de film. Dat van Zeeuws Statenlid. Een knipoogje, want in deze pro ductie is hij ook de vertegenwoor diger van Zeeland. Over de rest van de cast is nog niets bekend. Uiteraard is er wel meer Zeeland te herkennen in de film. In mei en juni gaat er gefilmd worden in Middelburg en Veere. Zo gaat het oude stadhuis van Middelburg dienen als Raad van State in Den Haag. Het is de bedoeling dat Michiel de Ruyter begin volgend jaar in de bioscoop draait. Er worden nog figuranten gezocht. Zij kun nen zich aanmelden via de websi te. VRIJDAG 7 FEBRUARI 2014 Trots op een eigen stukj e in de film H www.michielderuyterdefilm.nl Raimond van Soest Raimond van Soest Raimond van Soest Raimond van Soest in zijn Goese werkkamer, foto's Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29