Van fietsenmaker tot horecabaron Schouwen-Duiveland: windmolens niet welkom op Crevelingendam 26 WALCHEREN ARCHEOLOGISCHE VONDST Meerdere bijzondere middeleeuwse boerderijen zijn gevonden bij de aanleg van een nieuwe drinkwaterleiding tussen Kapelle en Goes. Barcodes Horeca op Walcheren Het valt moeilijk te achterhalen door wie en wanneer het woord horecabaron werd gemunt - het was er op enig moment en duikt sindsdien frequent op in de me dia. De eerste horecabaron in Mid delburg was eigenlijk Le Baron Chassé, een logement dat begin negentiende eeuw gevestigd was in de Gortstraat, maar deze edel man voldoet niet aan het crite rium en is wellicht stof voor een andere column. Van Dale geeft aan dat een baron, als tweede lid in een samenge steld zelfstandig naamwoord, een economisch machtig man is op het door het eerste lid genoemde terrein. Wanneer die economische macht vertaald wordt in het bezit van een behoorlijk aantal zaken, wat nu vaak het geldende criterium voor een horecabaron is, dan kan Middelburg door de eeuwen heen bogen op nogal wat horecabaron- nen. In de negentiende eeuw waren dat Leendert Munter - hij had het Bierhuis Herenstraat en zat ver der in Even Buiten, Minderhoud, Het Oude Hof van Zeeland en De Witte Leeuw - en Franciscus Ger- ardus Oudens die de scepter zwaaide in het Huys van Dom- burgh, St. Joris, Het Wapen van Rotterdam en Het Zeeuwsche Bierhuis. Aangezien lijstjes, tegen woordig net zo populair als mooie meisjes, per definitie saai en plat getreden als een oud trap penhuis zijn, lijkt het me beter om er een horecabaron uit te lich ten. In de jaren vijftig van de vorige eeuw had Adrie de Pree een mo tor- en rijwielhandel in de Zuster straat in Middelburg. Aangezien hij een vriend van mijn vader was, heb ik menig ver jaardagsfeestje bij oom Adrie en tante Fien gevierd - zoon Ad was een leeftijdsgenoot en vriend van het eerste uur. Adrie dacht wat je nu branche-overstijgend zou noe men en zag de mogelijkheden die de horeca bood. In vier maanden tijd verbouwde hij een onbewoon baar verklaard pand aan de Nieu- wedijk in Vlissingen en op 9 de cember i960 opende daar de Anja Bar. Toen bakker Van der Welle, die mijn kinderhand veelvuldig met boluspruum gevuld heeft, zijn zaak in de Zusterstraat in 1964 te koop aanbood, hoefde Adrie niet lang na te denken en schafte het erf van zijn bijnabuurman aan. Nog dat zelfde jaar opende hij de Alassio bar in het pand; de start van zijn Middelburgse baronie was een feit. Aangezien de familie Van Hese in de jaren zestig bijna iedere zomer in Varigotti aan de Ligurische kust kampeerde, werd er op ver zoek van Adrie een keur aan para fernalia aangeschaft van Alassio en San Remo - we waren er im mers toch. In vijfjaar tijd werd Adrie eige naar van nog vijf zaken in Middel burg, te weten de San Remo Bar en Old Dutch aan de Potten- markt, de Amigo-bar in de Reiger straat, de Palladium-bar aan het Kerspel en 't Sincken Tooghje (de Zinkenbak voor intimi) in de Bed- dewijkstraat. Vanzelfsprekend zijn er nog horecabaronnen ge weest en zullen er wellicht nog horecabaronnen komen. Hun eco nomische macht c.q. de kwanti teit van het aantal zaken wordt echter in hoge mate bepaald door de vraag of ze het servet ont groeien op weg naar het tafella ken. KLOETINGE - Het is voor een leek maar moeilijk voor te stellen, maar een archeoloog krijgt het er zelfs bij deze temperaturen warm van: verkleuringen in de dikke kleilaag langs de Abbekinderse- zandweg, tussen Kloetinge en Ka pelle, duiden op restanten van een boerderij uit vermoedelijk de 10e of ue eeuw. Een erg bijzonde re vondst, die in Zeeland nog niet vaak is gedaan. De verkleuringen blijken paalga ten van een houten boerderij en ook greppels. Duidelijk nederzet tingsmateriaal, zegt archeoloog en directeur Jan Wattenberghe van het Middelburgse bureau Ar tefact. De restanten zijn aangetrof fen tijdens voorbereidend werk voor de aanleg van een nieuwe drinkwaterleiding tussen Kapelle en Goes. Het was de verwachting dat het gebied wel eens een histo rische schatkamer zou kunnen zijn, daarom vinden de graafwerk zaamheden ook plaats onder ar cheologische begeleiding. Uit vooronderzoek was al gebleken dat het om een 'behoorlijk interes sante locatie' gaat. Dat kon onder meer worden afgeleid uit al beken de gegevens over het gebied. In totaal zijn vier archeologische zones gemarkeerd in het tracé voor de waterleiding. En die ge ven een schat aan informatie prijs. Hoewel van de boerderijen dus al leen paalgaten (geen echte kuilen, maar verkleuringen in de bodem) zijn gevonden, wordt daar toch ge sproken over een boerderij die bijna in zijn geheel is aangetrof fen. Met de gaten voor de steun balken is het namelijk mogelijk om een reconstructie te maken van hoe het bouwsel er heeft uit gezien. „We proberen structuren >- te herkennen in die paalkuilen om daarmee een plattegrond te kunnen construeren", legt Wat tenberghe uit. Hij geeft toe dat dergelijke vondsten ook voor ar cheologen niet altijd even herken baar zijn. „Je bent eigenlijk afhan kelijk van grotere civiel-techni- sche werkzaamheden als het aan leggen van een waterleiding voor dit soort vondsten." Er is sprake van meerdere boerde rijen die dateren uit verschillende perioden uit de middeleeuwen. Dat kan worden vastgesteld om dat er sporen van verschillende bouwstijlen zijn herkend. De an dere boerderijen, circa twintig me ter verderop in het tracé van de waterleiding, dateren vermoede lijk uit de 14e of 15e eeuw. Bij dit type werden geen paalgaten aan getroffen voor steunbalken, maar is sprake van een fundering van „Dat willen we niet", zegt wet houder Gilles Houtekamer. Vol gens hem is er ook verzet van on dernemers. De windmolens op de Grevelingendam maken deel uit van het windpark Krammer, bij de Krammersluizen. Schou wen-Duiveland heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de molens wel op het sluizencom- plex en op de Philipsdam kunnen komen, maar dat het daar bij moest blijven. Nu blijkt dat er ook molens op de Grevelingendam moeten komen om het project rendabel te ma ken. „En eerst was er sprake van één, toen van drie, toen van vijf en nu moeten er mogelijk nog meer komen", zegt wethouder Gilles Houtekamer. „Wij willen de minister er van overtuigen dat wij ons altijd redelijk hebben op gesteld. We constateren nu dat we onder druk worden gezet en dat andere belangen een rol gaan spelen." De gemeente heeft uiteindelijk weinig mogelijkheden om de bouw van windmolens op de dam tegen te houden. Het gaat om een fors park, en dat betekent dat de rijksoverheid een zoge noemd 'aanwijzingsbesluit' zal ne men. Daartegen kan de gemeente wel een zienswijze indienen, maar een formele bezwaarproce dure is er niet.Ligt het aanwij zingsbesluit er eenmaal, dan moet de gemeente de omgevings vergunning (de nieuwe vorm van bouwvergunning) verlenen. 'door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Klei geeft haar door Luc Oggel I De verkleurde plekken, cirkels, in de klei geven de plaats aan waar ooit een paal in de grond zat. I Reconstructie van een soortgelijke boerderij als die nu is aangetroffen. De gebintconstructie lijkt iets anders te zijn opgebouwd, maar zo moet hij er ongeveer hebben uitgezien. door Melita Lanting I Rechts Adrie de Pree (met bril) en naast hem echtgenote Fien de Pree en op de achtergrond Alassio. foto Beeldbank Zeeland/Jaap Wolterbeek BRUINISSE - Schouwen-Duiveland heeft het ministerie van Economi sche Zaken er nogmaals op gewe zen dat de bouw van windmolens op de Grevelingendam niet accepta bel is. Op de Grevelingendam zijn toeristische ontwikkelingen ge pland en dat botst volgens het col lege met windmolens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26