i m €100 Echtpaar uit Bruinisse komt om bij ongeval III Gemeenten otesteren bij het Kras Kortingsdagen 8 en 9 Wonen Stedelijk Museum Amsterdam heeft maandenlang problemen gehad met air conditioning. Kunstkenners zijn bezorgd. Regio: Verzet tegen windpark dichtbij kust; Commentaar cb Regen en wind 9' Jonge jihad-gangers zijn Europees probleem VRIJDAG 7 februari 2014 Mooie retro-afvalbak mag gezien worden DEN HAAG - Plaatsing van windmolenpar- ken dichtbij de kust, zoals het Rijk wil, leidt |H tot 200 miljoen euro minder inkomsten uit g toerisme per jaar en een blijvend verlies van bijna 6000 banen. In Zeeland zou het gaan om 21 miljoen euro op jaarbasis en het ver lies van ruim 350 banen. Namens alle Nederlandse kustgemeenten en brancheorganisaties is een brandbrief ge stuurd naar de ministers Kamp en Schuitz Van Haegen. De twee bewindslieden laten studies uitvoe ren naar de realisatie van windmolens bin nen gezichtafstand van de kust omdat dit goedkoper zou zijn dan verder weg in zee. De kustgemeenten bestrijden dat. Ze clai men dat de besparing niet opweegt tegen de totale schade die ontstaat. AMSTERDAM - Door problemen met de airconditioning in het Ste delijk Museum in Amsterdam zijn kunstwerken maandenlang blootgesteld aan hoge concentra ties zout- en betondeeltjes. Kost bare schilderijen van onder ande ren Vincent van Gogh en Pablo Pi casso zijn mogelijk aangetast. Dat blijkt uit onderzoek door de ze krant. Al sinds de oplevering van het compleet gerenoveerde museum, in 2012, zijn er proble men met de airconditioning. Eind 2013 sloeg museumpersoneel alarm nadat op ramen bij de en tree een witte waas te zien was. Deze waas werd veroorzaakt door afzetting van minuscule zout- en betondeeltjes, die via de airco door het museum zijn verspreid. Vermoedelijk heeft de waterzuive ring in het klimaatsysteem gedu rende lange tijd gehaperd. Vorige maand schakelde het mu seum de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed in. „We hebben de afgelopen weken monsters onder zocht en gekeken naar de concen tratie zout- en betondeeltjes in de De wereld is Kras vandaag t/m 11 februari Tot korting p.p, BRUINISSE - Een echtpaar uit Brui nisse is gisteren om het leven ge komen bij een ongeval op de N59, ter hoogte van hun woonplaats. Het ongeval gebeurde even na 12.00 uur. De man (79) en de vrouw (77) reden in hun perso nenauto over de Grevelingensluis en wilden weer invoegen. Zij kwa men daarbij in botsing met een vrachtauto. Het echtpaar raakte door de aanrijding zo ernstig ge wond dat hulpverleners niets meer konden doen. Het echtpaar overleed ter plaatse. Door het ongeval is de N59 tot 15.45 uur gedeeltelijk afgesloten geweest om de politie sporenon derzoek te laten doen en de weg- beheerder de ravage op te laten ruimen. Het verkeer moest over de parallelweg. lucht", zegt Bart Ankersmit, on derzoeker bij de Rijksdienst. „Het probleem is nu verholpen. Waar schijnlijk heeft het museum eind vorig jaar, toen het probleem werd geconstateerd, snel en ade quaat gehandeld." Volgens Ankersmit is de kans klein dat kunstwerken in het Ste delijk zijn beschadigd door de blootstelling aan zout- en beton deeltjes. Toch maken kunst- en klimaatexperts zich zorgen. „Zout deeltjes kunnen een desastreuze werking op schilderijen hebben", zegt Marjan de Visser, restaurator in Den Haag. „Zout trekt vocht aan, waardoor linnen krimpt, na gels roesten en lijmlagen zwellen. De spanning op een schilderij neemt toe, waardoor de verf kan barsten." In een reactie laat het Stedelijk Museum weten dat wordt onder zocht waar de zout- en betondeel tjes vandaan komen. Daarvoor is een extern bureau ingehuurd. Het Stedelijk was acht jaar dicht voor renovatie. De opening van het museum werd telkens uitge steld, onder meer door problemen met de installatie van de airco. DESTELLING UW MENING 607 reacties Zeeland en Zuid-Holland passen goed bij elkaar 8 «71 68 8"555530" zh Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 32 Los nummer €1,95 Abonneeprijs 1,07 Windmolens k Schade Zeeland miljoenen aan k||nst door airco door Peter Winterman «sa» Korting op alle reizen met vertrek t/m okt. 2014 Kras.nl/kortingsdagen of bel 0900-9697^ Stagiaire met hoofddoek is geen probleem Reageer op pzc.nl Zie ook pagina 21 EENS 12% ONEENS 88%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1