hype op sociale media en kost levens Patholoog-anatomen schrijven over falende jeugdzorg en ernstige kindermishandeling. I»""" KT" BUITENLAND 9 Ssul iesS;. Supervoordelige busreizen 2® 1 zoover 1 GRATIS BROCHURE 2014 BERLIJN - Wekelijks sterven in Duitsland drie kinderen aan de ge volgen van kindermishandeling, relatief twee keer zoveel als in Ne derland. Zo'n zeventig kinderen moeten door artsen worden be handeld. Jaarlijks worden in de Bondsrepubliek naar schatting tweehonderdduizend kinderen 'het ziekenhuis in geslagen'. Met hun boek Deutschland miss- handelt seine Kinder ('Duitsland mishandelt zijn kinderen') schre ven de bekendste patholoog-ana toom van Duitsland Michael Tso- kos (47) en zijn collega Saskia Guddat (33) een schotschrift. Daarin vragen zij zich af wat er al lemaal verkeerd gaat voordat zij weer een dood kind op de snijta fel krijgen. Volgens de schrijvers, die in de Berlijnse universiteitskliniek Cha- rité werken, faalt de zorg voor kin deren in de Bondsrepubliek op al le fronten: in de gezinnen, de Jugendamter (jeugdzorg), de kin deropvang, onder artsen en lera ren. De woede van Tsokos en Gud dat is bespeurbaar. 'Mede omdat op deze manier een enorm poten tieel aan gewelddadige burgers wordt opgebouwd,' zei Saskia Guddat tegen Radio Berlin Bran denburg (RBB). Kinderen die zelf zijn verwaarloosd en mishandeld, lopen immers een verhoogd risico dit gedrag later te kopiëren. In de meeste gevallen gaat het ge weld uit van de ouders. Opmerke lijk: Taylor, Cheyenne, Gene, Dwayne, het zijn de niet-Duitse namen die de twee patholoog-ana tomen vaak tegenkomen. Het zijn kinderen uit kansarme milieu's met Amerikaanse voornamen, van tienerouders, die zich geen raad weten met de opvoeding. Vaak is de biologische vader ver trokken en heeft de moeder al weer een nieuw vriendje, dat veel te jong is om als stiefvader verant woordelijkheid op zich te nemen. Niet zelden zijn ook die jongens in hun jeugd mishandeld en zien zij in het slaan van kinderen als 'opvoedingsmethode' niets kwaads. 'DEUTSCHLAND MISSHANDELT SEINE KINDER' na's van de tabloids door in 33 se conden een hele fles rum soldaat te maken, gevolgd door een glas Guinness. „Er is een groot probleem in dit land met mensen die gaan stap pen met als enige bedoeling zich volledig lam te zuipen", waar schuwde verslavingstherapeut Joe Treacy uit de stad Galway, waar de politie zegt te zullen optreden tegen het fenomeen. „Deze Nek- nomination-hype wordt populair Eén video toont een jongen en zijn moeder die wedijveren om het snelst tien shots wodka te drinken en elke deelnemer wil de vorige overtroeven door meer te drinken en iets gevaarlijkers te verzinnen. We zullen ze in lijkenhuizen bin nendragen, let op mijn woorden." Nauwelijks een dag na Treacy's onheilsbericht werd het bewaar heid. Zaterdagmorgen werd in Du blin een 22-jarige man bewuste loos aangetroffen. Hij overleed en kele uren later. Er wordt gespecu leerd dat hij tot een liter whisky had gedronken. Een nacht later verdronk de 19-jarige Jonny Byrne nadat hij zich uitkleedde en in een ijskoude rivier in het graaf schap Carlow sprong. In een emo tionele oproep vroeg zijn vader el ke jongere om 'na te denken over waar ze mee bezig zijn. Het heeft mijn zoon zijn leven gekost'. Meerdere jongeren hebben sinds dien video's opgenomen waarin ze de ketting verbreken, maar op Neknomination-pagina's neemt de groepsdruk toe door de oproep 'geen lui te zijn' en de cirkel rond te maken. Ondanks tussenkomst van de regering weigert Facebook pagina's te verwijderen. Volgens de Ierse minister Frances Fitzgerald is het spelletje 'verder bewijs dat we nog een lange weg moeten afleggen in het denorma- liseren van comazuipen onder jon geren'. „Jonge mensen krijgen sig nalen van de houding van onze maatschappij tegenover drankge bruik. De populariteit van Nek nomination toont dat we veraf staan van een gezonde houding tegenover alcoholconsumptie." De auteurs klagen in harde be woordingen 'het systeem' aan, waar jaarlijks weliswaar 7,5 mil jard euro in omgaat, maar dat niet zou zijn toegerust op het herken nen van symptomen. Goedgelovi ge jeugdzorgmedewerkers zou den zich door ouders laten voor liegen over de oorzaken van breu ken en verwondingen ('Hij is ge vallen'). Bovendien is jeugdzorg vooral bezig om probleemgezin nen bij elkaar te houden, in plaats van er voor te zorgen dat kinde ren die in gevaar zijn uit huis wor den geplaatst. Met hun kritische analyse raken de patholoog-anatomen een open zenuw. Woordvoerders van jeugd zorg, collega-lijkschouwers, straf- en familierechters reageren geïrri teerd en zeggen zich niet aange sproken te voelen. Volgens de au teurs echter komt het voor dat col lega's en rechters hen domweg niet geloven wanneer de aard van het letsel te ernstig is. 'Dat kun nen ouders hun kinderen niet aandoen, krijg ik dan te horen,' zei Guddat tegen RBB. 'En dat zijn de mensen die beslissen over de toekomst van onze kinderen.' 999, 9,. 4 OF 5 DAAGSE STEDENTRIPS diverse vertrekdata Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Ja f ik ontvang graag de nieuwe brochure: o Excursiereizen o Fietsreizen o Stedenreizen DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 Duits alarm rond geweld tegen kinderen door onze correspondent Wierd Duk De voorbeelden in het boek zijn schokkend en deprimerend. De au teurs zien kinderen met twee ge broken armen en verwoeste ge zichten, met ernstige brandwon den doordat zij op een gloeiend hete kookplaat werden gedrukt, of met kokend water zijn overgo ten. Kinderen die zijn gewurgd, doodgeslagen, doodgetrapt. De 2-jarige Nadine werd aan haar lot overgelaten op een matras in een met ontlasting en afval vervuil de kamer, ze had klompvoeten, kreeg longontsteking en stierf. Een veertien maanden oude jon gen was met zoveel geweld aan z'n haar getrokken dat hij feitelijk was gescalpeerd: zijn hoofdhuid had losgelaten. effeweg.nl Winter in Beieren en Tirol *a"af Gegarandeerd vertrek! 8 daagse busreis Vertrek: 1 maart Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijtbuffet 7x diner 6x lunch (pakket) Kopje koffie met cake Drankarrangement Gratis gebruik van wellness centrum Fakkelwandeling op dag 6 Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Grande Tour Bella Italia 22 daagse busreis Vertrek: 31 mrt, 22 sep, 6, 27 okt Inclusief: 20 hotelovernachtingen 1 overnachting op een boot 21 x ontbijt 21 x diner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar 8 daagse busreis Vertrek: 18 april, 30 mei, 27 juni, 18 juli. 1,15 aug, 1 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Overtocht per boot Duinkerken/ Calais of via Eurotunnel Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Andalusië: Granada, Sevilla en Córdoba f» 15 daagse busreis Vertrek: 17 maart, 7, 28 april, 19 mei, 9 juni, 4, 25 juli, 15 aug, 8, 29 sept, 20 okt Inclusief: 14 hotelovernachtingen 14x ontbijt 14x diner Stadsrondrit Barcelona en Madrid o.l.v. een gids Stadswandeling Sevilla en Córdoba o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reis leider Vervoer per Comfort Class touringcar Dalmatische Kust; Sibenik en Opatija 10 daagse busreis Vertrek: 11 apr, 2, 16 jun, 22 sep, 13 okt Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ontbijtbuffet *10x dinerbuffet Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar f 20K I award Populairste Aanbieder Stedentrips Deze stedentrips zijn inclusief. Hotelovernachtingen Ontbijtbuffet Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden €2,50 calamiteitenfonds en €18,- reserveringskosten per boeking. Naamdhr/mevr Adres Postcode Plaats Zonder postzegel opsturen naar: effeweg.nl, antwoordnummer 778,7700 VG Nieuwleusen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9