Het behoud van de vele bijzondere, karakteris tieke begraafplaatsen in Zeeland brengt steeds meer zorgen met zich mee. Hoe voorkom je dat het funeraire erfgoed uiteindelijk ten dode is opgeschreven? 28 ZEELAND BEGRAAFPLAATSEN door Rolf Bosboom Erfgoed is op dit moment uit Maar als je zegt: doe de kerk en de begraafplaats maar weg, dan komt iedereen in opstand. Men vindt het toch deel uitmaken van het dorp. Volop leven deze ochtend op de dodenakker. Er wordt ijverig ge harkt, gewroet, gespit en ge plant op de be graafplaats bij de H. Maria Hemel- vaartkerk in Zuiddorpe. Het ge luid van een geestdriftige blad blazer doet voor even afbreuk aan wat doorgaans een oase van rust is, een verstilde plek in het hart van het dorp. Rond het rooms-katholieke gods huis ligt een prachtig kerkhof, waar honderden Zeeuws-Vlamin gen aan de schoot der aarde zijn toevertrouwd. De laatste rust plaatsen van lang geleden gestor venen worden afgewisseld met die van hen die recenter zijn heengegaan. Sobere zerken staan naast praalgraven. Namen zoals Puylaert, Van Haelst, Bracke en Van Waes zijn veelvuldig in de stenen gebeiteld. Acht halfopen kapelletjes vormen samen een processiegang rond de negentien- de-eeuwse kerk. Ruim twintig monumentale bomen - beuken, esdoorns, platanen - omzomen het terrein en geven het een bijna idyllische sfeer. Niettemin is men ook hier niet vrij van zorgen. Het dagelijks on derhoud vergt veel inspanning, de monumentale gedenktekens en grafzerken verkeren veelal in matige tot redelijke staat, de ka pelletjes vertonen verzakkingen en een van de beuken vraagt op korte termijn onderhoud. Het be houd van dergelijke te koesteren plekken vergt dan ook voortdu rende aandacht. „Als er niets ge beurt, verliest het zijn karakter en gaat het uiteindelijk weg", zegt Sandra Dobbelaar, medewer ker cultuurhistorie bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). „Er zijn al voorbeelden in de provincie waar de teloorgang al te ver is. Die moet je dan maar laten gaan." De SLZ bekommert zich al sinds 2003 om het behoud van het fune raire erfgoed in Zeeland, omdat begraafplaatsen historisch, land schappelijk en maatschappelijk vaak van grote waarde zijn. „We hebben eerst een inventarisatie gemaakt van alle begraafplaatsen in de provincie. Vervolgens heb ben we gekeken naar de land schappelijk waardevolle begraaf plaatsen, die van grote betekenis zijn voor het landschap en voor de gemeenschap. Dat bleken er ongeveer 75 te zijn." De meeste worden wel onderhou den, zegt Dobbelaar. „Vaak is er een groepje met enthousiaste vrij willigers, al dan niet vanuit de kerk, zoals in de Zak van Zuid-Be veland. Maar die mensen raken ook op leeftijd en het is moeilijk om aan nieuwe vrijwilligers te ko men. Het is maar zeer de vraag of de jongere generatie de fakkel gaat overnemen." Voor groot onderhoud en restau raties ontbreekt niet zelden het geld. „Je krijgt daar in deze tijd heel moeilijk subsidie voor los", constateert Dobbelaar. „Erfgoed is op dit moment een beetje uit. Maar als je zegt: doe de kerk en de begraafplaats maar weg, dan komt iedereen - zoals recent in Westdorpe - in opstand. Men vindt het toch deel uitmaken van het dorp. Het hoort er gewoon bij. Maar het blijft moeilijk om mensen te activeren en een bij drage te laten leveren om het ook in stand te houden." Om toch zo veel mogelijk te be waren en te redden heeft SLZ de handen ineengeslagen met de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ), om gezamenlijk per begraafplaats nauwgezet te be zien wat er moet gebeuren en wat voorrang vraagt. Het kerkhof in Zuiddorpe dient daarbij mo menteel als proefproject. „De inventarisatie die we hadden uitgevoerd, was heel oppervlak kig", aldus Dobbelaar. „Wil je écht de waarde van een begraaf plaats bepalen, dan moet je er veel meer op inzoomen. Wij als SLZ kijken daarbij vooral naar de beplanting, de SCEZ veel meer naar de grafmonumenten en za ken zoals hekwerken. Samen krijg je dan een totaalvisie op het terrein." In Zuiddorpe worden de bevin dingen later deze maand bespro ken met het parochiebestuur. De eerste resultaten zijn echter al zichtbaar. De coniferenhaag die de begraafplaats aan het zicht ont trok is weggehaald, het hekwerk is van roest ontdaan en gisteren werd een deel van nieuwe beplan ting voorzien. Het is allemaal nog kleinschalig, een aanzet tot hopelijk meer. Het behoud van de vele tientallen waardevolle Zeeuwse begraaf plaatsen is nu eenmaal 'heel inge wikkeld', zegt Dobbelaar. „Waar begin je? We hopen met de scan in Zuiddorpe echt een aanzet te geven." Als de proef slaagt, kan Als je niets doet, dan verdwij nt het Sandra Dobbelaar Kerk en begraafplaats in Terhole foto Lex de Meester Zeldzame mossen op zerk in Sas van Gent foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72