V V B Tante én nichtje op de planken 'Energie inzetten voor behoud dorpsscholen' v ZEEUWS-VLAANDEREN 27 /VM Vertaalbureau Rozet bestaat vijftien jaar. Ondanks gevorderde leeftijd geeft Wally Sakkee de pijp voorlopig niet aan Maarten. Ondernemersplein 0 DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 211 PHILIPPINE - Een brief, een offerte, een rekening, een folder of een boek vertalen in het Duits, En gels, Spaans of Portugees. Geen probleem voor Vertaalbureau Ro zet uit Philippine. Niet dat Wally Sakkee alle in West-Europa gesproken talen be heerst. Maar ze heeft contacten met een kleine twintig specialis ten in de wijde regio, die ook in bijvoorbeeld Noors, Dpens of Itali aans uit de voeten kunnen. Wally Sakkee, geboren als Waltraut Mühlbauer en ook bekend als uit gever Wally de Willigen, zelf is dé deskundige voor vertalen van Nederlandse teksten naar het Duits en andersom. Ook Engelse teksten vertaalt Wal ly zo in Nederlands of Duits. Maar ze vertaalt liever geen Ne derlandse teksten in het Engels. „Ik heb een paar jaar in de Vere nigde Staten gewoond. En Ameri kaans ligt zo ver af van het Ox- ford-Engels waarin teksten ver- 5 1 m taald moeten worden dat ik me daar maar niet aan waag." Wally begon haar vertaalbureau in haar toenmalige woonplaats Rotterdam. Ze was directiesecreta resse van een transportbedrijf en vertaalde in die hoedanigheid al veel brieven van en voor buiten landse bedrijven. Ze schreef ook gedichten en literaire teksten en gaf die zelf - als uitgeverij Vonken- dans 'groot in kleine exclusieve oplagen' - uit. Eind vorige eeuw volgde ze haar hart en begon ver taalbureau Rozet. De naam ver wijst naar de steen van Rosette: een steen waarop eenzelfde tekst in Egyptisch hiërogliefenschrift, Egyptische demotisch schrift en oud-Grieks staat geschreven. „De vondst leidde tot vertalingen van het tot dan toe onleesbare hiërog liefenschrift." Toen ze haar huidige man volgde naar Zeeuws-Vlaanderen nam ze haar bureau gewoon mee. „Ik raak te natuurlijk een aantal klanten kwijt, vooral bedrijven die tek sten met technische informatie persoonlijk willen toelichten. Maar ik had hier zo weer nieuwe klanten gevonden." Hoewel Wally nooit klaagt over 'droge' bedrijfsfölders vol tech nisch of wetenschappelijk jargon vindt ze het prachtig om af en toe gedichten of prozateksten te verta len. Ze schrijft zelf ook. In het Duits en in het Nederlands. „In welke taal ik een gedicht schrijf, weet ik nooit van tevoren. Dat gaat eigenlijk vanzelf." Hoewel ze 72 is, denkt Wally niet aan stoppen. Decennia terug bek vechtte ze met Bert Schierbeek over de vertaling van een gedicht van de fameuze dichter. Ze vindt nog steeds inspiratie in 'de vecht partij om het woord met het juis te gevoel' te vinden. RECIOACENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DONDERDAG 6 FEBRUARI Hoofdrolspeelster Sandy Heijens: „In De Tante van Charlie waren maar rollen voor negen spelers. Om de jeugd te laten meespelen, is een verhaal verzonnen, waar aan tien basisscholieren en zeven middelbare scholieren meeodne. Vijf oudere spelers, van wie som migen ook rollen bij 'Tante' vertol ken, completeren de cast." Volgens tekstschrijver Rini Fe- nijn, samen met Eric Wijffels ook regisseur, is het wel twintig jaar geleden dat de Plattelanders een klucht speelden. „Het is makkelij ker mensen te laten huilen, dan ze te laten lachen. Bij een blijspel is het verhaal nog belangrijk, bij een klucht alleen de situaties. Maar er moet wel worden gelach ten. Een klucht spelen is dus best zwaar." Bij de Tante van Charlie gaat het om twee vrienden, die smoorver liefd zijn op twee zusjes. Ze wil len de meiden kennis laten ma ken met Charlie's tante: Donna Lucia d'Alvadorez uit Brazilië. Maar als de meiden al zo onge veer op de stoep staan, blijkt Don na Lucia het af te laten weten. Ge noeg aanleiding voor een serie lachwekkende sketches. Het Nichtje van Charlie is andere koek: acteurstheater met muziek, dans en een 'magisch schilderij'. Het verhaal gaat over twee vrien dinnen, die na een ruzie niet lan ger door één deur kunnen. Ze kunnen elkaar niet meer luchten of zien, maar kunnen elkaar ook niet missen. Voor beide toneelstukken zijn al heel wat kaarten verkocht. De Tante van Charlie wordt gespeeld op zaterdag 8, vrijdag 14, zaterdag 15, vrijdag 21 en zaterdag 22 februa ri, telkens vanaf 20.00 uur in het Ledeltheater. Woensdag 19 februa ri vanaf 14.00 uur is er nog een matineevoorstelling. Het Nichtje van Charlie staat één keer op de rol: woensdag 12 februa ri, vanaf 20.00 uur. „Laten we onze energie liever richten op het behoud van de klei ne scholen in de dorpen", vindt Van Driessche. „Wij zijn blij dat de toeslag behouden blijft. Wij hebben best wel wat kleine scho len die dat nodig hebben." Van Driessche vindt het behoud van een school in het dorp belangrijk, omdat de scholen ook van belang zijn voor de leefbaarheid van een dorp. Eerder nam de gemeente raad van Hulst al een motie aan dat er alles aan gedaan moet wor den om scholen in de kleine ker nen open te houden. „De toeslag blijft, dus de financiële noodzaak om scholen op te heffen en bij voorbeeld onder te brengen in een IKC verdwijnt." In een Integraal Kinder Centrum zouden basisonderwijs, peuter speelzalen en kinderopvang wor den samengebracht. Het idee is uitgedacht onder leiding van de Onderwijs Autoriteit Zeeland en onder meer ingegeven door dalen de leerlingenaantallen en het af schaffen van de kleine scholentoe slag. Van Driessche: „Zo'n IKC heeft een bepaalde omvang nodig en het is maar de vraag of dit nu de oplossing is voor de regio. Ik denk dat scholen beter verder kunnen gaan met samenwerking in plaats van fusies." het juiste gevoel door René Hoonhorst Vertaalster, uitgeefster, dichteres, schrijfster en schrijfdocente. Op de sites www.vonkendans.nl én www.steeenvanrosette.nl zijn alle activiteiten van Wally Sakkee te vinden, foto Peter Nicolai SLUIS - Stijn Basting van de obs 't Tij uit Cadzand had gisteren fans meegeno men naar de voorronde van het Zeeuws-Vlaams kampioenschap voorlezen voor basisscholieren in Sluis. Stijn deed het prima, maar het spandoek hielp hem niet aan één van de finaleplaatsen. Die gingen naar Kim du Fossé (Europa- school, Zuidzande) en Noëmi Versluijs (J.W. Frisoschool, Nieuwvliet). Ook in Axel was een voorronde. Daar waren Coen Verpoorte (De Warande, Axel) en Wout Verbraeken (Antoniusschool, Axel) de besten. De komende tijd zijn er nog vier voorronden. De twaalf finalisten strijden op 19 maart in de Terneu- zense bibliotheek om de titel, foto Peter Nicolai AXEL - Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten; CLINCE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO hobbymiddag; CRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten (bieden); HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 15.00 uur: Bingo; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gilden straat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Zangclub; De Lieve, 19.00 uur: Line dance, mindful ness; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.30 uur: Weekdienst; 14.00 uur: Zan gers van Toen; LAMSWAARDE - Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SINT - JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur; Ouderensoos; 19.00 uur: FNV-belas- tingcursus; 19.30 uur: Toneel; TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Wandel groep Terneuzen. Scholieren oefenen met een paar volwassenen voor 'De Nicht van Charlie', dat woensdag door De Plattelanders wordt gespeeld, foto Peter Nicolai door Wilma Valk OOSTBURG - Liefhebbers van ama teurtoneel komen aan hun trekken bij De Plattelanders. De West- Zeeuws-Vlaamse toneelclub dankt haar faam aan afwisselend repertoi re, bijzondere decors en voortreffe lijke spelers. De Plattelanders brengen deze maand twee stukken op de planken van het Oostburgse Ledeltheater: zes keer de klucht 'De Tante van Charlie' en één keer als tussendoortje 'Het Nichtje van Charlie'. door Eugène Verstraeten HULST - Het idee om in Zeeuws- Vlaanderen grote Integrale Kind Centra (IKC) te realiseren kan mis schien beter nog even in de ijskast worden %ezet. Wethouder Frank van Driessche van de gemeente Hulst zegt dat nu het kabinet heeft besloten om de kleine scholentoe slag toch niet af te schaffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71