Rechtbank Vergist zich' bij gijzeling Ups Minister Hennis heeft nog geen plannen om drones te bewapenen 6 BINNENLAND DEN BOSCH - Door een 'vergissing' van de rechtbank in Den Bosch wist vastgoedhandelaar Roger Lips in december dat hij terug- moest naar de gevangenis en is hij op de vlucht geslagen. De recht bank zei gisteren dat het bevel om de failliet verklaarde Udenaar weer te gijzelen op 13 december per ongeluk naar zijn advocaten is gestuurd. Lips is sindsdien voort vluchtig. Zijn curatoren krijgen niet of heel moeizaam contact met hem, hij wil niet zeggen waar hij verblijft. „De advocaten had den de beslissing niet hoeven te krijgen. Het is een vergissing ge weest", legde een rechtbankwoord voerster gisteren uit. De recht bank benadrukt dat er niets is ge beurd dat in strijd is met de wet. De curatoren willen Roger Lips la ten gijzelen omdat hij hun werk bij het faillissement frustreert. Gij zeling is een middel om hem tot medewerking te dwingen. Dat benadrukte minister Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Het parlement kan debatteren over een even tueel voorstel tot bewapende dro nes, maar heeft volgens haar for meel geen instemmingsrecht. Als een Kamermeerderheid echter te gen zo'n plan zou zijn, zal de mi nister 'wel drie keer tellen' voor dat ze een besluit neemt, zei ze. Hennis voorziet dat er de komen de vijftien jaar geen Nederlandse drones worden bewapend. Onder tussen doet Nederland wel mee aan allerlei (inter)nationale dis cussies over bewapende drones, waarbij juridische, technologi sche, humanitaire en ethische vra gen aan de orde komen. Defensie beschikt nu over twee types drones: de kleine Raven en de grotere Scan Eagle. Nederland is bezig met de aanschaf van een nieuwe drone, de Amerikaanse MQj9 Reaper. Die gaat informatie verzamelen tijdens buitenlandse missies, maar kan in Nederland ook worden gebruikt voor dijkbe- waking, hulp bij rampen of orde handhaving. De Reaper kan grote gebieden langdurig observeren en commandanten voorzien van rele vante informatie, bijvoorbeeld over hinderlagen, bermbommen of illegale versperringen. De inzet van de drone leidt daardoor ook tot meer veiligheid voor militai ren en de lokale bevolking, aldus de minister. Het gebruik van be wapende drones is niet onomstre den, onder meer omdat de Ameri kanen de vliegtuigjes in landen als Pakistan en Jemen inzetten om tegenstanders te doden. Daar bij vallen ook geregeld burger slachtoffers. De zogeheten Com missie van advies inzake volken rechtelijke vraagstukken stelde vo rig jaar dat er geen volkenrechtelij ke bezwaren bestaan tegen het ge bruik van bewapende drones. Vol gens de commissie is er ook geen nieuw recht nodig om bewapen de, onbemande vliegtuigen in te zetten. 5 vragen over de nationale cholesteroltest Een verhoogd cholesterol geeft een groot risico op hart- en vaatziekten. Een groot deel van de Nederlanders heeft geen idee hoe het met zijn cholesterol ge steld is. Om het bewustzijn te ver groten, en daarmee het gevaar te drukken, financieren de Neder landse Hartstichting, de Neder landse Vereniging van Diëtisten en Unilever een gratis test. Het is een onderdeel van het Na tionaal Programma Preventie dat gisteren werd gepresenteerd. Hierin werken zes ministeries, ge meenten, bedrijven en maatschap pelijke organisaties samen om gezondheidsrisico's in te dam men. Dat is natuurlijk wel de insteek. Patiënten met hart- en vaatziek ten maken veel zorgkosten en zijn daarmee duur voor de samen leving. De cholesteroltest is niet onomstreden. Sommige medici en zorgeconomen wijzen erop dat er internationaal verschillend wordt gedacht over normale cho- lesterolwaarden. Wat we in Neder land te hoog vinden, wordt in an dere landen gewoon geaccep teerd. Diezelfde mensen vinden dan ook dat we hier daarom te snel cholesterolverlagers voor schrijven. Het moet gezegd dat een hoger cholesterol een erfelijke compo nent kan hebben. Het is niet al tijd verwijtbaar. Een traag werken de schildklier kan een oorzaak zijn. Ook hier hebben we te maken met twee kampen. Sommige des kundigen zien de test als een extra mogelijkheid om mensen op de gevaren te wijzen. Sceptici wijzen erop dat preventie beter werkt door middel van prijsprik- kels. Omdat veel consumenten hun ge drag pas veranderen als het hun portemonnee raakt, vinden ze dat voedingsmiddelen met veel verza digde vetten (roomboter, kaas, vet te vleeswaren, chips, gebak, koek jes) duurder moeten worden ge maakt. Dit zijn immers de belang rijkste veroorzakers van een ver hoogd cholesterol. Hij wordt vanaf half februari be schikbaar gesteld voor alle Nederlanders tussen de 30 en 70 jaar. Ze kunnen bij de driehon derd filialen van Service Apo theek een test laten doen. De test is gratis, al moet er voor eventue le vervolgonderzoeken wel wor den betaald. Iedereen kan op www.natio- nalecholesteroltest.nl een test ma ken. Aan de hand van acht vragen over persoonlijke gezondheid, fa milie en leefstijl worden de risi co's in kaart gebracht. Wie een grote kans loopt op een verhoogd cholesterol kan een af spraak maken bij een van de Servi ce Apotheken om zich te laten prikken. Dit is een eenvoudige test. Het bloed wordt niet in het laborato rium onderzocht, de uitkomst is ook niet heel secuur. De test is dan ook vooral bedoeld om men sen bewust te laten worden van de gezondheidsrisico's. De combi natie van een slechte score op de internettest en een zorgelijke bloedwaarde moet voldoende re den zijn om de leefstijl aan te pas sen en eventueel vervolgonder zoek te laten doen, zo is de ge dachte van de bedenkers van de test. Het duurde gisteren bijna een hele dag voordat de bunkers in Halsteren waren verplaatst. Er ging een week van voorbereiding aan vooraf. 7 Het werk werd geklaard door zeven mensen. Ze maakten daarbij gebruik van een graafmachine, een laadwagen en een hijskraan. De kleinste bunker weegt 15 ton, de grootste 40 ton. Projectleider Toby Maes was tevreden: 'Het ging zoals verwacht.' HALSTEREN - In Halsteren werden gisteren met een hijskraan twee betonnen bunkers uit de Eerste Wereldoorlog verplaatst. De bunkers lagen midden in een akker en zijn nu verplaatst naar de rand van de akker. De gemeente Ber gen op Zoom wil van de bunkers op de nieuwe locatie een plaats van 'kennis en beleving" maken, foto Robert van den Berge/het fotoburobunkers De grote bunker werd gisteren 70 meter verderop neergezet. De kleine bunker 20 meter. Projectleider Maes: 'Een goede voorbereiding is alles.' DEN HAAC - Defensie heeft geen plannen om drones in de nabije toekomst te bewapenen, maar sluit niet uit dat dat ooit zal gebeuren. Als het kabinet de onbemande vliegtuigjes toch wil voorzien van wapens, dan wordt de Tweede Kamer daarover vooraf geïnfor meerd. De klus om de bunkers - van 6x8 meter en 5 x 4 meter - te verplaatsen, werd gratis uitgevoerd door aannemersbedrijf Oomen. Minister Jeanine Hennis-Plas schaert van Defensie, foto HH Alle Nederlanders tussen de 30 en 70 jaar kunnen vanaf half fe bruari hun cholesterol meten. De nationale cholesteroltest is gra tis. door Orkun Akinci I Waarom een cholesteroltest? 'y Wegen de baten van deze test op tegen de kosten? 3 Mogen we verwachten dat de nieuwe test de algemene gezond heid zal bevorderen? 4 Voor wie is de cholesteroltest be doeld? 5 Hoe werkt de cholesteroltest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6