Elke dag elf kilometer voor schone bedden Markt Oostburg mooier Zusterflat Sluiskil eindelijk tegen de vlakte na akkoord met gemeente 24 ZEEUWS-VLAANDEREN BELASTINGAANSLAG Belastingkantoor Sabewa stuurt rekening gemeenten en waterschap pas eind februari of eind maart. I I EP Uit de zorg Fonny van der Vloet van de beddencentrale in het Terneuzense zieken huis is een kilometervre ter. De zestigjarige Hul stenaar loopt op robuuste wandel schoenen. Dat is niet voor niets. Elke dag loopt Fonny ongeveer elf kilometer door het ziekenhuis. Dat komt neer op ongeveer 2300 kilometer per jaar. Of dat nog niet genoeg is trapt Fonny jaarlijks ook nog ongeveer vijfduizend re creatief en vijfduizend kilometer op zijn fiets van het werk naar zijn huis in Hulst en omgekeerd. „Dat doe ik om uit de handen van de dokters te blijven, hè", grapt Fonny. „Ik hoor bij de gelukkigen die weinig klachten hebben. Ik heb dus nog maar zelden in een ziekenhuisbed gelegen." En toch weet Fonny alles over bedden. Al 33 jaar ontfermt hij zich over een van de belangrijkste zaken in het ziekenhuis: het bed. Maar wat een goed bed is? „Voor de mensen van de beddencentra le is het zaak dat het bed makke lijk is te vervoeren. Tot een paar jaar geleden hadden we bedden die ongeveer 150 kilo wogen. De tanks, noemden we die. Nu heb ben we gelukkig bedden die nog- maar een kilootje of zeventig we gen. Maar voor de patiënt is na tuurlijk vooral het matras belang rijk. Dat kunnen we harder of zachter maken, omdat er veel lucht in het matras zit. Even de dopjes openzetten en hij vult zich met meer lucht", vertelt Fonny. In de centrale worden alle 225 bed den en 12 kinderbedden eens in de twee maanden helemaal uit el kaar gehaald. „Dat doen we om het materiaal te desinfecteren. Na tuurlijk hebben we weieens te ma ken met ontlasting, braaksel of lekkende drains, maar de hoofd moot is toch de strijd tegen bacte riën. En die zie je niet hè, die rot dingen! Een bed dat er mooi uit ziet, moet alleen daarom al toch worden schoongemaakt." In de beddencentrale is er een 'vuile' en een 'schone' kant. Komt er een vuil bed binnen, dan gaat er een schoon bed uit. Daarnaast wordt er ook veel schoongemaakt op de patiëntenafdelingen. „Dat noemen we de kleine beurten. Het systeem van grote en kleine beurten hebben we een aantal ja ren geleden op de centrale be dacht. Want daarvoor was het fy- 'siek soms afzien. Er waren dagen bij dat we zestig tot zeventig bed den versleepten. Nou, dan zien je rug en schouders af, hoor!" OOSTBURG - Het college van B en W van Sluis wil het vervallen pand op de hoek van de Markt en de Destombestraat (tegenover het voormalige gerechtsgebouw) in Oostburg aankopen en slopen. Dat komt de 'ruimtelijke kwali teit' ten goede, meent het college. Bovendien ontstaat er na sloop ruimte om de Markt mooier te maken. Door de aanplant van groen of door verkoop aan een on dernemer, die er een mooi pand voor in de plaats kan zetten. Het TERNEUZEN - Inwoners van Terneu- zen, Hulst, Sluis, Borsele, Goes, Kapelle, Reimerswaal en Tholen moeten nog een maand en wel licht twee maanden wachten alvo rens ze de eerste gecombineerde belastingaanslag van Sabewa in de bus krijgen. Sabewa is de gemeenschappelijke belastingdienst van de bovenge noemde gemeenten. Het is de eerste keer dat de aan slag gemeentelijke belastingen wordt gecombineerd met die van het waterschap Scheldestromen. Het was de bedoeling dat de ge combineerde aanslag eind januari bij de inwoners van de deelne mende gemeenten op de deurmat zou vallen, maar dat is niet ge lukt. Volgens Jon Herselman, voorzit ter van het dagelijks bestuur van Sabewa, ligt dat onder meer aan de grootschalige iet-operatie die met de gecombineerde belasting aanslag gepaard gaat. „Dat zijn ingewikkelde processen. Ook de diverse belastingpakket ten moeten op elkaar worden afge stemd. Door deze factoren zijn we in tijdnood gekomen." De zorgvuldigheid is volgens Her selman ook een belangrijk argu ment om het versturen van de ge combineerde aanslag uit te stel len. „Het mag bijvoorbeeld niet gebeuren dat overleden mensen een belastingaanslag in de bus krijgen. Dat zou heel pijnlijk zijn. Het is de eerste keer dat inwoners van de deelnemende gemeenten de gecombineerde aanslag in de bus krijgen. Dat is dus gelijk ons visitekaartje. Als honderd van de De gecombineerde belastingaanslag is ons visitekaartje. Dat vraagt zorgvuldigheid honderdduizend aanslagen fout blijken te zijn, zullen we daar lan ge tijd last van hebben. Dat mag dus niet gebeuren." Het bestuur van Sabewa beslist donderdag of de inwoners de aan slag eind februari in de bus krij gen of eind maart. „We willen voor 95 procent zékerheid hebben dat het loopt zoals het moet lo pen. Is die zekerheid er niet, dan wordt de operatie nog een maand uitgesteld. Zorgvuldigheid gaat boven de snelheid." Herselman beseft dat de meeste inwoners het helemaal niet erg vinden dat de aanslag later in de bus komt. „Alleen de deelnemen de gemeenten hebben met wat renteverlies te maken." De gemeenten hanteerden vorig jaar nog verschillende spelregels rondom het gespreid betalen van de aanslag. Dat is inmiddels glad getrokken, zegt Herselman. In praktisch alle gemeenten mag in - negen termijnen worden betaald. Alleen de gemeenteraad van Hulst stemde niet in met deze be leidsregel. De gemeente Hulst hanteert derhalve nog betaling in vier termijnen. SAMENWERKING BELASTINGEN EN WAARDEBEPALING idee om de doorgaande verkeers- route weer door de Destombe straat te laten lopen, is overigens voorlopig in de ijskast gezet. De Oostburgse ondernemers én veel gemeenteraadsleden zien er hele maal niets in. Voor aankoop en sloop is 176.000 euro nodig. B en W vragen de raad dat geld beschikbaar te stel len uit het (provinciale) potje voor stedelijke vernieuwing. De gemeenteraad besluit deze maand over het voorstel. Kernwethouder Co van Schaik maakte het nieuws bekend in de jaarvergadering van de dorpsraad, dinsdagavond in Het Meulengat. Applaus was zijn deel. Voorzitter Adri de Bruijne had in zijn jaar overzicht nog uitgeroepen: „Weg met die flat, we zijn hem spuug zat. Hij is ons een doorn in het oog." En hij werd dus op z'n wen ken bediend. Van Schaik: „We hebben jaren geduld gehad, maar als B en W vonden we dat het zo niet langer kon. Want waarschijn lijk komt het met de plannen om het gebouw te slopen voor wo ningbouw nooit goed." Aanvanke lijk wilde Mondriaan Vastgoed dat de gemeente de pude zuster flat van het (ook al verdwenen) Elisabethziekenhuis zou kopen en slopen. Van Schaik: „Maar daar waren voor ons risico's aan ver bonden. We hebben nu bedongen dat Mondriaan opdraait voor de sloop en het terrein - 8000 vier kante meter - schoon oplevert. Wij kopen het voor 450.000 eu ro." Het geld komt uit het stads en dorpsvernieuwingspotje, ten minste als de gemeenteraad in maart akkoord gaat. Die wordt eind deze week schriftelijk geïn formeerd. Van Schaik: „En dan kan het gebouw tegen de vlakte." B en W hebben het geplande plan voor vervangende woningbouw geschrapt. Er is wel ruimte voor enkele twee-onder-éénkapwonin- gen. Op de plek van de te slopen Antoniusschool aan de Baljuw laan zijn zes seniorenappartemen ten en enkele woningen gepland. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering Fonny van der Vloet van de beddencentrale. Zeeuwen betalen aanslag later door Frank van Cooten Jon Herselman Gemeenschappelijke regeling Sa bewa verzorgt vanaf 1 januari 2013 de heffing van de gemeente lijke belastingen en de water schapsbelasting voor de inwoners van de gemeenten Goes, Kapelle, Tholen, Reimerswaal, Borsele, Hulst, Terneuzen en Sluis. Ook bepaalt Sabewa de hoogte van de WOZ-waarde voor alle on roerende zaken in de acht gemeen ten. Sabewa Zeeland staat voor Samen werking Belastingen en Waardebe paling. Het kantoor van Sabewa Zeeland is gevestigd in Terneuzen, in het waterschapskantoor. Dankzij de samenwerking bespa ren gemeenten inningskosten. g Fonny van der Vloet heeft nog nooit zelf in een ziekenhuisbed gelegen. „Door fietsen en wandelen blijf ik uit de handen van de dokter." door Wout Bareman SLUISKIL - De verpauperde voorma lige zusterflat in Sluiskil gaat nog dit voorjaar tegen de vlakte. De ge meente Terneuzen heeft daarover een akkoord bereikt met project ontwikkelaar Mondriaan Vastgoed bv in Dinteloord. Met de overeen komst is 450.000 euro gemoeid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68