HET ZEVEN PROVINCIËN SCHUIFSPEL Identiteit Steun herindelen vooral in CDA Dekker: plan coöperatie kleine scholen onmogelijk en onwenselijk Opzeggen contract Jeugdzorg mag niet commentaar ZEELAND 23 Inauguratie van HZ-lector aquacultuur Denk je nou echt dat andere grenzen problemen oplossen? Dat is natuurlijk niet waar! VLISSINGEN - Vrijdag 14 februari is de inauguratie van dr. ir. Jeroen Wijsman tot lector Aquacultuur in Deltagebieden aan de Delta Academy van HZ University of Applied Sciences. De inauguratie wordt voorafgegaan door een mi nisymposium over de rol en de toekomst van aquacultuur in Ne derland. Wijsman zal samen met de medewerkers van het lectoraat Aquacultuur in Deltagebieden praktijkgerichte kennis en ideeën over innovatie ontwikkelen om te komen tot een duurzame vorm van aquacultuur in de veranderen de delta. Het symposium begint om 13.45 uur. MIDDELBURG - De meeste steun voor een provin ciale herindeling is te vinden onder CDA-stem- mers. In de PZC/UCR-enquête Macht in Zee land schaarde 77 procent van de personen die lieten weten CDA te kiezen, zich achter de uit spraak dat een provinciale herindeling onont beerlijk is voor de slagkracht van Zeeland. Bij de WD- en PvdA-stemmers is de animo een stuk minder: respectievelijk 39'en 45 procent. Van de raads- en Statenleden wijst 60 procent een provinciale herindeling af; 59 procent van de gedeputeerden en wethouders zegt nee. Mensen die niet politiek actief zijn, laten zich minder uitgesproken uit: 49 procent is tegen. Dat zei staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) woensdag middag in de Tweede Kamer. Hij maakte korte metten met het plan van Jan Schuurman Hess uit Kats. Dat richt zich op dorpen die hun laatste basisschool dreigen te verliezen door sluiting of fusie. De lokale dorpsgemeenschap neemt het bestuur over en deelne mende scholen gaan samenwer ken in coöperaties. Dekker zei in november al het plan niet te zien zitten. Daarop riep de Kleine scholen coöperatie de Kamer op om de staatssecreta ris alsnog te bewegen het plan ruimte te geven. Maar Dekker is dat geenszins van plan. „Het is wettelijk niet mogelijk dat ouders scholen onteigenen van schoolbe sturen. In Kats hebben schoolbe stuur, ouders en gemeente gespro ken over de sluiting van de school. De gemeenteraad heeft er mee ingestemd. Die school gaat echt niet meer open." Behalve onmogelijk is het ook on wenselijk, vindt Dekker. „Ik wil dat regionaal wordt samenge werkt. Soms is het nodig een school te sluiten om in de regio een substantiële school over te houden. Dat is in Zeeland ge beurd." Schuurman Hess zat op de publie ke tribune en reageerde teleurge steld. „Ouders hebben zich altijd verzet tegen de sluiting van de school in Kats. Maar ze hebben onder druk van de gemeente en het schoolbestuur uiteindelijk in gestemd." Toch houdt hij moed. PvdA, CDA en SP zijn voor het plan en willen kijken of ze het nog mogelijk kunnen maken. De twaalf provincies worden vervangen door vijf landsde len, zo staat in het regeerakkoord. Het voornemen stuitte op veel weerstand. Mi nister Ronald Plasterk komt nu met een alternatief: zeven pro vinciën. Waar Zeeland in het eerste plan bij Brabant werd ge voegd, belandt het deze keer bij Zuid-Holland. Friesland, Brabant en Limburg blijven be staan in verband met hun 'ster ke eigen identiteit'. Als de mi nister dat argument hanteert, dan verdient Zeeland zeer na drukkelijk ook een status apar te. Verder is het opvallend dat het plan zeven qua schaal on vergelijkbare provincies ople vert. Dat lijkt niet erg efficiënt. Wil je vernieuwen, dan moet je het oude los durven laten. Dat doet de minister niet, hij volgt keurig de eeuwenoude provinciegrenzen. Terwijl een grote delta (Zeeland, deel Zuid-Holland, deel Brabant) meer voor de hand ligt. Kort om, dit hersenspinsel verdient geen serieuze uitwerking. Volgens de advocaat van BJZ Over ijssel zijn de overwegingen van de rechtbank 'één op één toepas baar op andere provincies en jeugdzorgorganisaties', zo zegt Maarten Baneke in de nieuws brief Binnenlands Bestuur. De PvZ vraagt zich af wat dit bete kent voor de feitelijke overdracht van de jeugdzorg van de provin cie naar de gemeenten in Zee land. Ook Bureau Jeugdzorg Zee land en Juvent hebben een rechts zaak aangespannen tegen de op zegging van het contract vanaf 2015. Fractievoorzitter Johan Robe sin van de PvZ vermoedt dat de jurisprudentie die nu ontstaat, 'Zeeland wel eens parten zou kun nen gaan spelen en een snelle transitie in de wielen rijdt', zegt hij in een toelichting op schrifte lijke vragen aan Gedeputeerde Sta ten. Hij is benieuwd wie er in dat geval opdraait voor de kosten. Voor BJZ Overijssel is de uit spraak aanleiding om er bij de Eer ste Kamer op aan te dringen te kiezen voor een overgangstermijn van drie jaar. Tegen de uitspraak is. hoger beroep bij de Raad van State mogelijk. DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 i. Illustratie Felix Binicewicz George van Heukelom door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het plan om kleine scholen in dorpen te behouden door de vorming van coöperaties is 'juridisch niet mogelijk' en 'inhou delijk niet wenselijk'. door Marcel Modde MIDDELBURG - De uitspraak van de rechtbank tegen het verbreken van het contract van de provincie Over ijssel met Bureau Jeugdzorg per 1 januari 2015, kan grote gevolgen hebben voor andere provincies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67