Badhotel Domburg breidt uit voor wellness Eerste project Schelde 26 SCHOUWEN-DUIVELAND VETERANENDAG Zestig tips overval Nw-Haamstede Veteranen kunnen niet terecht op Abdijplein en Markt door nationale herdenking slavernij en strandsport. Artonis Pianotrio in Porgy en Bess Volgens directeur van het Badho tel Govert Janzen is dit nodig om aan de toenemende vraag naar wellness te kunnen voldoen en bovendien past het volgens hem in de wens van de gemeente om de badstatus voor Domburg bin nen te halen. Omdat de grond van het Badhotel in een wettelijk beschermd monu ment (Ringwalburg) ligt, wordt in de komende weken archeolo gisch onderzoek uitgevoerd. Jan zen: „Dat is dan vooral een papie ren onderzoek omdat we niet diep gaan zitten met de funde ring." Na het onderzoek kan de bouw vergunning worden aangevraagd. Als die er ligt, wil Janzen deze zo mer aanbesteden. Bedoeling is dan dat het slopen en bouwen be gin januari 2015 begint en dat alle werkzaamheden nog voor Pasen gereed zijn. Het plan voor uitbreiding van het Badhotel was aanvankelijk veel uitgebreider. De wens was om met 374 vierkante meter uit te breiden. Janzen: „Dat plan was te groots opgezet. We zitten wel vol met ambitie, maar het plan bleek zowel inhoudelijk als financieel niet haalbaar." NIEUW-HAAMSTEDE - Het onder zoek naar de gewelddadige over val 15 december in Nieuw-Haam- stede vordert. De politie heeft via het programma Opsporing Ver zocht zestig tips binnen. Er zijn echter nog geen aanhou dingen verricht. De politie heeft beelden van een verdachte vrouw en trekt ook nog een naam na. Bij Q) Jp 45 de overval werd de 63-jarige bewo ner van een huis aan de Toren- weg zwaar mishandeld door een man en een vrouw. Ze bonden hem vast en gingen er vandoor met pinpas en pincode. De twee haalden geld van de rekening van het slachtoffer. De verdachte vrouw is daarbij door een bewa kingscamera gefilmd. MIDDELBURG - Soldaten schrikken niet terug voor een dikke laag zand. Maar de City Beach Tour, waarbij de Markt in Middelburg vier dagen lang wordt bedekt met zand voor strandsporten, zorgt er wel mede voor dat de Veteranen- dag dit jaar niet in Middelburg kan doorgaan. Door de City Beach Tour is de Markt op 21 juni niet beschikbaar als eindpunt voor het défilé van de oud-strijders. Die leggen in middels acht jaar achtereen een krans bij het Indiëmonument op het Abdijplein en trekken dan te voet en met oude legervoertuigen door de stad naar de Markt. Op 14 juni - een alternatieve da tum voor de Veteranendag - is dan weer het Abdijplein niet be schikbaar. Die dag vindt de Natio nale Herdenking van de afschaf fing van de slavenhandel plaats in Middelburg. Bovendien bruist de stad dan extra door de Stadsfees ten én het Weekend voor de Ama teurkunsten, waarbij amateurkun stenaars zich in de stad op diverse plekken kunnen presenteren. Al met al, stelt de gemeente Mid delburg, is het dus fysiek onmoge lijk de Veteranendag dit jaar plaats te bieden in de Zeeuwse hoofdstad. De twee pleinen waar de veteranen zich willen presente ren, zijn op de gewenste dagen al bezet. Dat is een begrijpelijke opstelling en de Stichting Veteranendag Zee land toont dat begrip ook. De ge meente Vlissingen, die van het probleem hoorde, bood zichzelf aan als alternatieve locatie en de stichting maakte daarvan dank baar gebruik. Daarom treffen de veteranen elkaar dit jaar op 21 juni op het Stadhuisplein. Zij houden daar hun défilé en leggen een krans. Die wordt met een auto la- TERNEUZEN - In cultuurcentrum Porgy en Bess in Terneuzen speelt zondag het internationaal vermaard Artonis Pianotrio. Het trio bestaat uit Anoek Brokaar (viool), Willem Stam (cello) en Frank Oppedijk (piano). De drie muzikanten studeerden aan het conservatorium in Den Haag. De musici worden geroemd om de intensiteit en passie waar mee ze spelen en de muziek die ze ten gehore brengen klinkt tel kens weer verfrissend. Op het pro gramma staan onder anderen pia nosonates van Joseph Haydn, Claude Debussy en Johannes Brahms. Aanvang 15.00 uur. Toegangskaar ten kosten 12,50 euro. ter naar de Noorderbegraafplaats gebracht en bij een Indië-plaquet- te gelegd. Dat stuk lopen is te ver voor de veteranen. De Stichting Veteranendag toont zich overigens begripvoller voor deze uitwijkmanoeuvre dan deel nemers aan de Zeeuwse Vetera nendag van bijvoorbeeld de COM en de AVOM. Volgens Jan Foek- king, secretaris van de Zeeuwse af deling van de AVOM (Vereniging Voor Oud Marinepersoneel, be staande uit veteranen en niet vete ranen) zullen acht van de veertig Zeeuwse leden - twintig procent dus - niet naar Vlissingen komen. En ook veteranen uit de rest van Nederland zouden het treffen in Zeeland dit jaar aan zich voorbij laten gaan. Een meerderheid van de veteranen komt overigens ge woon wel. Tot zover is er dus niet veel aan de hand. Dat er toch commotie is ontstaan over het verplaatsen van de Veteranendag, komt doordat de gemeente er wat argumenten bij heeft gehaald. Er staat nog zo veel meer op de evenementen agenda, dat prioriteiten gesteld moeten worden, verklaarde burge meester Harald Bergmann vorige week. Een blik op die agenda van mei en juni toont dat ook aan. Ook al is de organisatie in andere handen, de gemeente moet toch altijd dingen doen en mensen in zetten om evenementen mogelijk te maken - voor openbare orde, draaiboeken, ceremonies, commu nicatie. Bedenk daarbij dat zij op het personeelsbestand heeft moe ten bezuinigen en de conclusie is dat niet alles meer kan, verklaart de gemeente. Daarom zouden an dere data die de Stichting Vetera nendag Zeeland opperde, ook niet haalbaar zijn. Vier jaar geleden beleefde Middel burg ook meerdere hoogtepun ten, met de landelijke viering van Koninginnedag en de aankomst van de wielerronde Giro d'Italia. En ook in dat jaar werdén de Four Freedoms Awards uitgereikt, was er een City of Dance, een Jazz Fes tival, een Middelburg VOLkoren, een City Beach Tour. En in dat jaar werd - vanwege de Giro - de basis gelegd voor de Stadsfeesten. Maar: toen waren er meer ambte naren in dienst, en indien nodig werden er extra ingehuurd. De Lokale Partij Middelburg heeft vragen gesteld over de een malige verplaatsing van de Vetera nendag naar Vlissingen. Die wor den over een week beantwoord. Tot dat is gedaan, wil de gemeen te niet verder op de zaak reageren. GROTE EVENEMENTEN IN MIDDELBURG „Ik ben naar mijn collega's gelo pen, met de vraag of zij ook zagen wat ik zag. En jawel. In het order boek is het cijfer 1 later vervangen door een nul." De 'vischbunsloep' De Zeeuw kreeg na dat gekras bouwnummer 1 en zo is dat schip de geschiedenis ingegaan als het eerste schip dat op de Vlissingse werf is gebouwd. „Dat wordt al tijd gezegd", vertelt Van Maanen. „Dat lees je ook terug in alle boe ken over De Schelde. Dat heb je, historici praten elkaar vaak na." Elk schip dat bij De Schelde is ge bouwd kreeg een bouwnummer. Dat het 'ijzeren werf- en ketelpon ton' is vergeten, komt waarschijn lijk door dat gewijzigde bouw nummer: het schip was dan ook niet voor de verkoop, maar voor intern gebruik bij De Schelde. „Dit schip is gebruikt om de werf zelf op te bouwen, om de ketels op hun plaats te krijgen. Dit is de arbeider onder de schepen", zegt Van Maanen. „Het was dan ook geen mooi schip, maar een werk paard: twaalf meter lang meter lang zonder poespas. Het kostte door Wendy de Jong DOMBURG - Het Badhotel in Dom burg gaat het gedeelte van het ho tel dat bestemd is voor wellness op knappen en uitbreiden. Daarvoor wordt 115 vierkante meter bijge bouwd aan de bestaande 250 en is ook nog 68 vierkante meter be oogd voor een buitenwellness. De gemeente Veere besloot vorige week om die uitbreiding toe te staan. Plameco Plafonds Van GSIst v.o.f., Columbusweg 3,4462 HA GOES Bezoek onze showroom of bek 0113 - 27 00 00 www.plameco.nl nmicot Middelburgse ANALYSE door Maurits Sep Mei: maand van de vrijheid. 24 mei: Four Freedoms Awards. Deze onderscheidingen worden om het jaar - in even jaren - uitge reikt in de Nieuwe Kerk. 30/31 mei en 1 juni: Korenfestival Middelburg VOLkoren. 6,13 en 30 juni: symposia over Zeeland en de afschaffing van de slavenhandel. 6 t/m 9 juni: Jazzfestival. 6 t/m 16 juni: aankomst fair trade schip Tres Hombres en activiteiten rondom het schip, in het kader van de herdenking van de afschaf fing van de slavenhandel. 13 tot en met 16 juni: De Stads feesten Middelburg. 14 juni: nationale herdenking van de afschaffing van de slavenhan del, tweehonderd jaar geleden. Die vindt plaats op de Balans bij het slavernijmonument. 21 juni: City Beach Tour: strand sporten op de Markt, die daarvoor met een laag zand wordt bedekt. Oktober/november: herdenking van de bevrijding van Walcheren, zeventig jaar geleden. Dit jaar wordt dat uitgebreider herdacht. Elke vijfjaar is de herdenking gro ter dan in de tussenliggende jaren. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Hij kon het eerst niet geloven: staat er nou echt 1876 op het stempel onderaan de bouwte kening van dat ponton? Een blik in het orderboek bracht duidelijk heid: Ron van Maanen heeft vorige week de oudste bouwtekening van scheepswerf De Schelde gevonden. En die was tot nu toe onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56