Recron verlangt actie tegen wildkamperen Tlinnel onder kanaal blijkt een toekomstdroom Nog twee weken hinder 66 We hebben over Krot of Kans gelezen, maar hebben er nooit iets van gemerkt 66 We zijn best bereid om mee te denken, maar dat is wat anders dan meebetalen 24 SCHOUWEN-DUIVELAND KROT OF KANS Krot of Kans in Zonnemaire is voorbij, het huis is verhuurd. Heeft het de inwoners iets gebracht? 4 EP De verenigde recreatieonderne mers melden in hun jaarverslag over 2013 dat de gemeentelijke af deling Handhaving nog nauwe lijks optreedt tegen toeristen die in de berm of op een parkeer plaats overnachten in caravan of camper. Probleem daarbij, zo geeft de Re cron aan, is dat de betreffende chauffeurs vaak niet meer mogen rijden. Een ander probleem is dat het moeilijk is een camping te vin den die in de nachtelijke uren nog een extra gast toegang geeft. De Recron verwacht dat in het ko mend seizoen een oplossing wordt gevonden. Burgemeester Gerard Rabelink staat open voor overleg hierover. „Binnenkort hebben we in het col lege weer het halfjaarlijks overleg over toerisme en recreatie. Als we nog meer tijd in bestrijding van wildkamperen moeten steken, dan gaat dat wel ten koste van an dere zaken." Rabelink begrijpt de kritiek niet goed. „Volgens mij doen we al wat de Recron vraagt. Zeker tij dens Pinksteren en tijdens Con cert at Sea wordt er goed gecontro leerd. Cijfers weet ik zo niet uit mijn hoofd, maar is is vorig sei zoen een aantal keren geverbali seerd. En ik weet ook dat het wild kamperen op het Transferium van Renesse aanzienlijk is terug gelopen. Als de Recron nog meer wil, dan moeten ze maar met mij overleggen." Sinds vorig jaar sluit de gemeente tijdens de pinksterdagen de par keerplaatsen langs de kust 's nachts af. Populaire wildkampeerplekken zijn het Transferium, de Krieken- meet in Burgh-Haamstede, rond het haventje van Burghsluis en het parkeerterrein Hoofdpoort straat in Zierikzee. Schouwen-Duiveland telt zes lega le camperplaatsen: bij Zierikzee, Renesse, Nieuwerkerk, Burgh sluis, Kerkwerve en Scharendijke. ZONNEMAIRE - De straten van Zon nemaire zijn stil op woensdagmid dag. Is het de harde wind of heeft de dreigende krimp van de bevol king al toegeslagen in het dorp? Het was in ieder geval het thema voor het Krot of Kans project dat na de zomer van 2013 in het dorp heeft gedraaid. In ruim drie maan den tijd bewoonden zestien ver schillende mensen het huisje aan de I.M. van der Bijlstraat. De be woners waren kunstenaars, stede bouwkundigen, nieuwsgierigen. Mensen van heel verschillende pluimage die ieder met een frisse blik naar Zonnemaire keken. Het uitgangspunt was een weekje wo nen in een dorp zonder winkel en onderzoeken wat de sterke (of zwakke) kanten zijn. Dat alles met het doel om op een andere manier dan gebruikelijk naar de de kern en de problematiek te kij ken. De vraag is of de inwoners van Zonnemaire wel zoveel hebben gemerkt van Krot of Kans. Of was het niet meer dan telkens vreem de gezichten in de straat? „We we ten van het project", zeggen Jan John en Vreneli Komter. „Maar dat hebben we gelezen in de krant. Verder hebben we er nooit iets van gemerkt. Waren er din gen georganiseerd? Misschien le vert het wat op." Het stel woont al 40 jaar in Zonnemaire en weet veel te vertellen over de sociale sa menhang in het dorp. Over de spontane zorg als iemand ziek is, de mogelijkheid het eten te laten bezorgen en de invloed van de fo renzen die alleen 's avonds thuis zijn op het sociale leven. Komter is niet meer zo actief, maar John is nog steeds betrokken bij de Oranjevereniging. De organisato ren van het befaamde feest waar mensen uit de hele omgeving op afkomen. Een vrouw bij de glasbak kent het Krot of Kans ook alleen van naam. „Niets van gemerkt, sorry." Uiteindelijk is er iemand te vin den die het project wel wat beter kent. Thérèse van Mourik herkent fotograaf Dirk-Jan Gjeltema, die een weekje in Zonnemaire heeft gewoond. „Ik heb u bij de bus ge zien en er was een soort van dia voorstelling in het huis", zegt ze. „Ik hoop dat er bruikbare tips uit komen." Zelfheeft ze in ieder ge val ook een tip voor woningbouw- verenging Zeeuwland. „Stop nou geen jongeren in die huisjes in de Van der Bijlstraat. Dat is heel jam mer. Voor oudere mensen is dat zo'n mooi plekje. Er komen altijd mensen voorbij." Van Mourik woont al weer 18 jaar met groot plezier in het dorp. Ze komt uit Zierikzee en koos be wust voor een kleine kern. „Maar als we oud zijn gaan we wel weer terug naar Zierikzee." KROT OF KANS VLissiNGEN - Het is een mooie be lofte, en hij zou ook een eind ma ken aan een dagelijkse ergernis van veel mensen in Vlissingen en Koudekerke. Realistisch is het ech ter niet om een tunnel onder het Kanaal door Walcheren te wen sen in je verkiezingsprogramma. Want er is simpelweg geen geld. De vervanging van de halfhoge brug over het Kanaal (spottend ook de halfloge brug genoemd om dat hij vaak open moet om sche pen door te laten) door een hoger exemplaar staat ook al in het ver keersplan van de gemeente dat de raad heeft vastgesteld. En ook in dat document wordt al vastge steld dat de financiering nog onze ker is. „Voor de gemeente is het niet mogelijk deze investering zelfstandig te realiseren", staat in het verkeersplan. „Hogere overhe den zullen zich moeten conforme ren aan deze oplossing." De brug is eigendom van de gemeente, hoewel de provincie hem bedient. Een nieuwe brug over het kanaal gaat voor de Partij Souburg Rit- them niet ver genoeg: een tunnel moet er komen, onder het spoor en het kanaal door, staat te lezen in het verkiezingsprogramma. De Lokale Partij Vlissingen (LPV) for muleert voorzichtiger, maar maakt hetzelfde punt: er moet een 'ontwikkelingsstrategie voor een ongelijkvloerse kanaalkrui sing, een hoge brug of een tun nel', worden opgesteld. En ook D66 wil graag een tunnel onder het Kanaal door Walcheren. Maar er is één probleem: geld. De tunnel onder het Kanaal door Walcheren bij Middelburg kostte tientallen miljoenen euro's. En die zijn grotendeels door Rijkswa terstaat en de provincie Zeeland betaald. De gemeente Vlissingen zou graag zien dat het plan wordt opgenomen in het Meerjarenpro gramma Infrastructuur Ruimte en Transport (MIRT) van het Rijk, maar bij Rijkswaterstaat peinst men er niet over om mee te betalen aan de Vlissingse tun nel, zegt woordvoerder Edwin de Feijter. „De A58 houdt op bij de kruising en daarna is het voor ons over en uit. De tunnel bij Middel burg hebben wij betaald omdat de N57 nou eenmaal een rijksweg is, maar na de stoplichten bij Vlis singen is de A58 niet meer van ons. We zijn best bereid om mee te denken over de verkeersplan ning en de afwikkeling van het verkeer als de weg wordt aange past en er een tunnel of een ande re brug komt, maar dat is wat an- jjj ders dan meebetalen." Provinciebestuurder Kees van Be- veren laat via een woordvoerster weten dat ook hij niet van plan is om mee te betalen. „Zeeland heeft geen plannen om een tun nel aan te leggen." Het geld is op. Bovendien: „De brug is uit 1975 en moet minstens vijftig jaar mee kunnen gaan." door Ton van den Nouweland RENESSE - De Recron, afdeling Schouwen-Duiveland, wil dat de ge meente vaker optreedt tegen wild- kampeerders. Burgemeester Ge rard Rabelink zegt dat hij zijn best al doet. ZIERIKZEE - Delta is bezig met het trekken van een stroomkabel in de berm van de N654, de weg tussen Zierikzee en Noordgouwe. Het gaat om een extra kabel die wordt gebruikt bij defecten aan de hoofdkabel. Het werk geeft veel verkeershinder omdat een rijbaan afgesloten blijft. Delta is er 6 januari mee begonnen en denkt nog twee weken nodig te hebben, foto Dirk-Jan Gjeltema Zonnemaire hoopt op bruikbare tips door Melita Lanting Jan John Krot of Kans Zonnemaire is een project van het CBK, de gemeente Schouwen-Duiveland, Zeeuwland en de provincie Zeeland. Het doel is op een andere manier kijken naar oplossingen voor drei gende krimp op Schouwen-Duive land. Daarbij wordt onder andere ge werkt met kunstenaars, omdat zij bij uitstek de vertaalslag van het gevoel naar iets concreets kunnen maken. Het project heeft eerder gelopen in Zeeuws-Vlaanderen. Daar zijn vier projecten geweest in vier verschillende kernen. Krot of Kans gaat nu verder in Zie rikzee en daarna waarschijnlijk door naar Ouwerkerk. door Nadia Berkelder voorlichter Rijkswaterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54