UIT 9 Zestien kunstenaars, onder wie vijf uit Zeeuws-Vlaanderen ge ven in de Kunstuitleen Terneu- zen hun kijk op eten en drin ken. Het project 'Kunstkeuken' verbindt smaak met het zien. Het is een lust voor het oog, een visueel menu met heerlijke ge rechten. Soms domineert de kleur, soms de vorm, soms het handschrift, soms de idee en sa men vormen de visies een mooie doorsne de van visuele smaken. Het fenomeen wordt ook inhoudelijk gevarieerd belicht. Maar alles in een sfeer van opgewekt genie ten. Hier geen kritische verbeelding van volgepakte legbatterijen of opgepompte kistkalveren. Als het om vleeseten gaat wordt dat liefdevol getoond. Het varken bij voorbeeld dat Wim Zurné schilderde, staat er opgewekt bij. Het is een variatie op illus traties waarmee je als kok de onderdelen van het te bereiden dier kunt onderschei den: van haaskarbonade tot beenham. Zur né ontdoet het dier van zijn anonimiteit en etaleert de rijkdom aan typen vlees. Impli ciet verwijst hij naar het weten waarmee je bezig bent als je eet. Die rijkdom aan voedsel en het bewustzijn dat het puur, mooi en goed kan zijn, zie ik als de inhoudelijke lijnen in deze expositie. Dat komt, overgoten met een vleugje nos talgie ook naar voren in de vrouwen in Zeeuwse klederdracht met hun prachtige kappen. Ze staan in het water terwijl de vis sen om hen heen dartelen of ze bieden je een smakelijke mosselmaaltijd aan. Inven tief combineert Aulman schilderen en sja bloneren, zoals Lon Buttstedt verf en colla ge met elkaar verbindt en ook een mooie dame de kijker laat verleiden tot smakelijk eten. Maar in het werk Grashopper Meal zijn de mosselen vervangen door sprinkha nen en de kap door een hoofdeksel van bla deren en vruchten. Contrasten passen op een goed menu. Daarom is het schetsmatige tastende werk van Anna Verrijt in dit gezelschap op zijn plaats. Zij houdt het op in sobere kleuren opgebouwde stillevens waarin lijnen tafel- voorwerpen aanduiden. Ik zie meer tafels. In kleine lino's stileert Diana van Hal ze zo dat ze samen met wat erop staat en hun omgeving een aantrekkelijke ritmische compositie worden. En Anneke Peeren boom brengt ze in haar zeefdrukken zelfs tot expressief dansen. Tafels, stoelen, vruch ten, pannen verliezen hun materialiteit en worden getransformeerd tot een verras send visueel feest, dat zij 'Tafelgesprekken' noemt. Ook Letitia de Haas roept in kleine paneeltjes niet zo zeer de ingrediënten van het culinair genieten, maar de omgeving op. In een aan het naïeve verwante stijl schildert zij liefdevol interieurs van restau rantjes en patisserieën. Ik geniet ook van de visies op fotografie. Elsje van Ree maakt prachtige foto's waarin vruchten en glas werk oplichten in een magisch duister. En Hans Luiken verrast door in zijn serie 'Vis serslatijn' het meetlint niet naast de vis te presenteren, maar deel uit te laten maken van het gevangen object dat op de foto ook al deels verorberd lijkt. r Keukenstukken en stillevens met voedsel, zijn in de kunstgeschiedenis vaak ten tone le gevoerd. Oorspronkelijk met een stich tende bedoeling die kon variëren van het idee van vergankelijkheid tot dankbaarheid voor wat de aarde (en God) allemaal te bie den had. In de loop van de negentiende eeuw is daar het pure genieten van kunst aan toegevoegd. Spelen met vorm en kleur als uiting van plezier van het schilderen en kijken kregen ruim baan. Een tijdje rondlo pen op deze tentoonstelling kan je opge wekt stemmen. Kunst hoeft niet altijd zwaar te zijn. $2-r DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 Meesterlijke fijnschilder Theo Voorzaat exposeert weer Theo Voorzaat is de 75 gepasseerd en schildert zelfs na een recent mo torongeluk nog gedreven aan uiterst gedetailleerde composities die altijd een lichte dreiging in zich hebben. Veelal verlaten bouwsels, niet zelden aan verval onderhevig, worden be zocht door glanzende bollen, symbo len van oprukkende moderniteit. 6/2 t/m 9/2. St. Jacobshofje, St. Do- musstraat 51, Zierikzee. Do. 11.00 - 21.00 u., vr. t/m zo. 11.00 - 17.30 u. Oude zeilschepen op sfeervolle wijze verbeeld Yasmina heeft een passie voor zee en schepen en heeft met haar man jaren lang de wereld rondgezeild. Zij is van oorsprong portretschilder en zet dit metier voort met haar exacte en toch sfeervol geschilderde zeegezich ten waarin steeds één schip centraal staat. Het zijn vooral oude zeilsche pen die zij liefdevol tot leven brengt. T/m 9/2. Galerie de Twaalf Apostelen, Kapellestraat, Sluis. Ma. t/m wo. 13.15 -17 u; za en zo. 11 -17 uur. Yvonne Kramer zoekt het dichtbij huis Yvonne Kramer presenteert een reeks zorgvuldig en vaardig geschil derde werken waarin zij de Zeeuwse dracht combineert met voorwerpen zoals de gesneden heften van 'paere- messen'. Het sterkst zijn de dubbel portretten waarin zij een halve kop van de man naast een half hoofd van een vrouw plaatst. T/m 15/2. Souterrain Zeeuwse Biblio theek, Kousteensedijk 7, Middelburg. Di. t/m vr. 10 - 21 u., za. 10 -16 uur. Gerard Weezepoel speelt met vormen Gerard Weezepoel heeft weinig no dig als aanleiding voor een composi tie. Sfeerlichtjes of een stoel kunnen genoeg zijn. Stukken papier en knip sels, inspireren hem tot krachtige, kleurrijke composities, die doen den ken aan exotische patronen en bjec- ten. Eerste expositie in de kunstuit leen weer terug op oude locatie. T/m 22/2. Kunstuitleen de Bevelan- den, Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13 -17 uur; za. 12 - 16 uur. Prachtige Rothko weer te zien in Boymans Renilde Hammacher was 16 jaar con servator in Museum Boymans van Beuningen. Zij kocht prachtig werk aan dat nu in twee zalen bijeen is ge bracht. Met kunstenaars als Jannis Kounellis, Jan Dibbets, Gilbert Ge orge en één van de twee Mark Roth- ko's die in Nederlandse collecties aan wezig zijn. Een bezoek waard. T/m 23/2. Museum Boijmans Van Beu ningen, Museumpark 18-20, Rotter dam. Di. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur. 'Grashopper Meal' van Lon Buttstedt Kunst hoeft niet zwaar te zijn T/m 1 mrt: Kunstuitleen Terneuzen, Bel- lamystraat 26a. Di. t/m vr. 13-17 uur, za. 10 - 14 uur. Deelnemers: Marianne Aulman, Lukie de Bree, Lon Buttstedt, Fenneke van der Eist, Laetitia de Haas, Diana van Hal, Anneke Pee renboom, Gert Strengholt, Ellen van Toor, An na Verrijt en Wim Zurné vanuit Galerie Inkt. Sia Braakman, Hans Luiken, Elsje van Ree, Riek Sanderse en Herman Thielens. Werk van Marianne Aulman in de 'Kunstkeuken' Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49