,i\ \lv 'to i i vP - f 8 U1T Vooruitblik op De Vortex, een beroemd stuk van Noël Coward. Toneelvereniging Heer Hendrik brengt het toneelstuk over mensen die in een draaikolk van louter lusten terechtkomen. Als ik in de schouwburg zit - rood pluche, schemerig licht (kroon luchters liefst), gonzend geroeze moes - dan krijg ik iets heel kin derlijk verwachtingsvols over me. In het donker en naarmate de tijd voortschrijdt word ik 'wakkerder'. Dat wil vooral zeggen: kritischer. Daarom kan het best nog regelmatig gebeuren, dat ik enigs zins teleurgesteld de zaal verlaat. Maar er is ook nog de fase van de voorpret, als ik deze stukjes schrijf. Dat werkt nog weer anders. Dan verbeeld ik mij van alles, geen pure fantasie, een soort 'exacte' fantasie, geba seerd op ervaring en feiten. Heel dikwijls komt dan ook de schrijver van het stuk in beeld. Eigenlijk heeft die er natuurlijk niets meer mee te maken. „Eens geschreven, voor altijd weggegeven" - al zijn er schrijvers (Beckett was misschien wel de felste van allemaal) die zich daar he vig tegen verzetten. Maar sommige schrij vers zijn toch wel erg interessante types, dan is het leuk en leerzaam bij het zien van een stuk die persoon niet uit het oog te verliezen. Binnenkort speelt toneelvereniging Heer hendrik De Vortex, een beroemd stuk van Noël Coward. En dat is nu zo'n man, die je als een schim altijd achter zijn stukken kunt zien schemeren. Over de mens Co ward valt veel te vertellen, er zijn verschil lende biografieën en de alleskunner Co ward heeft uiteraard ook zijn autobiogra fie. Anekdoten zijn er genoeg - hij heeft bij voorbeeld met de Engelse kranten eeuwig geruzied over de spelling van zijn voor naam. De twee puntjes op de 'e' (die hij zelf toegevoegd zou hebben omdat dat chi quer stond) bestaan nu eenmaal niet in het Engels. Maar hij stond er op. Eén anekdote, die alles samenvat? Dat klinkt niet erg wetenschappelijk. En toch is hij veelzeggend. Coward is een man, niet zozeer van tegen stellingen, maar eerder van uitersten (en die ontmoeten elkaar, zoals u weet). Hij wilde komedie schrijven, maar wilde zelf grote (dat wil zeggen: tragische) rollen spe len. En aangezien niet iedereen overtuigd was van zijn acteertalent (wat hij overi gens wel degelijk had), financierde hij meestal zijn eigen stukken en speelde er dan de hoofdrol in. Zijn thema's zijn vaak zó licht, dat ze weer zwaar worden. Neem nu De Vortex, een stuk uit 1924. Zo bekend, dat niemand de titel nog vertaalt. Toch zou dat best kunnen, want letterlijk betekent het 'de draaikolk' of 'de maal stroom'. En het stuk gaat ook over mensen die in een draaikolk (van louter lusten) terechtko men. Bedoeld om de jacht op extreme ge noegens van seks en drugs in de hogere klasse in het belachelijke te trekken, wordt het ook een stuk dat diende (en misschien nog altijd dient) als een ernstige waarschu wing. Hilarisch, maar triest, zo zou je een deel van zijn stukken, waaronder 'De Vor tex', het best kunnen samenvatten. Nog een voorstelling die de aandacht trekt: Ghost Track van Blau Hynder, volgende week donderdag (13 feb) in 't Beest (Goes). Beter bekend als poppodium misschien. En dat klopt. Ghost Track is een versmelting van (live) pop en theater. Altijd boeiend. Een onberekenbare popartiest - een legen de, maar een pain in the ass voor zijn omge ving - gaat na een zwart gat van twintig jaar een nieuw album opnemen. Samen met de technicus en wat geroutineerde mu sici krijgt het album moeizaam, track voor track, zijn definitieve vorm. Kers op de taart moet een duet worden met een zange res waar alleen de stem nog van bestaat. Scheppen gaat blijkbaar soms een beetje rauw. Voor pop- en theaterliefhebbers. Die waarschijnlijk nog veel van elkaar kunnen leren. Poolvogel met mix van muzikaal, fysiek en absurdistisch cabaret Met 'Wachtlokaal 9' brengt Poolvogel een mix van muzikaal, fysiek en ab surdistisch cabaret. Telkens als je ver wacht op het verkeerde been gezet te worden, slaat de groep tóch weer de voorspelbare weg in. Het resultaat is een even ontroerende als hilarische vertelling. Bij het maken van de voor stelling werd Poolvogel begeleid door Peter Heerschop en Viggo Waas. Vrijdag 7 februari, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Chris Chameleon laat de 'Klank van jou Oë' horen Chris Chameleon, aangeduid als Afri kaanse zangvogel, mengt in zijn mu ziek stijlen uit Afrika, Europa en het Midden-Oosten. In zijn theatercon cert 'Klank van jou Oë' combineert hij de krachtige poëzie van Ingrid Jon ker met zijn emotionele composities en zijn stem die een bereik heeft van vier octaven. Tussendoor vertelt hij verhalen over het leven van Jonker. Zaterdag 8 februari, zaal Kai Munk, Hansweert, 20.00 uur. Tweede Flasback als hommage aan discotheek De Blauwe Steen De discotheek aan de Blaauwe Steen 5 in Goes stond in de tweede helft ja ren '80 voor de New Wave sound Toenmalig barkeeper en dj Gideon Mulders zette vorig jaar met veel suc ces een 'Flasback-avond' op touw als hommage aan die ter ziele gegane discotheek. Reden genoeg voor een reprise. Samen met Fred Mewe te kent hij voor wederom een Flasback. Zaterdag 8 februari, Café Juliana, Colijnsplaat, 20.00 uur. Cerry Wolthof brengt ode aan Neil Young Gerry Wolthof is leadzanger van The Neil Young Mirror Band en treedt daarnaast ook regelmatig solo op met zijn ode aan Neil Young. Dit weekend geeft hij twee optredens in Zeeland. De grote hits van deze be kende zanger zullen de revue passe ren. Wolthof heeft I qua zang en ui terlijk grote gelijkenis met Young. Zaterdag 8 feb., Bar American, Middel burg, 19.00 uur; zondag 9 februari, The Lane, Oostburg, 16.00 uur. Zondag 9 februari, Sint Jacobskerk, Vlissingen, 15.30 uur. De jonge pianotalenten Arthur en Lu cas Jussen zijn vaker op t.v. te bewon deren, bijvoorbeeld in De Wereld Draait Door, dan in de concertzaal. De reden van de spaarzame concer ten is dat zij nog intensief studeren. Als pianoduo hebben zij al een enor me staat van dienst, kregen zij de Yount Talent Award en dit jaar de Edison Klassiek Publieksprijs. Gebroeders Jussen hebben weinig tijd voor concerten Hilarisch, maar wel triest Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Scène uit een opvoering van 'The Vortex' van Noel Coward door het Great Lakes Theater, foto Roger Mastroianni 'Ghost Track', donderdag 13 februari, 't Beest, Goes, 20.30 uur; 'De Vortex', Heer Hendrikhuis, 's Heer-Hendrikskinderen, 14, 15, 21 en 22 februari, 20.00 uur. Willem Nijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48