Beoordeling 4 I I 4 UIT Zoet als sukade KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Met Valentijn in het vooruitzicht vliegen de clichés rond de 'zoete liefde' je om de oren. Het glazuur zou spontaan van je tanden springen van al die zoetigheid. De vrucht die eeu wenlang in verband werd ge bracht met 'zoet en lief is niet de aardbei zoals je misschien denkt, maar de sukade. Cleopatra werd al de 'Zoete Sucade' genoemd (met een c, oude spelling). Sukade wordt gemaakt van de schil van een voorwereldlijke reu ze citroen; de cedraat of sukade- citroen (Citrus medica), die tot 20 cm groot kan worden en wel 2 kilo kan wegen. Ik heb persoon lijk meer met die andere sukade: het sukadelapje! Een heerlijk stukje rundvlees, ideaal om uren lang te stoven. Inderdaad, ver noemd naar de sukade van citrus- schil. Je kent ze wel, die vreemde groendoorzichtige dingetjes die je vroeger minutieus uit je kren tenbrood of oliebol wurmde, om dat je ze niet lekker vond. Ik ten minste niet. In cassata-ijs en Sici- liaanse cassata-taart kan ik ze in middels waarderen en ook op de échte Groninger koek hoort voor mij sukade. De sukadecitroen is eigenlijk niet te eten, men gebruikt alleen het gedeelte (mesocarp) tussen bui- tenschil en vruchtvlees. Die dik ke binnenschil gaat een maand in een pekelbad, waardoor hij als het ware fermenteert. Dan wordt hij gespoeld en vervolgens ge kookt in suikerwater (gekonfijt) waarna hij zijn transparante, geel groene tot lichtgroene uiterlijk krijgt en heel lang houdbaar is. Je kunt sukade kopen per halve schil, maar meestal wordt het in piepkleine blokjes gesneden aan geboden. Tegen de kerst heb je ook een knalrode en dennengroe ne variant, voor op de kerststol, gekleurd met een smaakloze kleurstof. De smaak van sukade is zoet, licht sinaasappelachtig maar lang niet zo bitter als marmelade. Aan genomen wordt dat deze gekke groene citroen de eerste citrus vrucht was die naar Europa kwam, ruim 300 voor Chr., met Alexander de Grote mee. De sukadelap is een heel ander verhaal. Die komt van de schou der van de koe. Kenmerkend is het witte peesje dat er dwars doorheenloopt. Laat het min stens 2,5 uur sudderen en het ver andert langzaam in een geleiach tig randje, dat het vlees smeuïg heid en een heerlijke volle smaak geeft. Net zo zacht en doorzichtig als sukade, vandaar de naam. Het is mijn ervaring dat je je snel ler een weg naar iemands hart kookt met hartige, gulle feelgood gerechten, dan met suikerzoet en lege calorieën, chocola daargela- g ten. Daarom in deze week voor We zijn vaker in d'Ouwe Smisse in Zonnemaire geweest de afgelopen jaren. Het restaurant wisselde nogal eens van eigenaar en dat is telkens reden om terug te komen. Sinds vorig voorjaar is er weer een nieuwe baas, maar die is vastbesloten om er veel langer te blijven. Nadia Berkelder Het is maandag midden in de winter. Donker en fris, Zonne maire is uitgestor ven. Achter het gordijn bij de deur van d'Ouwe Smisse brandt het vuur. We knipperen even met onze ogen: alsof we honderd jaar te rug in de tijd gaan. D'Ouwe Smisse ziet er uit als een oude Engelse pub: een houten vloer, een rustiek balkenplafond, gezel lige bar, open haard, een piano, bloedrode wanden, de muren be hangen met lijstjes en oude am bachtelijke gereedschappen. De zaak is helemaal leeg, dus we mogen heerlijk pal naast de haard zitten, die goed brandt: hij is er niet alleen voor de sier, er wordt ook op gekookt. We zitten aan donkere houten tafels op klassieke caféstoelen; de tafels zijn gedekt met een een voudige roomkleurige loper, op een enkele tafel staat een be scheiden schemerlamp. We krij gen onze wijn in goed gepoetste glazen en krijgen de keuze: er is een driegangenmenu voor 23,50 en er zijn losse hoofdgerechten. Er is dus één voorgerecht: sei zoenssalade met inktvis. „Wat als je geen inktvis lust?", vragen wij ons hardop af. Geen nood: „Ik heb ook nog rauwe ham", roept chef Evert van Dilst vanuit de keuken. Bij de hoofdgerech ten is de keuze tussen vlees of vis: lam, varkensmedaillons, of kip of forel, tarbot, poon of rog. Het dessert is weer voor ieder een gelijk. We krijgen een warm bolletje brood met een ouderwets olie kannetje. Zo ééntje die mijn opa vroeger gebruikte om zijn fiets mee te smeren: een kannetje van blik, met een zwengel om de olie uit de lange tuit te pom pen. Erg grappig en gelukkig ook nog lekker. We verwachten dat de seizoens salade een woest bord met slordi ge blaren is, maar we worden verrast door een uitgebalanceer de compositie van kruiden, blaadjes en vis: witte kool, olijf, plakjes radijs, tomaat, bosui, een enkele stengel zeekraal, tuinkers en bieslook. En stukjes inktvis bovendien, we krijgen plakjes tentakels: octopus dus. De vis valt een beetje weg tegen de kruidige salade, maar het is sa men een heerlijk opwekkend hapje. Alles is hier echt vers, horen we later op de avond, als we afreke nen. De producten komen meest al uit de directe omgeving; de groenten van biologisch bedrijf Zuidbos wat verderop en het vlees en de vis komen nooit uit de vriezer. Daarom is de kaart zo klein. „En dan nog moet ik wel eens iets weggooien", zal Van Dilst vertellen. Terwijl wij onze salade eten, legt de chef het vlees op de grill, midden in het restaurant. „Dat was wennen in het begin", ver telt hij. „Ik heb heel wat stukken vlees laten verbranden terwijl ik in de keuken met het voorge recht bezig was." We zien hem bezig en luisteren naar jazzmu ziek ('ik draai alleen muziek uit de collectie van Jo Linsen, die hier een café had'): D'Ouwe Smisse is een plek om je thuis te gaan voelen. Mijn lamsvlees komt uit Noord- welle, een stukje verderop: het is rosé gebleven op de grill en puur: er is verder niets mee ge daan. Het vlees ligt op een goede pittige troostrijke aardappelpu ree en een flinke schep gewokte groenten: gele biet, pastinaak, groene paprika en wortel. De groenten hebben een lekker bite. Mijn tafelgenote eet varkensme daillons; in feite hetzelfde ge recht, van een ander beest. Het is simpel, maar erg smaakvol. En die grillsmaak van het houtvuur is natuurlijk onovertroffen. Terwijl we wachten op het des sert, bestellen we alvast koffie. En daar krijgen we chocoladeli keur van Van Kampen - de destil lateur uit Bruinisse - bij, in een reageerbuis. En dan komt het: een stukje warme chocoladecake met kleverige warme chocolade saus eroverheen, met een cara- melsaus en gelei van rode bes sen. Wij smelten ook, dit is een hemels toetje. We schrapen de laatste resten chocolade van het bord en bestellen nog maar een koffie, om bij te komen. Een plek om je thuis te voelen In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetg elegenheden. Prijs-Kwaliteit Een warme huiskamer, met ambachte lijk kwaliteiteten. We betaalden 73 euro voor twee personen. Bediening Persoonlijk en losjes. Omdat het stil wa?, hadden chef en bediening tijd voor kletspraatjes. Entourage Het interieur lijkt ontworpen voor kille winteravonden. In de zomer is het goed buiten zitten. Conclusie: Ik wou dat ik dichterbij D'Ouwe Smisse woonde. Een restau rant om vaak naar terug te gaan. D'Ouwe Smisse, Breedveld 3, 4316 BA Zonnemaire. Telefoon: 0111-402932. www.ouwesmisse.nl E-mail: info@ouwesmisse.nl In de weekenden geopend vanaf 12.00 uur. Op maandag en donder dag open vanaf 17.00 uur. Elke zon dagmiddag is er muziek. Er zijn regel matig whiskyproeverijen en andere activiteiten. Chef Evert van Dilst legt, midden in het restaurant, het vlees op de grill. 1 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44