Zussen strijden gedrieën om het eremetaal bij mogulskiën SPORT 33 Handje Poetin voor zusjes Van Kerkhof Tijdens een bezoek aan het olympisch dorp in Sotsji heeft Vladimir Poetin de shorttrackzusjes Yara en Sanne van Kerkhof de hand geschud. De Russische president maakte een rondje door de eetzaal toen hij opeens besloot handen te schudden. Sanne liet zich via Twitter met een knipoog, uit over de gebeurtenis: 'Een dag als alle andere... Handjes schudden met Poetin'. Opvallend genoeg had Sanne van Kerkhof in het verleden een relatie met Ireen Wüst. Daar van zal Poetin niet geweten hebben. Mulder als enige onder de 35 seconden Michel Mulder lijkt klaar voor de Olympische Spelen. De regerend wereldkampioen sprint zette gisteren bij een testwedstrijd over 500 meter in de Adler Arena een tijd neer van 34,97 seconden. Mulder bleef daarmee als enige onder de 35 tellen, terwijl zijn race aan het einde verre van vlekkeloos verliep. De Australiër Daniel Greig zette met 35,48 de tweede tijd neer. William Dutton uit Canada kwam tot 35,52. Mark Tuitert, die in voorberei ding is op de 1.000 en 1.500 meter, had 35,72 nodig. Maas komt vandaag twee keer naar beneden. De jury komt aan de hand van drie criteria tot een score en bepaalt welke twaalf van de 24 deelnemers naar de finale gaan. Acht jaar geleden haalde Maas op de Spelen van Turijn de finale op het onderdeel halfpipe. In Sotsji is slopestyle een nieuwe discipline. Van olympische gekte krijgt Maas hoog in de bergen achter Sotsji weinig mee. Ze is sowieso vrij nuchter. Eerder vertelde ze dat goud op de X-Games (het evene ment voor extreme sporten) haar meer zegt dan goud op de Spelen. „Dat vind ik nog steeds. Daar doet echt de harde kern mee. Maar het zou wel heel mooi zijn als ik hier een medaille win, hoor. Maar danmoet ik nog wel een stap maken." Haar coach Milan Verhoop, ge tooid met een enorme baard, heeft er wel vertrouwen in. „De twijfel van Cheryl hoort erbij en heeft iedereen. Er wordt nog iede re dag bijgeschaafd aan het par cours en dat is bij andere wedstrij den niet anders. Ik denk dat dit een heel vette wedstrijd gaat wor den. De één gaat big, de ander op veilig, dat is het verhaal. Wat wij gaan doen? Dat moeten we nog af stemmen, maar dat houden we toch voor onszelf hoor. Hoe dan ook: Cheryl is goed genoeg om de eerste dag door te komen." Aan de sneeuw ligt het niet. Aan het spectaculaire plaatje hoog in de bergen achter Sotsji ook niet. „Dat is allemaal top", zegt Maas. „Prima temperatuur, zonnetje er bij. Alleen die baan is minder..." In theorie zouden de drie Canade se zussen voor een uniek olym pisch feitje kunnen zorgen door het complete podium bij het mogulskiën op te eisen. De kans is echter groter dat de één de an der moet troosten. Want op de hobbeltjes kan veel fout gaan. Ze hebben alle drie lang haar, een gelijk postuur en een even brede glimlach. Ze hebben bovendien sterke familie- én kniebanden. Want mogulskiën is heel fysiek. Wie naar de wedstrijden op televi sie kijkt, krijgt al pijn in zijn knie ën. De zussen echter blijken te ko men uit een sterk geslacht. „We trainen hard. Het is het enige wat je kunt doen om blessures te voor komen." Ze vormen vandaag in Sotsji, wanneer de voorrondes worden afgewerkt, met z'n driet jes 10 procent van het startveld. En zijn absoluut onafscheidelijk. „Het geeft een comfortabel gevoel van veiligheid. Ik weet dat ze er zijn. En dat ze eerlijk zijn tegen me. We kunnen elkaar compli menteren en terechtwijzen als dat moet", aldus Chloé. De hechte band is het resultaat van hun jeugd. De drie zussen gingen al op jonge leeftijd mee op zeiltrips met hun ouders. Bijna ie dere week werd er gevaren, zat het gezin op het water. In de win ter werd, om de tijd én de kou zo snel mogelijk weer te verdrijven, geskied. In de Laurentiden, een skigebied boven Montréal, be kwaamde het trio zich op en naast de piste. Het voorbeeld van een vriend die wedstrijden op de moguls ging skiën, veranderde het leven van het gezin compleet. Maxime, 24 inmiddels, kreeg als eerste de smaak te pakken, Chloé Ik had twee voorbeelden. Ik hoefde alleen maar goed op te letten (nu 22) en Justine (19) volgden niet veel later. Ze bleken ieder zo hun specifieke karaktereigenschappen én skikwa liteiten te hebben. Maxime zette weliswaar de toon, ze is en blijft een denker. En werd daardoor al snel overvleugeld door haar jonge re zussen. „Ik analyseer dingen, wil precies weten hoe het zit. Ik had er gewoon langer de tijd voor nodig om mogulskiën echt te be grijpen." Zij was dan ook degene die het meeste moeite had om zich voor de Spelen te plaatsen. Chloé was er in 2010 ook al bij op de Spelen, werd destijds vijfde. Zij is dan ook niet voor niets het meest compleet van de drie. Mogulskiën is namelijk een iet wat rare combinatie van een snel- heidssport met jurybeoordeling. Tempo, durf en gratie moeten worden verenigd. Niet alleen wor den de skiërs geacht zo snel en netjes mogelijk over het hobbeli ge sneeuwtapijt te gaan, daarbij krijgen ze ook punten voor acroba tische sprongen op twee schans- jes én wordt de tijd geklokt. Justine is bezig aan een sterke op mars. De benjamin zette dit jaar de beste resultaten neer, lijkt de voornaamste concurrente van olympisch kampioen Hannah Kearney. Het verbaast Justine niet dat zij momenteel de beste van de drie blijkt. „Ik heb het veruit het makkelijkst gehad van ons drie. Ik had niet één, maar twee voorbeel den. Ik hoefde alleen maar goed op te letten." en persoonlijk vind ik het niet zo slim dat ze het zo hebben gedaan. Ik heb er al een paar met enkel blessures vanaf zien gaan. Er is geen ruimte voor foutjes en je moet vooral niet meteen volle bak gaan." De ideale run die Maas al ver voor Sotsji in haar hoofd had, kan ze vermoedelijk niet uitvoeren. Te veel risico. Een '1.080' (drie keer om de as) heeft ze bijvoorbeeld nog niet gedaan op de overigens prachtige slopestylepiste van het Rosa Khutor Extreme Park. Terug naar de tekentafel dus. „Ik zal vooral op mijn stijl moeten let ten. Gewoon zorgen voor een clea ne run." Normaal gesproken plaatst ze zich dan vandaag voor de finale van zondag. Maas wordt gezien als kanshebber op een medaille. Zelf klinkt ze wat onzeker, vooral door die pittige piste. „Iedereen heeft het erover. Ik let ook veel op wat de rest doet en bepaal dan mijn tactiek." DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 PRESIDENT SCHAATSEN gevaarlijke piste slopestyle Cheryl Maas hangt in de lucht. Vandaag zal ze tijdens het onder deel slopestyle met de handrem er op naar beneden gaan. foto Soenar Chamid/VI Images door Edward Swier SjrJ Concurrenten zijn ze maar ■KÜ voor even, zusters voor altijd. Justine, Chloé en Maxime Du- four-Lapointe gaan in Sotsji voor het schier onmogelijke. Justine Dufour-Lapointe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33