Kramer is onrustig, en dat hoort juist bij het plan Joeri Nederlandse Cheryl Maas moet vandaag de door velen gevreesde piste af 66 Je moet in elk geval veel meer met je verstand naar beneden dan normaal 32 SPORT Shaun White richt zich louter op halfpipe De Amerikaanse snovvboardheld Shaun White komt bij de Winterspelen niet in actie op het nieuwe onderdeel slope- style. De tweevoudig olympisch kampioen richt zich op de halfpipe, de discipline waarop hij in 2006 en 2010 goud veroverde. Het parcours waarop de snowboarders hun trucs en sprongen maken, wordt door veel snowboarders als gevaarlijk beschouwd. De Noor Torstein Horgmo brak maandag een sleutelbeen. De Finse Merika Enne kwam dinsdag hard ten val, hij werd met hoofdletsel afgevoerd. Op de vraag of hij een momentje heeft, antwoordt hij resoluut: „Ik ga hier niet elke dag staan" Wanneer Sven Kramer nu al helemaal in zijn element zou zijn, zou Kuiper zich zorgen maken De wedstrijd staat niet in zijn plan, dus ligt hij in bed. Het vooraf geschreven plan is heilig De ogen staren strak vooruit. Sven Kramer beent op de eerste dag in Sotsji - dinsdag - met een stevige tred door de mixed zone van de Adler Arena. Op de vraag of hij een momentje heeft, ant woordt hij resoluut: „Ik ga hier niet elke dag staan." Kramer loopt stug door. Geen tijd, geen zin. Morgen een nieuwe kans. Woensdag neemt Kramer inder daad wel uitgebreid de tijd. Voor landelijke en internationale me dia is een persmoment inge ruimd. Geduldig staat de kopman van de Nederlandse schaatsploeg iedereen die dat wil te woord. De pet staat duidelijk anders dan de dag ervoor. „Dinsdag was geen bij zondere dag", zegt Geert Kuiper. De coach schept duidelijkheid over de gemoedstoestand van zijn pupil. „Hij had niet lekker ge traind." En dat maakt Sven Kramer onrus tig. Maar geen paniek, stelt Kui per. Die onrust hoort bij de schaatser. Juist wanneer Kramer nu al helemaal in zijn element was, zou Kuiper zich zorgen ma ken. „Door die onvrede zet hij zichzelf op scherp. Deze dagen hebben we nodig om hem scherp te krijgen. Dat hoort bij het plan." Scherp moet Kramer zijn. „Ieder een zegt dat ik die medailles wel even binnenhaal, maar zo gemak kelijk is dat natuurlijk niet", aldus de schaatser. Kramer weet als geen ander dat zelfs de torenhoge favorietenrol geen garantie is voor succes. Vier jaar geleden vertrok hij met de gedachte aan drie gou den plakken naar Vancouver. Met slechts eentje keerde hij terug. Toch legt hij ook nu de lat weer op dezelfde hoogte. De 1500 me ter is een extraatje, maar het goud op de 5 en 10 kilometer en de ach tervolging moet mee naar Heeren veen. „Het zou raar klinken als ik voor zilver zou gaan" Nee, alles minder dan goud zou een teleur stelling zijn. „Dat legt veel druk op me. Maar dat weet ik. Daar moet ik mee omgaan en dat lukt me echt wel." De voornaamste tegenstander die Kramer doorgaans heeft, is Kra mer zelf. Bij de Olympische Spe len liggen echter ook andere geva ren op de loer. Hoe is het ijs bij voorbeeld zaterdag tijdens de 5 ki lometer? Een stuk beter dan een jaar geleden bij het WK afstan den, dat zeker. Maar zaterdag zal er ongetwijfeld een ijsvloer liggen die mannen als Ivan Skobrev en Denis Joeskov op het lijf geschre ven is. Thuisijs voor de Russen. Tot dusverre is het elke dag an ders. „Het is langzaam", zegt Kra mer. „Dinsdag heel langzaam, woensdag al weer wat sneller." Hij vermoedt dat de Russische ijs- makers experimenteren. „Hope lijk lukt het ze om het ijs voor ie dereen hetzelfde te houden." Een andere zorg is het luchtventi- latiesysteem. Staat het aan, dan is er voordeel. Voer voor complot denkers, want de Russen willen natuurlijk schitteren in eigen sta dion. „Ik hoop dat het gecontro leerd wordt", stelt Kramer. Gistermiddag tijdens de trainings wedstrijd deed Kramer niet mee. De wedstrijd staat niet in zijn plan, dus lag hij in bed. Het voor af geschreven plan is heilig. „Je haalt er toch geen druk mee weg voor zaterdag." REDACTIE SOTSJI Irina vindt het maar niks dat haar man Joeri, sport journalist bij het Russische persbureau Interfaks, naar de Olympische Winterspe len in Sotsji moet. Joeri is een bui tengewoon ervaren verslaggever die eerder politiek 'deed' voor zijn werkgever. Hij heeft de brandhaarden van Rusland uitge breid bereisd. Zo moest hij in de jaren '90 gere geld naar Tsjetsjenië, toen nog een levensgevaarlijk gebied dat de Russen nauwelijks onder con trole hadden. Dan zat je 's avonds televisie te kij ken en zag je ineens Joeri opdui ken, die naast een geïnterviewde Russische officier zijn aantekenin gen stond te maken. Op de achter grond de smeulende puinhopen van wat eens Grozny was, de meest vernietigde stad ooit, zo heet het. Joeri is 60, nuchter en kan zijn mannetje wel staan. Hij haalt zijn schouders op over de oprechte zorgen van zijn vrouw. „Maar wat als er een stadion instort, je weet hoe snel die zijn gebouwd?!" zegt Irina vertwijfeld. „En er dreigen Joeri heeft de brandhaarden van Rusland bereisd, maar loopt met zijn ziel onder de arm bomaanslagen gepleegd te wor den in Sotsji", vervolgt ze. Haar grootste angst betreft echter het verkeer in de Zwarte Zeestad. „Hoe zijn de wegen daar? Mis schien breekt er wel een stuk weg af. En bij regenval, overstro men ze voortdurend, heb ik ge hoord. Ik heb het er gewoon niet op", verzucht Irina. Ze heeft overwogen mee te gaan met Joeri, want hij blijft weg tot en met de Paralympics. „Maar ja, dat heeft niet zo veel zin. Joeri moet de hele dag werken." Dat laatste valt nog te bezien. Al een paar dagen voor mijn vertrek naar Sotsji, liep hij namelijk een beetje met de ziel onder de arm. Al snel bleek waarom, Joeri heeft zo zijn eigen zorgen. Interfaks heeft een contract met de krant Sport Ekspress afgeslo ten. Die krant gaat voor het pers bureau het nieuws over de Spelen doorzetten, vertelt hij een beetje bedrukt. Het is alsof De Telegraaf het ANP van nieuws voorziet, een tamelijk omgekeerde wereld. Dat vindt ook Joeri: „Ik hoef hele maal geen stukken te schrijven in Sotsji. Geen idee wat ik daar moet doen." Snowboarders zijn atleten ■SHvan de stoerste soort. Ge vaarlijke pistes? Dat soort teksten zul je niet snel bij ze horen. De grenzen van wat wel en niet kan, zoeken ze toch wel op. Maar slopestyle-snowboardster Cheryl Maas, die vandaag al vóór de officiële opening als eerste Ne derlandse in actie komt op de Olympische Spelen, heeft wel een paar seconden bedenktijd nodig als haar gevraagd wordt of het par cours onverantwoord is. „Nou, je moet in elk geval veel meer met je verstand naar beneden dan nor maal", zegt de geboren Brabantse (29). „Daardoor duurt het wat lan ger voordat je aan de baan ge wend bent. De kickers (grote sprongen, red.) zijn wel érg groot. Je gekste trucs kun je daarom niet doen, want als je net tekort komt en valt, maak je meteen iets ka pot. Het is een beetje over de top flWTl SLOPESTYLE Vrees voor l door Johan Stobbe j Sven Kramer windt zich in i Sotsji op over een niet naar wens verlopen training. Dat is goed, constateert coach Geert Kui per. Als Kramer nu al tevreden is, is-ie zaterdag niet scherp. Joost Bosman door Rik Spekenbrink Cheryl Maas Maxime, Chloé en Justine Dufour-Lapointe. foto VI Images -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32