66 ZEELAND 29 deze opzet ook elders in de pro vincie worden toegepast. De bevindingen moeten beheer ders van begraafplaatsen vooral helpen om de beschikbare mensen en middelen zo efficiënt mogelijk in te zetten en zich te richten op dat wat echt belangrijk is. Ook is er een omslag in denken nodig. Nu wordt er vaak gestreefd naar een bladvrije, keurig aangeharkte dodenakker, al dan niet met gif ontdaan van elk groen tussen de graven. „Dat is het schoonheidside aal dat nog steeds regeert. We pro beren eigenaren te stimuleren om vooral groener te gaan denken en over te gaan op een systeem dat minder arbeidsintensief is, door bijvoorbeeld meer beplanting aan te brengen en minder te schoffe len. Niet alles is onkruid. In Sas van Gent hebben we bijvoorbeeld wat beplanting aangebracht om die reden. Mossen worden soms met staalborstels verwijderd, ter wijl ze niets aantasten. Steek lie ver je energie in andere dingen." Nabestaanden hebben ook een grote rol, zeker als er sprake is van restauratie. „Zij moeten im mers toestemming geven als er iets aan het graf dient te gebeu ren. Dat kan een lastige zoek tocht zijn. Als het om echt heel oude graven gaat, zijn er soms geen nabestaanden te traceren. En zonder toestemming kun je ei genlijk niets." Daarnaast is het denkbaar dat nabestaanden bij dragen aan de financiering van het herstel. Er is nog een lange weg te gaan, beseft Dobbelaar. Uiteindelijk kunnen oude begraafplaatsen een nieuwe functie krijgen, bijvoor beeld als een soort park, als ver stilde maar bovenal openbare plek, niet geïsoleerd maar mid den in een gemeenschap. „Die ge dachte moet eigenlijk overal gaan leven. Ik moet vaak denken aan die bijna mystieke begraafplaat sen in Engeland, met al dat groen. Fantastisch. Dat is een mooi ideaal om na te streven." We proberen eigenaren te stimuleren om vooral groener te gaan denken, door meer beplanting aan te brengen en minder te schoffelen. Niet alles is onkruid. Ill DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 I Medewerkers van Stichting Land schapsbeheer Zeeland en vrijwil ligers brachten gisteren nieuwe beplanting aan op het kerkhof in Zuiddorpe. foto Peter Nicolai Mf Sandra Dobbelaar Grafmonument in Sas van Gent foto Peter Nicolai Sandra Dobbelaar (Stichting Landschapsbeheer Zeeland) foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29