Geschiedenis Schelde moet worden herschreven Recron Schouwen-Duiveland verlangt actie tegen wildkamperen 8FEBRUARI 44 Dit is de arbeider onder de schepen. Het was nodig om ketels op hun plaats te krijgen. HOE VEILIG! IS UW HUIS?! WALCHEREN 27 m Artonis Pianotrio in Porgy en Bess Stiltewandeling langs de zee „Ik ben naar mijn collega's gelo pen, met de vraag of zij ook zagen wat ik zag. En jawel. In het order boek is het cijfer t later vervangen door een nul." De 'vischbunsloep' De Zeeuw kreeg na dat gekras bouwnummer t en zo is dat schip de geschiedenis ingegaan als het eerste schip dat op de Vlissingse werf is gebouwd. „Dat wordt al tijd gezegd", vertelt Van Maanen. „Dat lees je ook terug in alle boe ken over De Schelde. Dat heb je met historici, die praten elkaar vaak na." Elk schip dat bij De Schelde is ge bouwd kreeg een bouwnummer. Dat het 'ijzeren werf- en ketelpon ton' is vergeten, komt waarschijn lijk door dat gewijzigde bouw nummer: het schip was dan ook niet voor de verkoop, maar voor intern gebruik bij De Schelde. „Dit schip is gebruikt om de werf zelf op te bouwen, om de ketels op hun plaats te krijgen. Dit is de arbeider onder de schepen", zegt Van Maanen. „Het was dan ook geen mooi schip, maar een werk paard: twaalf meter lang meter lang zonder poespas. Het kostte destijds 5846,88 gulden. Van Maanen vond de tekening tussen een stapel ongeordende stukken uit het archief van De Schelde. „We denken dat we twin tigduizend tekeningen hebben", vertelt hij. De inventarisatie van het archief van de werf is een enorme klus. Er zijn alleen al hon dertwintigduizend foto's, de teke ningen en dan is er nog nog het directiearchief: de contracten, brieven en de rekeningen. En de bijzondere dingen, zoals het mon sterboek met alle gebruikte stof fen voor meubels, gordijnen, stuk ken parket en vloerbedekking. Daar hebben ze er maar één van, maar je kunt wel nu met je vinger over de bekleding van de stoel van de kapitein van toen wrijven. Van Maanen staat te stralen in zijn depot. „Dit is zó'n belangrijk archief... Er is geen één archief van een scheepswerf dat zo goed ontsloten wordt als dat van ons. En De Schelde is Vlissingen en Vlissingen is De Schelde. Ieder een heeft wel een familielid dat bij de werf heeft gewerkt." Schrijf je vrij houdt maan dag om 10.00 uur een stilte wandeling langs de zee bij Zoutelande om 'te vertra gen, het hoofd leeg te ma ken en de tijd te nemen voor dingen die er echt toe doen'. De wandeling begint bij ho tel De Distel aan de Westka- pelseweg 1 en zal ongeveer een halfuur duren. Info bij Tanja Harpe via 0118-851698. Cursus over tuingereedschap Wim Maljaars geeft op maandag 10 februari een cur sus over het onderhoud van tuingereedschap. De bijeen komst is bij kwekerij Joy- plant in Ritthem aan de Dorpsstraat 2. De gereedschapstraining be staat uit een theoretisch en praktijkdeel. De cursus be gint om 14.00 uur. Lezing 'Hoe maak ik mijn buren jaloers' Groei bloei afdeling Wal cheren organiseert 11 februa ri een lezing die gehouden door Bert Verhoog van kwe- kerijk Morning Glory. On derwerp is 'Hoe maak ik mijn buren jaloers'. De lezing vindt plaats in De Zandput, Serooskerke. Aan vang: 19.30 uur. Leden Groei Bloei gratis toegang, niet-leden betalen vijf euro. Bijeenkomst In Balans voor 65-plus Stichting Welzijn Middel burg en Werkt voor Oude ren houden dinsdag om 14 uur een informatiebijeen komst voor 65-plussers over hoe valpartijen te voorko men. Daarnaast krijgen zij informatie over de cursus 'In Balans'. De bijeenkomst is gratis en wordt gehouden in wijkcen trum 't Getij, Oosterschel- destraat 18b. W!N€ 100,- TERNEUZEN - In cultuurcentrum Porgy en Bess in Terneuzen speelt zondag het internationaal vermaard Artonis Pianotrio. Het trio bestaat uit Anoek Brokaar (viool), Willem Stam (cello) en Frank Oppedijk (piano). De drie muzikanten studeerden aan het conservatorium in Den Haag. De musici worden geroemd om de intensiteit en passie waar mee ze spelen en de muziek die ze ten gehore brengen klinkt tel kens weer verfrissend. Op het pro gramma staan onder anderen pia nosonates van Joseph Haydn, Claude Debussy en Johannes Brahms. Aanvang 15.00 uur. Toegangskaar ten kosten 12,50 euro. De verenigde recreatieonderne mers melden in hun jaarverslag over 2013 dat de gemeentelijke af deling Handhaving nog nauwe lijks optreedt tegen toeristen die in de berm of op een parkeer plaats overnachten in caravan of camper. Probleem daarbij, zo geeft de Re cron aan, is dat de betreffende chauffeurs vaak niet meer mogen rijden. Een ander probleem is dat het moeilijk is een camping te vin den die in de nachtelijke uren nog een extra gast toegang geeft. De Recron verwacht dat in het ko mend seizoen een oplossing wordt gevonden. Burgemeester Gerard Rabelink staat open voor overleg hierover. „Binnenkort hebben we in het col lege weer het halfjaarlijks overleg over toerisme en recreatie. Als we nog meer tijd in bestrijding van wildkamperen moeten steken, dan gaat dat wel ten koste van an dere zaken." Rabelink begrijpt de kritiek niet goed. „Volgens mij doen we al wat de Recron vraagt. Zeker tij dens Pinksteren en tijdens Con cert at Sea wordt er goed gecontro leerd. Cijfers weet ik zo niet uit mijn hoofd, maar is is vorig sei zoen een aantal keren geverbali seerd. En ik weet ook dat het wild kamperen op het Transferium van Renesse aanzienlijk is terug gelopen. Als de Recron nog meer wil, dan moeten ze maar met mij overleggen." Sinds vorig jaar sluit de gemeente tijdens de pinksterdagen de par keerplaatsen langs de kust 's nachts af. DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 j .J I Archivaris Ron van Maanen met de tekening van het eerste schip dat bij De Schelde is gebouwd, foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Hij kon het zelf eerst niet geloven: staat er nou echt 1876 op het stempel onderaan de bouwtekening van dat ponton? Een blik in het orderboek bracht duide lijkheid: Ron van Maanen heeft vo rige week de oudste bouwtekening van scheepswerf De Schelde gevon den. En die was tot nu toe onbe kend. Ron van Maanen De tekeningen zijn - op verzoek - te bekijken in het gemeentearchief in de Hellebardierstraat. ZOUTELANDE RITTHEM www.joyvasteplanten.nl SEROOSKERKE MIDDELBURG BREEK IN BIJ ONZE TESTKOZIJNEN EN door Ton van den Nouweland RENESSE - De Recron, afdeling Schouwen-Duiveland, wil dat de ge meente vaker optreedt tegen wild- kampeerders. Burgemeester Ge rard Rabelink zegt dat hij zijn best al doet. Mortiereboulevard 40 Middelburg 0118 - 441 944 www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27