Scholen gaan door met maatschappelijke stage Waarom Plasterk hiermee komt Hof staat het horen van bijna alle officieren in zaak Checkpoint toe Kwibus Zeeland moet niet worden samengevoegd met westelijk Brabant, maar met Zuid-Holland. 66 We zijn als broers en zusters en die trouwen niet met elkaar 22 ZEELAND donderdag Schijnt een goeie te zijn, die Eric Wiebes. Deze week werd de (nu ex-) wethouder van Amster dam benoemd tot onze nieuwe staatssecretaris van Financiën. In de meeste media werd zijn komst naar het Binnenhof met instemming begroet. Vriend en vijand - zo las en hoorde ik her en der - beschouwen de heer Wiebes als zéér kundig, maar vinden hem wel een beetje 'ra re kwibus'. Toen ik dat van die 'rare kwibus' las, maakte ik een sprongetje van vreugde; hoera, de kwibus bestaat dus nog. Mooi woord: kwibus. Lange tijd niet gelezen of gehoord. Mijn moeder gebruikte het vaak. Mijn ome Henk, die altijd half aangeschoten op verjaar dagspartijtjes verscheen en dan ondeugende moppen begon te tappen die hij van Max Tailleur had gejat, werd door mijn moe der omschreven als een 'verve lende kwibus'. De overbuur man die met een artistiekerig donkerblauw alpinopetje op het hoofd door het leven wan delde, was in haar ogen een 'vreemde kwibus'. En de huis baas die elke maand onze trap ff opstommelde om de huur te in nen, was volgens mijn moeder een 'gierige kwibus' omdat hij ondanks herhaald verzoek wei gerde de lekke dakgoot te laten repareren. Mijn moeder is al vijfentwintig jaar dood, en sedert haar overlij den heb ik vrijwel geen kwibus meer gezien of ge hoord. Ja, soms duikt hij nog wel eens op vermomd als 'pie chem', 'snoeshaan', 'snuiter" of 'zot", maar een echte kwibus - nee, die tref je zelden meer. Gisteravond, toen de hele meu te kleinkinderen zich weer eens bij ons thuis boven de aardappelen, worteltjes en ge haktballen had verzameld, in formeerde ik: „Wie van jullie weet wat een kwibus is?" De één probeerde: „Een klets kous?" De ander gokte: „Een soort sinaasappel?" Die van drie keek me ondeugend aan, strekte haar wijsvingertje in mijn richting en riep proes tend: „Jij bent een kwibus." Waarmee is aangetoond: de kwibus is niet helemaal uitge storven. De staatssecretaris van Financiën en ik vormen het le vende bewijs. De Tweede Kamer besloot dins dagavond de verplichte stage van af het schooljaar 2015/2016 af te schaffen. Scholen krijgen er geen geld meer voor. Dat levert de over heid een bezuiniging van 75 mil joen euro op. Scholen mogen wel zelf beslissen of ze door willen gaan met de stage, zei staatssecre taris Sander Dekker (VVD). Zeeuwse scholen zijn zo enthou siast, dat ze aan de stages willen vasthouden. „Wij vinden het een meerwaarde voor de ontwikke ling van onze leerlingen dat ze zich buiten de schoolmuren voor de maatschappij inzetten", zegt rector Leo de Kraker van het Pon tes Goese Lyceum in Goes. „Ze helpen bijvoorbeeld bij sportver enigingen en bij verzorgingshui zen." Frank Neefs, rector van het Zwin College in Oostburg: „We hebben de afgelopen jaren zo'n netwerk opgebouwd met activiteiten die leerlingen doen. Dat wordt erg ge waardeerd door organisaties. We vinden het waardevol om het be lang van vrijwilligerswerk aan leerlingen mee te geven. Vaak vin den ze het ook leuk om te doen: ze helpen bij de rolstoelwandel vierdaagse en bij het wilgen knot ten. Het zou doodzonde zijn om- MIDDELBURG - „Dit biedt geen en kel voordeel. Alleen maar nade len", reageert gedeputeerde Ge orge van Heukelom op het nieuw ste gebiedsplan uit de koker van minister Ronald Plasterk (PvdA). In het regeerakkoord dat oktober 2012 werd gepresenteerd, ging de bewindsman nog uit van vijf landsdelen. Zeeland was in die va riant bij westelijk Brabant ge voegd. Van dat concept is hij afge stapt. Zeeland is beter af bij Zuid-Holland, vindt Plasterk nu. Een groene buffer tussen de Rand stad ep Antwerpen. Brabant, Lim burg en Friesland kunnen in de huidige visie van de minister toch het beste zelfstandig blijven. Het argument daarvoor zou zijn dat deze provincies over een sterke ei gen identiteit beschikken en daar grote weerstand bestaat tegen her indeling. In eerste instantie wil de minister Flevoland, Utrecht en Noord-Holland samenvoegen. Daarnaast ziet hij ook een betere toekomst voor Gelderland en Overijssel als één gebied en Gro ningen met Drenthe. Zo ontstaan de nieuwe zeven provinciën. De Zeeuwse Club van 15 (de 13 ge meenten, de provincie en het wa terschap) voelt niets voor welke herindeling ook. Met de minister is ook nooit over samenvoeging met Zuid-Holland gesproken, zegt Van Heukelom. „Denk je nou echt dat andere grenzen pro blemen oplossen? Dat is natuur lijk niet waar!" De club zit na drukkelijk op de lijn van 'grenzen loze samenwerking' met de bu ren. „Ook met Vlaanderen en dat raakt met Zuid-Holland helemaal buiten de picture." Zuid-Holland wil Zeeland er daar entegen graag bij hebben, laat een woordvoerder weten. Maar dan wel onder de voorwaarde dat dit 'meerwaarde biedt voor inwo ners, bedrijven en overheden'. En: „De inhoud moet voorop staan." De Brabantse commissaris van de koning Wim van de Donk wordt het 'gedoe' een beetje moe. „Als ze in de Randstad moeite hebben met samenwerken, los het daar dan keurig op. Maar val ons er niet steeds mee lastig! Het ideale schaalniveau om alle problemen voor te blijven, vind je toch niet. Je zult altijd moeten samenwer ken. Ik kan me niet voorstellen dat die trotse Zeeuwen hun be stuur uit handen geven. We zijn als broers en zusters en die trou wen niet met elkaar." dat op te geven." Het Zwin Colle ge maakt afspraken met de ge meente Sluis. „Zij zijn bereid wat organisatorische zaken van ons over te nemen, als we straks min der geld krijgen." De Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) bekijkt of ze het vrijwilligerswerk onder deel kan maken van projectvak ken, die scholieren naast de gewo ne lessen volgen. „Leerlingen zijn er erg enthousiast over", zegt Wendy Hulsteijn. „Ze blijven na de maatschappelijke stage vaak hangen bij een sportclub. Eén van onze leerlingen is na haar stage buddy gebleven van een gehandi capt persoon. We hebben hele goede ervaringen. Die willen we niet weggooien." De Stedelijke Scholengemeen schap De Rede en het Zelden- rust-Steelant College in Terneu- zen gaan ook verder met de maat schappelijke stage, zij het in 'afge slankte vorm', meldt woordvoer der Jack Begijn van De Rede. De gemeente bekijkt of de stagemake laar, die stageplaatsen regelt, in stand gehouden kan worden. De maatschappelijke stage werd in 2011 ingevoerd. Leerlingen doen dertig uur vrijwilligerswerk voor een vereniging of instelling die ze vaak zelf uitkiezen. De stages zijn na volgend schooljaar niet verplicht meer. Scholen mogen er wel mee doorgaan. Nederland moet van twaalf naar zeven provincies, vindt minister Ronald Plasterk. In dat idee zou Zeeland bij Zuid-Holland worden gevoegd. Maar zo'n vaart zal het niet lopen. Al decennia lang wordt gediscussieerd over het op heffen van provincies. Minder be sturen is efficiënter en goedkoper is de gedachte. WD en PvdA heb ben in het regeerakkoord afgespro ken dat er vijf 'landsdelen' moe ten komen. Eén moet in 2016 wor den gevormd: een fusie van Flevo land, Utrecht en Noord-Holland. De uitwerking ervan is vaag en het verzet is groot. Ook in Den Haag is het plan omstreden. Om de bezuiniging te halen, moet Plasterk de steun verwerven van D66 en GroenLinks. Die laatste wil het steunen mits er een visie komt op wat met andere provin cies moet gebeuren. Met de herin troductie van de Zeven Provinci ën komt die er. Friesland, Lim burg en Brabant laat het kabinet ongemoeid. Plasterk hoopt dat Zeeland en Zuid-Holland, Gelder land en Overijssel en Groningen en Drenthe samen gaan. Daarmee kiest het kabinet een andere inde ling dan voor de rechtbank en de politie. Daarin werkt Zeeland sa men met (West-)Brabant. Dit kabinet heft Zeeland niet op en wat een volgend doet is koffie dik kijken. Zeeland denkt na over hoe het verder moet. De nood zaak om dat voortvarend te doen lijkt aanwezig. Want anders dan in het verleden, kan de wens om bezuinigingen te halen deze keer dé drijfveer zijn om met provinciegrenzen te schuiven. Het hof vindt dat drie officieren van justitie, betrokken bij de start van dat onderzoek, als getuige mo gen worden gehoord in aanloop naar de strafzaak in hoger beroep tegen eigenaar Meddie Willem- sen en zijn medewerkers. De raadslieden hadden verzocht om vier officieren te mogen ho ren: Diederik Greive, Rob Ramme- loo, Theo D'Anjou en Jo Valente. Alleen de laatste moet niet ver schijnen omdat hij al twee keer is gehoord. Dat gebeurde in aanloop naar het proces in Middelburg in 2010 en het hoger beroep (2012) in Den Haag. Het hof vindt het ook goed dat en kele politieagenten worden ge hoord die betrokken waren bij de start van het onderzoek. Van der Want laat dan ook weten dat de verdediging blij is met de beslis singen van het hof. Het OM heeft tot nu toe steeds volgehouden dat het onderzoek werd opgestart om dat er via de Criminele Inlichtin gen Eenheid (CIE) van de politie informatie was binnen gekomen over de opslag van grote hoeveel heden drugs bij Checkpoint. In aanloop naar het proces in Den Haag het de CIE-chef echter we ten dat hij daarvoor al opdracht had gekregen om informatie over Checkpoint te verzamelen. De advocaat-generaal verzette zich twee weken geleden nog te gen het horen van het merendeel van die officieren en agenten. De verhoren vinden de komende maanden achter gesloten deuren plaats. Het hoger beroep dient in de eerste twee weken van juni. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Zeeuwse tieners blij ven ook na volgend schooljaar vrij willigerswerk doen onder school tijd. Middelbare scholen zijn van plan om door te gaan met de maat schappelijke stage. Plasterk puzzelt met 7 provinciën door Marcel Modde Wim van de Donk, CdK Brabant ANALYSE door Jeffrey Kutterink door Emile Calon AMSTERDAM - De raadsheren van het Amsterdamse gerechtshof wil len ook precies weten waarom er in 2007 een justitieel onderzoek is gestart tegen de Terneuzense cof feeshop Checkpoint, aldus raads man Martijn van der Want. ril T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22