Contract almanak Strijd voorrondes Zeeuw vast na ongeval Gent 28 en 29 Politie gaat de middelbare scholieren vragen om hun smartphone te beveiligen met een speciale volgapp. in PSV boekt benauwde zege op SC Cambuur gggggggggm DONDERDAG 6 februari Behoud van bijzondere begraafplaatsen vergt actie MIDDELBURG - Om straatrovers eer der op te kunnen sporen, gaat de politie middelbare scholieren vra gen een speciale app te installe ren op hun mobiele telefoon. Daarmee is op afstand te zien waar die smartphone is. Op die manier hoopt de politie meer straatrovers te kunnen op pakken en het roven van die tele foons minder aantrekkelijker te maken. In vergelijking tot 2012 nam vorig jaar het aantal straatroven in Zee land toe. Van 40 in 2012 naar 62 in 2013. Straatrovers zijn vaak uit op een smartphone, zo weet politie chef Ronald Weydema. Het lukt de politie om redelijk wat straatrovers aan te houden. Vorig jaar ging het om 21 verdach ten. Tegen hen is door het Open baar Ministerie straffen geëist van drie maanden tot drie jaar. De toename van het aantal straat roven vond vooral plaats op Wal cheren en in Zeeuws-Vlaanderen, aldus Weydema. Hij adviseert om na een straatroof niet zelf via een volgapp de dader op te sporen, noch om direct de smartphone te blokkeren. „Ga naar de politie zo dat wij in actie kunnen komen." De toename van het aantal straat roven is opvallend. In West- en Midden-Brabant nam deze vorm van criminaliteit juist af. Weyde ma heeft geen verklaring voor die Zeeuwse toename. Het aantal overvallen nam vorig jaar wel wat af. Van 40 in 2012 naar 26 het jaar daarop. In 21 geval len is er een dader aangehouden. Tegen hen zijn straffen tot negen jaar geëist en tot zes jaar opge legd, aldus officier van justitie Marco van Leeuwen. Ook het aantal geweldsmisdrij ven nam af, zo blijkt uit cijfers van politie en OM. Van 2197 in 2012 naar 1938 vorig jaar. Die da ling komt ook in andere delen van het land voor. Volgens Wey dema zijn de inwoners van Zee land nog steeds heel bereid om aangifte te doen als ze te maken krijgen met een misdrijf. De da ling van het aantal aangiftes, van 19.522 naar 17.896, komt volgens hem dan ook omdat de criminali teit over bijna de hele linie daalt. „Maar 17.896 aangiftes is nog al tijd veel te veel." Onder die aangiftes zit ook 665 in braken van auto's; een jaar eerder waren dat er 824. Die inbraken ge beuren vooral daar waar veel au to's staan zoals de parkeerplaat sen langs de kust. Er werden vo rig jaar 75 auto's gestolen (100 in 2012) en ook de inbraken bij be drijven daalde van 670 naar 600. GENT - Een 25-jarige automobilist uit Sas van Gent die in november een 22-jarige vrouw doodreed in Gent en daarna vluchtte, is aange houden. De man heeft vermoedelijk onder invloed gereden. Hij reed niet sneller dan de toegestane 90 kilo meter per uur. De 25-jarige Neder lander reed na het ongeval door naar zijn woonplaats Sas van Gent. De Nederlandse politie pak te hem daar op. De rechter in Gent vaardigde daar op een Europees aanhoudings bevel uit, maar de Nederlander gaf zichzelf aan bij de Gentse poli tie. Het was waarschijnlijk niet voor zijn ogen bestemd, maar voor het slapengaan stuitte de Kloetingse va der nietsvermoedend op een 'con tract' dat zijn beide zoons (elfen twaalf jaar oud) blijkbaar eerder die avond hadden gesloten. Daarin hadden ze, als vrienden voor het le ven, formeel vastgelegd dat ze zwe ren - plechtig nog wel - dat ze 'na de universiteit bij elkaar in één groot huis gaan wonen en het geld eerlijk verdelen'. Hij las het glimlachend maar vooral ontroerd, door de inhoud, maar ze ker ook door de ontbindende clausu le die er zo verstandig aan was toe gevoegd: „Behalve als er iets tussen komt, zoals een relatie." PZC Meer straatroven in Zeeland door Emile Calon Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE - Op verschillende locaties in Zeeland zijn gis teren voorrondes gehouden van de Nationale Voorlees- wedstrijd. De animo daarvoor wordt elk jaar groter, zodat er eerst lokale wedstrijden zijn gehouden. In Zierikzee, Middelburg, Vlissingen, Axel en Sluis bonden jonge voorle zers de strijd met elkaar aan. Het vergt nog een heel tra ject voor bekend is wie op 21 mei in Utrecht de provincie Zeeland mag vertegenwoordigen. Eerst stromen de win naars van de lokale wedstrijden door naar de regionale voorronden. Daaruit worden in totaal negen basisschool leerlingen geselecteerd voor de provinciale finale. Die vindt dit jaar plaats op 5 april, zoals altijd in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Wie daar wint mag naar Utrecht. Op de foto Arjan Arkesteijn van de Kirreweie uit Burgh-Haamstede tijdens de voorronde in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21