Vijftien keer op de fles 15% Moeilijk te bestrijden fraude bij faillissementen vandaag weer item in Tweede Kamer. miiss ECONOMIE 15 AANPAK FRAUDE T T West! 'nn.1 VI KORTING 7.ü' Z DEN HAAG - Minister Opstelten (Veiligheid Justitie) wil faillisse mentsfraudeurs hard aanpakken, onder meer door bedrijven te dwingen om te laten zien wie er achter de schermen aan de touw tjes trekt. Vandaag bespreekt hij zijn plannen met de Tweede Ka mer. In de registers van de Kamer van Koophandel blijven veel frau deurs voorlopig echter nog steeds onzichtbaar. Faillissementsfraude veroorzaakt jaarlijks zeker t miljard euro scha de. Bijvoorbeeld doordat schuld eisers van failliete bedrijven niets betaald krijgen, terwijl de perso nen die schuilgaan achter de fail liete ondernemingen geld en goe deren wegsluizen en de boekhou ding verduisteren. Het nieuw op te zetten register van aandeelhou ders en het bestaande Handelsre gister van de Kamer van Koophan del (waar vrijwel alle bedrijven in Nederland in vermeld staan) spe len een belangrijke rol in de kabi netsplannen om mogelijke frau deurs in de toekomst gemakkelij ker te kunnen traceren. De KNB, de beroepsvereniging van notarissen, vreest echter dat ondernemers vluchtroutes zullen nemen om te voorkomen dat transacties en belanghebbenden achter bedrijven zichtbaar wor den in het nieuwe aandeelhou dersregister, dat beheerd zal wor den door de Kamer van Koophan del. „Aandeelhouders van een be drijf kunnen hun aandelen name lijk inbrengen in een stichting, waarna in het register alleen de stichting zichtbaar blijft en niet de personen daarachter", aldus KNB-woordvoerder Nora van Oostrom. Het Handelsregister be vat op dit moment ruim 29.000 van dergelijke stichtingen. Volgens advocaat Benno Fried- berg kunnen fraudeurs zelfs in het bestaande Handelsregister al relatief eenvoudig onopgemerkt blijven. Zo is het 'dumpen' van bv's die grote schulden hebben volgens hem een nieuwe trend. Bestuurders van deze bv's zorgen ervoor dat zij niet meer te trace ren zijn, waardoor onderzoek naar fraude zinloos is. De over heid, ondernemers en burgers blij ven met de schulden zitten en de Kamer van Koophandel rest vaak niets dan de bv op te heffen. Vo- rig jaar gebeurde dat zeker vierdui zend keer. Friedberg vermoedt dat in het merendeel van die ge vallen sprake was van fraude. Het huidige Handelsregister is daarnaast alleen te doorzoeken op bedrijfsnaam en niet op persoons naam, in verband met privacy. Het is daardoor voor burgers en bedrijven praktisch onmogelijk om te achterhalen of andere on dernemers een historie van faillis sementen hebben. Vijftien faillissementen in ruim drie jaar tijd, vele gedupeerde schuldeisers, een belastingschuld van zeker 1,3 miljoen euro en cura toren die vaak maar moeten ra den waar de boekhouding geble ven is: de recente zakelijke ge schiedenis van ondernemer Louis Bartels uit Venlo verliep bepaald niet succesvol. Met de faillisse menten van onder meer zijn han del in barbecues, een bloemen- zaak, een loodgietersbedrijf, een handel in bouwstoffen, een snack bar en een sanitairzaak bezorgt hij curatoren op dit moment han denvol werk. Volgens de curatoren ontbreekt de boekhouding. „Dat klopt bij één faillissement", bevestigt Bar tels. „Bij alle andere heb ik die wel degelijk ingeleverd." Toch kan het voor rechters voldoende zijn voor een veroordeling we gens faillissementsfraude. Om nog maar te zwijgen over het menselijk leed, bijvoorbeeld bij de medewerkers van de sanitair zaak die de ondernemer eind 2012 overneemt van shopping center In- ter Chalet in Horst. Een jaar later zijn zij hun baan kwijt, want ook dit bedrijf gaat failliet. Vlak voordat hij de sanitairzaak koopt, legt ook de Kamer van Koophandel Bartels geen stro breed in de weg, wanneer hij na de vele eerdere faillissementen wéér een nieuw bedrijf opricht om daarmee de sanitairzaak over te kunnen nemen. Als het toekom stige civielrechtelijk bestuursver- bod toen al had bestaan, dan had de Kamer van Koophandel echter geweigerd om hem weer in te schrijven, vermoedt advocaat Ben no Friedberg. Alleen al door de reeks faillissementen en het meer dere keren niet, of pas na lang aan dringen, aanleveren van de boek houding voldoet Bartels volgens Friedberg zeker aan de criteria voor een bestuursverbod. Los van de schulden en ontslagen was daarmee het nodige andere Ondanks toezeggingen is maar een fractie betaald van wat hij moest betalen Zolang een veroordeling uitblijft, heb je het recht op inschrijving bij de KvK leed voorkomen. Zoals een kort geding over achterstallig loon van een medewerker, waarbij Bartels doodleuk niet kwam opdagen, ver telt Eugène Huntjens van rechts- bijstandsverzekeraar ARAG. De rechter wees de vordering van Huntjens toe. „Maar ondanks toe zeggingen om te betalen waartoe hij veroordeeld is, heeft hij daar maar een fractie van betaald", zegt de jurist. Daarnaast heeft Bar tels een zakelijk geschil met een van zijn advocaten, een hoogop lopende ruzie met Inter Chalet en wordt hij in Duitsland verdacht van oplichting. „Dat ging om een relatief kleine partij bouwmate riaal", bagatelliseert hij zelf. Ondanks al die problemen kon Bartels zijn nieuwe onderneming gewoon inschrijven in het Han delsregister. Dat is de Kamer van Koophandel verplicht, totdat het nieuwe bestuursverbod van kracht wordt, zegt Friedberg. Met de zoveelste nieuwe bedrijfsnaam en visitekaartjes kan een onderne mer zo vaak weer met een 'scho ne' lei beginnen, ondanks eerdere faillissementen. Want omdat het register niet op naam te doorzoe ken is, zal vrijwel niemand daar over iets te weten komen. Friedberg: „Hoe wrang het ook mag klinken: zeker zolang je niet strafrechtelijk veroordeeld bent, heb je nu nog als het ware het recht om ingeschreven te worden in het Handelsregister." VLIELAND TERSCHELLING AMELAND www.westcordhotels.nl/korting-wadden of bel 0900 - 7771117(l0k3al 131 ,l"!o.v.v. Wegener korting DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 FAILLISSEMENTEN Dcce—':sr2C'3 Novum MMXII Sani-Home Horst Februari 2013 R&B Web Dec ember 2012 Sani-Home projecten "!ovc~":er2C" New Brand B.V. bloemenhandel November 20" Cement Bartels Roosenboom Juni 20" R&B Cult Snack Corner f- 20" R&B Company Collection Apr' 20" Op de Ampel januari 201' Rp International December 2010 Bartels en Martens bindmiddelen Oktober 2010 De Tuinkamer Oktober 2010 The Green Room Oktober 2010 Bartels en Martens jurf 2010 R&b Sanidrome Fraudeur blijft ook straks onvindbaar door Jelte Posthumus Minister Opstelten foto VI Images door jelte Posthumus VENLO - Brokkenpiloten en bewe zen fraudeurs mogen, als het aan minister Opstelten ligt, straks geen nieuw bedrijf meer starten. Voor een failliete Venlose sanitairhande- laar zou dat het einde betekenen van zijn bestaan als ondernemer. Eugène Huntjens, ARAG-jurist Benno Friedberg, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15