z I i Achsjtyr heeft het gehad met de Spelen VERDIEPING 11 Vierhonderd sneeuwkanonnen Het dorp Achsjtyr heeft enorm te lijden gehad onder de Olympische bouwkoorts. De bewo ners zijn het zat. ■I SPI Wat er ook gebeurt in Sotsji, de sneeuw- kwaliteit zal een succesvolle Winterspelen niet in de weg staan. De sneeuw ligt er, ondanks het subtropische klimaat. De Winterspelen in Sotsji zullen veilig, ple zierig en memorabel verlopen, beloofde president Poetin in 2007. Bovendien zou na tuurlijke sneeuw gegarandeerd zijn, zei hij toen. Deze laatste uitspraak kon op veel scepsis rekenen. Ook in februari tikt de thermometer in Sotsji vaak de 10 graden aan. De zorgen bleken terecht toen, precies een jaar geleden, verschillende ski- en snowboardwedstrijden werden afgelast vanwege slechte weersomstandigheden. Voor de Winterspelen heeft de organisatie daarom elke toevalsfactor uitgesloten. In de bergen van Sotsji staan meer dan vier honderd sneeuwkanonnen klaar om de pis tes van extra sneeuw te voorzien. Boven dien werd er een astronomische hoeveel heid van één miljoen kubieke meter 'oude' sneeuw opgeslagen, die de afgelopen tijd over de bergen is verdeeld. Zelfs als er hele maal geen sneeuw was gevallen, hadden de wedstrijden kunnen doorgaan. „Achteraf blijkt dat deze voorzorgsmaatre gelen niet eens nodig waren geweest", zegt Roel Boekei van de Nederlandse Ski Vereni ging. „Het is logisch dat de Russen een back-up wilden hebben, voor als het weer tegen zou vallen." De signalen die Boekei vanuit Sotsji krijgt, is dat de sneeuw en pistes van uitmunten de kwaliteit zijn. „Het enige waar de snow boarders op het onderdeel slopestyle zich misschien zorgen over zullen maken, is de hoogte van de schansen. Het is een erg spectaculaire piste." pvüi Dorpshoofd Aleksandr Koro- pov brandt direct los zodra zijn bezoek uit de auto stapt. „Kom maar mee, ik laat het u zien", briest hij. Hij toont dé kiwi's en de dadelpruimen die hij sinds de zomer gewoon heeft laten hangen. Ze zijn besmeurt met een zwart laagje. „Stof', zegt Koropov. „Ze zijn onverkoopbaar." Even verderop staan zijn koeien. Zijn die nog wel gezond? „Als wij mensen ziek worden van het stof, zal het voor de dieren ook niet goed zijn", zegt Koropov grimmig. Het dorp Achsjtyr ligt tussen Adler (de- schaatsstadions en het Olympisch dorp) en de skipistes van Krasnaja Poljana in. Ten noorden van het gehucht waar zo'n 140 mensen wonen, is een steengroeve. Daar kwam het materiaal vandaan voor de Olym pische bouwobjecten. Zo'n 250 vrachtwa gens met steen en puin trokken iedere dag door Achsjtyr, vijfjaar achtereen. Voor de bewoners was het niet meer uit te houden, zeggen ze. Zelfs mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch luidde eind decem ber de noodklok. Tot overmaat van ramp werd door de aan leg van de nieuwe infrastructuur in het dorp de watervoorziening getroffen. „We hadden hier goede putten, maar het water is eruit weggezakt door de bouw", vertelt Aleksandr Koropov. „Die Olympische Spe len zitten me tot hier." De gemeente brengt nu twee tot drie keer per week wa ter rond, maar zeker in de zomer is dat niet genoeg. Dan te len de bewoners van Achsjtyr hun fruit en groenten, voor eigen gebruik en voor de verkoop. Een haarspeldbocht verderop woont Al- Aleksandr Koropov bert Goetsjak. Hij toont zijn watertank. Op de bodem ligt bruine drab. „Stof', zegt Goeltsjak. „In dit water zitten microben, je kunt het niet drinken. Ik zou er niet eens in zwemmen." Het dorp lijkt evenwel verdeeld. Larissa Toerkminjan runt een winkeltje aan de Kropotkinskajastraat waarlangs al die tijd de vrachtwagens kwamen denderen. „Niet leuk, ik heb ook veel gehoest. Maar kijk eens, ze hebben wel een goede weg aange legd. En alle andere problemen zal de over heid echt wel oplossen. Het was ook goed voor mijn handel, met die werklui die de hele dag voorbijkwamen", bekent Toerk minjan eerlijk. Gemeentewoordvoerder Mikael Nersesan zegt dat alles voor elkaar komt in Achsjtyr. „Binnen een week zorgen we voor water voorziening voor iedereen. En als de men sen financiële of andere schade hebben on dervonden, dan onderzoeken we dat. In dien nodig, worden ze gecompenseerd." Goetsjak is sceptisch. Hij vindt dat presi dent Poetin zelf maar eens zou moeten ko men kijken. „Maar misschien weet hij niet eens van onze problemen. Deze Spelen zijn voor de rijken, niet voor ons arme mensen." Toch gaat ook Goetsjak voor de buis zitten. „We hebben hier maar drie ka nalen. Je moet toch wat kijken." DONDERDAG 6 FEBRUARI 2014 I Een sneeuwkanon blaast verse sneeuw op de baan op het Rosa Khutor Extreme Park bij Sotsji. Snowboarders komen hier van daag al in actie tijdens de kwalificaties van het onderdeel slopestyle. foto VI Images door Mathijs Noij door Joost Bosman ■aT'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11