Nog snel een grasveldje hier en een pleintje daar. Toch, in Russisch perspectief gezien is Sotsji een verademing. 10 VERDIEPING SOTSJI 2014 Sotsji is als een woning waaruit je overhaast vertrekt. De huis baas staat al op de stoep voor de sleuteloverdracht, maar jij maakt de vensterbanken nog snel schoon en neemt de laat ste planten mee naar je auto. Dingen die allang geregeld hadden moeten zijn. Je bent te laat, hebt de klus onder schat. In Adler (gemeente Sotsji), waar alle schaatssporten plaatsvinden, werkt ge meentelijk personeel ook nog her en der de losse eindjes weg. Voor het registratie centrum van toeschouwers moeten ze op een drassig stuk grond nog snel even een parkje aanleggen. Overal worden viooltjes in de grond gestopt en grasmatten liggen klaar om te worden uitgerold. In het net op geleverde winkelcentrum Marinda doen Apple en verschillende Russische telefoon ketens al zaken. Het zou er al moeten brui sen, maar veel winkels staan nog leeg. 'Spoedig geopend', staat er op veel panden geschreven. Het is twee dagen voor de Olympische Spelen beginnen. De sneeuwomstandigheden in Krasnaja Poljana zijn goed te noemen. Een Australi sche journalist die net naar beneden kwam, toonde zich zelfs verrast. „De sneeuw is droog en smelt niet", zei hij. „Maar er zal vast wel wat sneeuw van ande re locaties zijn overgebracht." Het Russi sche KNMI liet dinsdag weten dat de voor uitzichten tot zeker 20 februari gunstig zijn. „En mocht de temperatuur te veel bo ven het nulpunt komen, dan zetten we sneeuwkanonnen in", aldus de directeur van het weerstation tegen het Russische persbureau Interfax. De weg naar Krasnaja Poljana ligt er ook puik bij. Het is een fraaie route door het dal van de rivier Mzymta. Maar vlak onder het plateau waar de bezoekerstoegang is, staan werklui nog vangrails aan te leggen. De toegang zelf is rommelig: geen mooi aangelegd plein en stenen doorgangspoor ten, maar een soort bouwkeet doet dienst als entree naar de skipiste. Het transport in Adler is ook al geen weel de. De stadje werd altijd al geteisterd door verkeersopstoppingen, maar met de invasie van tienduizenden buitenlanders, kan dat nog wel eens voor grote problemen gaan zorgen. Een ritje van Adler naar Sotsji- stad, dat normaal een halfuurtje kost, kan zo uitlopen op een vermoeiende tocht van ruim 2,5 uur. Taxi's bieden evenmin uit komst. Vanaf het olympisch park naar het stadscentrum duurt het heel lang voordat er één voor je wordt geregeld, vertelde een Nederlandse sportjournalist. En de chauf feurs lijken zich nauwelijks te hebben bijge schoold in Engels. Toch is het allemaal kleine bier afgezet te gen de enorme verrichtingen die de Rus sen zich al hebben getroost. Want vergele ken met andere Russische steden is Sotsji een verademing. En misschien moeten de sporters en meegereisde toeschouwers maar accepteren dat het in Rusland nu een maal zo eraan toegaat. Iets anders is het verhaal over de afgescho ten straathonden. Volgens de internationa le dierenorganisatie IFAW jagen de autori teiten op de bastaardjes en maken ze die massaal af. IFAW zei dat deze week zelf van Russische ambtenaren bevestigd te hebben gekregen. Terwijl de dierenclub al meer dan een jaar geleden zijn expertise aanbood om het probleem van de straat honden op te lossen. Het eigenaardige is evenwel, dat de Russi sche televisie gisteren een woordvoerster van de olympische organisatie toonde, die vertelde dat de dieren alleen maar worden opgevangen. „We hebben daar plaatsen voor", zei ze. Zonder overigens uit te wij den over wat voor locaties dat dan zijn. De zwakste schakel is toch nog altijd de be veiliging rond Sotsji. Islamitische extremis ten hebben aanslagen aangekondigd tij dens de Spelen. Zeker, er is een enorme vei ligheidsoperatie aan de gang, waarbij tien duizenden politieagenten en militairen zijn betrokken. Gisteren nog schoten ze het vermoedelijke brein achter de aansla gen in Volgograd dood in de naburige repu bliek Dagestan. Toch waarschuwt de denk tank International Crisis Group dat aansla gen mogelijk blijven. De autoriteiten heb ben de onrustige Kaukasus-republieken af gegrendeld. Maar mogelijk reizen er min der goed herkenbare bekeerlingen tot de is lam richting Sotsji. „Radicalen kunnen van overal uit Rusland komen", zei Jekaterina Sokirjanskaja, hoofd van het ICG-team voor de noordelijke Kaukasus. m Let the ames door Joost Bosman berggebied Krasnaja Poljana lightrailverbinding Aehsjtyr 4 Olympisch park Toezicht in zone: Gemeente Groter-Sotsji 20 km I Zwarte Zee infographic DPd bron GN r~ 1 Verboden zone: |fc Geheel gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10