'Egyptenaar ziet in iedere buitenlander een spion' 1 J VERDIEPING 9 Correspondent Rena Netjes ontvlucht Egypte nadat de politie haar van terreur is gaan verdenken. agenlang was journaliste Re- na Netjes bang dat ze zou be landen in de beruchte Tora- gevangenis in Cairo, de plek waar diverse buitenlandse col lega's zitten, een Amerikaan zelfmoord pleegde en een Fransman werd gedood. De Egyptische politie maakt jacht op haar, om dat haar naam op een lijst van terreurver dachten staat. „Vorig jaar ben ik gearres teerd op verdenking van spionage. Toen heb ik maar even vastgezeten, dus ik dacht ook nu dat het wel snel goed zou komen", zegt ze opgelucht, nadat ze veilig is geland op Schiphol. „Maar er dreigde een uitreis verbod voor buitenlanders en toen ben ik een tijdje doodsbang geweest. Dankzij ge weldig werk van de Nederlandse ambassa de heb ik het land nog net op tijd kunnen ontvluchten." Rena Netjes is correspondent van onder meer BNR Nieuwsradio en NOS-radio. Ze had in december 2013 een afspraak met een Sinaï-specialist van Al-Jazeera. Door die ontmoeting wordt ze, met twintig interna tionale journalisten van het tv-station, be schuldigd van lidmaatschap van de zoge noemde Mariott-cel, vernoemd naar het ho tel waar deze afdeling van Al-Jazeera zetelt. Egypte is volgens Netjes niet meer veilig voor buitenlanders en zeker niet voor jour nalisten. „Je bent zelfs al verdacht als je bij een collega op bezoek gaat. In iedere bui tenlander zien ze een spion of terrorist. De argwaan is enorm. Als je ook maar een beetje kritiek hebt op Mursi, dan denken de Moslimbroeders dat je voor het leger werkt. En als je kritiek hebt op het leger, of tewel de huidige president Al-Sisi, dan werk je in hun ogen voor de Moslimbroe ders. Alleen als je altijd maar 'ja en amen' zegt en alles geweldig vindt, krijg je geen problemen." Netjes constateert dat zo'n 80 procent van de bevolking achter de huidige machtheb bers staat; 10 procent is aanhanger van de moslimbroeders en 10 procent is tegen bei den. „Maar allemaal vinden ze Egypte het beste land ter wereld en Egyptenaren de beste mensen ter wereld. Het is onbegrijpe- lijk." Voorlopig is terugkeer voor haar uitgeslo ten. „Het is niet anders, maar ik zou het echt vreselijk vinden als ik nooit meer naar Egypte kan, want ik kom er al 25 jaar. Het allerliefst wil ik echter dat mijn naam wordt gezuiverd, want het is verschrikke lijk om als terrorist te boek te staan." WOENSDAG 5 FEBRUARI 2014 door Dick Hofland Een vreedzame demonstratie wordt een riskante aangelegenheid voor de pers als politieagenten in burger plots geweren tevoorschijn toveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9