De Egyptische fotojournalist Roger Anis moet soms gokken wie hij tegenover zich heeft, wil hij zijn werk heelhuids blijven doen. 66 Ik bracht het er levend vanaf, maar het was de meest angstaanjagende ervaring tot nu toe 8 VERDIEPING EGYPTE Een vreedzaam protest in Cairo. Er wordt gezongen en geklapt. De sfeer is opgewekt, aller minst bedreigend. Maar op eens verandert het karakter van de betoging en blijkt de veilige situatie schijn te zijn. Stenen vliegen door de lucht. Mannen met camera's, zoals Roger Anis (27), worden van meerdere kanten belaagd. Sinds de omwenteling in Egypte begon op 25 januari 2011, zit Anis er met zijn neus bo venop. De fotojournalist werkt voor het onaf hankelijke dagblad Al-Shorouk. Hij begeeft zich met regelmaat in situaties die zich niet laten voorspellen en uitermate riskant zijn. Het afgelopen jaar alleen al kwamen zes van zijn collega's om het leven bij het uitoefenen van hun beroep. „Mursi of Al-Sisi?" Het klinkt als een vraag, maar ook als een dreigement. Regelmatig hoort Anis dit van omstanders. Tot nog toe heeft hij steeds goed gegokt bij het beant woorden van de vraag. Collega's waren min der gelukkig en werden afgetuigd door de naam van de ex-president Mursi te noemen als het publiek liever die van de legerleider wilde horen. Roger Anis: „Ik heb me weieens gered door met evenveel nadruk direct dezelfde vraag te rug te stellen: 'Mursi of Al-Sisi?' Beetje psy chologische manipulatie, noem ik dat. Soms trappen ze erin en ik geef dan hetzelfde ant woord als dat zij doen. Dat heeft gewerkt, maar soms moet ik gewoon snel de benen nemen." Als Anis een opdracht heeft, verzamelen hij en zijn collega's informatie in de media om zich goed voor te bereiden. „In Egypte zijn geen grijstinten op dit moment, je moet we ten met wie je te maken hebt. 'Wie niet voor ons is, is tegen ons' - zo is het devies. Dus is het oppassen. Uitzoeken wie je tegenover je kunt krijgen." Maar het blijft moeilijk. In augustus 2013 was Anis in de stad Dalga voor een reporta ge. Zo'n vijfduizend aanhangers van de afge zette president Mursi verwelkomden hem met open armen, in de veronderstelling dat hij van Al-Jazeera was, de Arabische nieuws zender die volgens Mursi-aanhangers een van de weinige kanalen is die hem goedge zind zijn. „Ik wilde eerst netjes uitleggen dat ik van Al-Shorouk ben. Maar ik realiseerde me ineens dat ze dat helemaal niet wilden horen. Dus toen heb ik het zo gelaten, want ik kon op die manier mijn werk doen. Toen de politie kwam en óók dacht dat ik van Al-Jazeera was, kon ik moeilijk terug. Ik heb het er levend vanaf gebracht, maar het was de meest angstaanjagende ervaring tot nu toe." Een week later ging Anis voor persbureau As sociated Press terug naar Dalga, om een ver woest klooster te fotograferen. „We deden dat in een groep, voor de veiligheid, en had den gezegd dat we hulpverleners waren. Niet journalisten. Onze auto parkeerden we ver weg. We gingen verder in een geblindeer de riksja. In de ruïnes van het klooster trof fen we de Kopten aan die er thuis zijn. We waren welkom. Maar naast hen zaten een paar islamisten die met deze christenen le ken te sympathiseren. Ik weet niet precies hoe de politie vervolgens achter onze aanwe zigheid kwam, maar binnen de kortste ke ren stonden ze bij ons en sommeerden ons snel te vertrekken. Geweld hing in de lucht." Demonstraties kunnen een makkelijke op dracht zijn voor Roger Anis, of levensgevaar lijk. In de voorhoede van een kalme mars kunnen opeens politiemannen in burger lo pen die geweren tevoorschijn halen. „Zelfs de suggestie dat je dan een foto gaat maken, is een erg slecht idee. Je wordt als spion ge zien." Over de vraag of hij geen grenzen kent met betrekking tot wat hij wel en niet zal maken als fotoreportage, moet Anis even nadenken. „Eigenlijk niet. Ik ga waar het verhaal is." Hij realiseert zich dat er kritiek is dat hij de beel den achternajaagt die het meeste effect zul len hebben. De 'prijswinnende' foto's. „Maar dat is echt niet zo. Soms lijkt het effectbejag, maar ik laat niet alle gruwelijkheid zien die voor mijn lens komt. Neem de foto van een jongen bij een aantal doodskisten bij een Koptisch ziekenhuis. Die foto zegt alles. Het was niet nodig de lichamen te laten zien die ik ook heb vastgelegd, toen ze nog in het lij kenhuis lagen." te V Mursi of Al-Sisi?! door John Jas Roger Anis, fotojournalist In Dalga verwelkomde een enthousiaste menigte fotograaf Een jongetje houdt de wacht bij doodskisten, nadat in Caïro Een demonstrant wordt weggebracht nadat hij gewond is E{ Roger Anis in de veronderstelling dat hij voor Al-Jazeera zeventien Kopten de dood hebben gevonden na confronta- geraakt toen een protest in Caïro ineens gewelddadig werd dj werkte. De politie was juist woedend. ties met het leger in 2011in de wijk Mohandsin. foto's Roger Anis dj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8