Gudrun blijft Himmler trouw Eye Wish Opticiens: meer oog voor jou BUITENLAND 7 Berlijn: meer militairen naar Mali Parlement van Turkije neemt een dezer dagen een besluit over omstreden wetgeving die vrijheden verder beperkt. eye wish opticiens ISTANBUL - Een politicus die zijn kritische vragen over corruptie on middellijk van zijn website moet halen? Een audiosite die ineens uit de lucht wordt gehaald omdat er opnames opduiken van Erdo- gans zoon die betrokken is bij louche deals? De Uirkse premier Recep Tayyip Erdogan hield al niet van internet en op dit mo ment is de liefde helemaal over. „We worden net als China", waar schuwt internetactivist Ahmed Sabanci, lid van de Alternative In formaties Association. Dezer da gen neemt het Turkse parlement een besluit over de nieuwe om streden internetwetgeving. De wet gaat ver. Een website kan binnen vier uur uit de lucht wor den gehaald door de internetauto- riteit. Een uitspraak van de rech ter is niet meer nodig. Ook wor den alle providers verplicht het surfgedrag van hun klanten twee jaar vast te leggen. Dat alles in een land waar al bijna 40.000 websites zijn geblokkeerd. Eerder gingen populaire websites als You- Tïtbe en - een maand geleden - Vimeo al op zwart. Vorig jaar diende Turkije maar liefst 1600 'verwijder-verzoeken' bij zoekma chine Google in. Sabanci: „Maar dit alles gaat de overheid niet ver genoeg. Het corruptieschandaal heeft dit wetsvoorstel nog verder versneld." Erdogan riep vorig jaar al - na de Geziprotesten - dat sociale media een bedreiging zijn voor de maat schappij. Dat was voor 17 decem ber. Een groot aantal onderne mers met nauwe banden met de regering en zonen van inmiddels afgetreden ministers werd toen opgepakt. Volgens premier Erdo gan is er geen sprake van corrup tie, maar een complot tegen zijn regering. Aanklagers en honder den politieagenten en ambtena ren zijn overgeplaatst. En steed duiken nieuwe corruptieclaims op. Hoe gevoelig die zaken - twee maanden voor de regionale verkie zingen - liggen, ondervond ook parlementariër Umut Oran van oppositiepartij CHP. Hij stelde vo rige week schriftelijke vragen aan het kabinet over de verkoop van een mediabedrijf en de bemoeie nis van Erdogan, diens jongste zoon Bilal en een aantal onderne mers en ministers daarmee. Op in ternet gaan geluidsopnames rond over deze deal. De vragen publi ceerde Oran op zijn website. Niet veel later ontving de politicus be richt van de Turkse internetwaak- hond met de opdracht de vragen van zijn website te halen. Ook nieuwswebsites die de CHP-vra gen hadden gepubliceerd kregen hetzelfde 'bevel'. „Te gek voor woorden. Het is mijn taak juist om vragen te stellen en deze vra gen zijn openbaar", stelt Oran. Volgens hem is dit alles nog maar een voorproefje. „Dit laat zien wat er kan gebeuren wanneer de ze wet wordt goedgekeurd." Door de nieuwe wet kan een website binnen vier uur uit de lucht worden gehaald Niet alleen helpt Burwitz-Himm- ler hoogbejaarde, voormalige na zi-kameraden via haar organisatie Stille Hilfe, een schimmig netwerk van oud-SS'ers, ze is voor een nieuwe generatie jonge, vrouwelij ke neonazi's een rolmodel: 'Groot moeder', wordt Gudrun door hen genoemd. Gudrun kwam recent in het nieuws doordat de Duitse krant Die Welt de hand wist te leggen op 700 brieven die haar vader tus sen 1927 en 1945 - met een korte onderbreking - stuurde aan Gudrun en haar moeder Margare- te ('Marga'). In de brieven noemt Himmler zijn in 1929 geboren oog appel met het blonde haar en de blauwe ogen liefkozend Püppi ('popje'). Heinrich Himmler was de tweede man in Hitiers nazi imperium. Als hoofd van de mach tige SS Schutzstaffelwas de man met het brilletje verantwoordelijk voor de staatsveiligheid. Boven dien overzag Himmler, die een bi zarre voorliefde koesterde voor het occulte, de Endlösung, de mas samoord op de Joden. Commentatoren zijn gefascineerd door de banaliteit van de in Israël opgedoken correspondentie, waar in op geen moment wordt gerept van de gruweldaden die onder Himmlers leiding werden begaan. Weliswaar schelden Himmler en diens plompe echtgenote Marga, die een leven in luxe leidde in Gmund aan de Tegernsee, regel matig op 'dat Joodse tuig', maar verder staan de brieven vol met nietszeggende frasen en weinig opzienbarende observaties. Duidelijk wordt wel de speciale band die Himmler en dochter Gudrun hadden. De Reichsführer-SS reisde veel langs zijn concentratiekampen en hij nam Gudrun, die hem veraf goodde, soms mee, bijvoorbeeld naar Dachau waar de dochter zich wunderbar vermaakte. Veel tijd had Himmler verder niet voor Gudrun en Marga. Himmler run de de Gestapo, hij was chef van de SS, gaf leiding aan het joden- vernietigingsprogramma en hij leidde nog een dubbelleven met zijn secretaresse, Hedwig Pott- hast, met wie hij twee kinderen kreeg. De SS-baas pleegde na zijn arrestatie in mei 1945 zelfmoord. Gudrun en moeder Marga waren enige tijd geïnterneerd, maar ze konden daarna weer ongestoord verder met hun leven. Gudrun maakte het tot haar missie om de herinnering aan haar vader le vend te houden. Getrouwd met de extreem-rechtse journalist Wulf-Dieter Burwitz engageerde zij zich onder meer, in de Stille Hil fe, een omstreden nazi-netwerk van oud SS-officieren en conserva- tief-katholieke geestelijken, dat prominente nationaalsocialisten als Adolf Eichmann en Josef Men- gele hielp te ontkomen naar Zuid-Amerika. Sinds 1951 is Stille Hilfe een offici eel erkende liefdadigheidsinstel ling, die 'krijgsgevangenen en geïnterneerden' bijstaat. Burwitz-Himmler steunde verder de neonazistische Wiking-Jugend, de in 1952 opgerichte opvolger van de Hitler-Jugend. Himmlers dochter is een graag geziene spreekster op internationale bij eenkomsten van extreem- rechts, waar zij als een authentiek na zi-icoon wordt gefêteerd. Gudrun Burwitz oogt, op de weinige re cente foto's die er van haar zijn, als een doorsnee bejaarde, Duitse vrouw. Maar gezien haar activitei ten is 'grootmoeder' niets van haar fanatisme verloren. Door neonazi-groeperingen via Stille Hilfe moreel en ook financieel te ondersteunen, hoopt zij de natio- naalsocialistische ideologie nieuw leven in te blazen. Oekraïne mogelijk naar de stembus Er lijkt een opening te komen voor de crisis in Oekraïne. Pre sident Janoekovitsj sluit name lijk vervroegde parlements- en presidentsverkiezingen niet uit. Dat zei een medewerker. Ja noekovitsj zei ook dat hij zijn macht niet zal gebruiken om de noodtoestand uit te roepen. China vreest meer gevallen vogelgriep De autoriteiten in China ma ken zich zorgen over versprei ding van het vogelgriepvirus H7N9. Na de viering van het Chinese nieuwjaar, dat vrijdag begon, reizen miljoenen men sen terug naar huis in overvol le bussen en treinen en kan het virus zich snel verspreiden. Duitsland stuurt meer militai ren naar Mali voor de EU-trai- ningsmissie in het West-Afri kaanse land. Het worden er 250 in plaats van 180. Dat zei de Duitse minister van De fensie Ursula von der Leyen giste ren. Volgens de minister neemt de re gering dit besluit vandaag. Onze opticiens nemen alle tijd voor u Ontdek onze gevarieerde collectie WOENSDAG 5 FEBRUARI 2014 Erdogan beknot internet foto Corbis/HH Rechts: Heinrich Himmler met zijn dochter in maart 1938. door onze correspondent Jessica Maas Links: Gudrun Burwitz in 2011. foto Süddeutsche Zeitung/HH door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Ze is 84 en nog altijd geldt ze als de 'prinses van de na zi's'. Gudrun Burwitz (geboren Him mler), dochter van Reichsführer-SS Heinrich Himmler, zet zich vanuit haar onopvallende huis bij Mün- chen in voor de nationaalsocialis- tische zaak. Ondanks haar gevor derde leeftijd. KIEV BERLIJN PEKING Ook geven onze opticiens duidelijke uitleg bij uw oogmeting en rekenen ze altijd uw persoonlijke zorgvoordeel uit. Tijdelijk kan dat oplopen tot wei €270. Wilt u weten welke bril goed bij u past of hoeveel zorgvoordeel u krijgt? Loop dan eens binnen bij Eye Wish Opticiens in bijvoorbeeld Goes, Middelburg, Oostburg, Terneuzen of Vtissingen of maak een afspraak via www.eyewish.nl We zien u graag. Toe aan een nieuwe look? Kom dan een keer langs in een van onze winkels voor een kennismakingIn onze gevarieerde collectie vindt u mooie, eigentijdse monturen van topmerken zoals Gant, Carrera, Michael Kors en Gucci. Onze ervaren vakmensen helpen u graag bij het kiezen van de bril die het beste bij u past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7