Hollande zoekt een heldin voor het Panthéon Ook EU zet Israël onder druk Klopjacht op baas van maffia Tegen uitzetting 6 BUITENLAND UTAU REFUGEES STAY Met zijn uitlatingen schaart de ambassadeur zich achter de uit spraken van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Kerry. Die liet afgelopen weekeinde weten dat bij het mis lukken van de vredesbesprekin gen, Israël het risico loopt te wor den geboycot door bedrijven. Enkele Israëlische ministers lie ten zich kritisch uit over Kerry en dat leidde gisteren tot een felle reactie van Susan Rice, de advi seur nationale veiligheid van pre sident Barack Obama. Ze zei dat persoonlijke aanvallen op Kerry 'ongegrond en onacceptabel' zijn. Niet alleen ministers reageren kri tisch. Naar aanleiding van de op merkingen van de ambassadeur reageerde een lezer van de krant Ha'aretz: 'Als de onderhandelin gen mislukken door de Palestijn se onbuigzaamheid, krijgen de jo den ook de schuld'. De 32-jarige Domenico Cutri werd onderweg naar de rechtbank door vier handlangers bevrijd. Daarbij viel een dode, Antonino, een broer van Cutri. De tot levens lang veroordeelde Cutri is vermoe delijk lid van de beruchte Calabri- sche maffia 'Ndrangheta. Hij is veroordeeld tot levenslang voor de moord op een Pool die achter zijn vriendin aanzat. Cutri werd vervoerd naar de rechtbank in Gal larate waar hij als getuige moest verschijnen. De vier gewapende mannen, onder wie de broer, over vielen het konvooi door het poli- tiebusje vlakbij de rechtbank met een zwarte auto te blokkeren. Het kwam tot een schotenwisseling met de vier politiemensen die de maffiabaas begeleidden. In de ver warring slaagde Cutri erin te ont snappen. De overvallers gebruik ten daarop pepperspray om te voorkomen dat de agenten de ach tervolging konden inzetten. Cutri vluchtte daarna in de auto die de overvallers bij zich hadden en is sindsdien spoorloos. De vluchters namen het lichaam van Antonino mee en dumpten het voor een na bijgelegen ziekenhuis. Francois Hollande moet de vrouw kiezen wier stoffelijke resten wor den bijgezet in de catacomben van het Panthéon, het gebouw in Parijs waar grote Fransen begra ven liggen. Hollande geldt als pro-vrouw, hoewel zijn ex-part- ner Valérie Trierweiler daar an ders over mag denken. Toen hij vorig jaar het volk om suggesties vroeg wie een plaats moet krijgen in het Panthéon, werd hij bedol ven onder 30.000 ideeën. Vrijwel alle voorstellen betroffen vrou wen. Dat was opmerkelijk, want wie door de majestueuze poort van dit immense gebouw binnen schrijdt, kan het opschrift daarbo ven moeilijk missen. Dat zegt in gebeeldhouwde letters: Aux grands hommes la patrie reconnai- sante. Ofwel: het vaderland is de grote mannen erkentelijk. Wat de vraag oproept: hoe zit het dan met de grote vrouwen? In het Panthéon liggen 72 Fransen begraven en 1 Franqaise. Die ene, Marie Curie, kreeg slechts toe gang tot het heldenbastion omdat haar man Pierre was uitverkoren. Beide wetenschappers rusten bo ven elkaar. Dat van Hollande een vrouw wordt verwacht, lag voor de hand. De helft van zijn ministers is vrouw, en zijn regering diende vo rige maand een wetsvoorstel in dat vrouwen meer rechten geeft dan waar ook in Europa. Het is in Frankrijk aan de presi dent om stoffelijke resten naar het Panthéon te laten verhuizen. Dat is niet eenvoudig, zoals zijn voorganger ondervond toen hij een verkeerde dode uitkoos. Nico las Sarkozy wilde de schrijver Al- Franse president kreeg 30.000 suggesties over wie er bijgezet moet worden in de catacomben bert Camus laten bijzetten. Maar hij verzuimde diens nabestaan den te polsen, die weigerden. Oli vier Todd, de biograaf van de ge vierde schrijver, smaalde: „Ik denk niet dat Albert Camus de hulp nodig heeft van Sarkozy. De president heeft eerder hulp nodig van een intellectueel." Hollande heeft ook niet altijd ge luk gehad met zijn keuzes, zoals bleek toen hij vorig jaar de nieu we Marianne onthulde, die naar traditie een postzegel mag sieren. Meestal valt de keuze op een Fran chise die lijkt op de halfnaakte hel din die op het schilderij van Dela croix het volk naar de overwin ning op de koning voert. Maar Hollande kwam uit bij Inna Shev- chenko, een in Parijs wonende Oekraïense dame die met ont bloot bovenlichaam de feministi sche beweging FEMEN leidt. Shevchenko observeerde droog: Nicolas Sarkozy beging een misser toen hij voorstelde schrijver Albert Camus de heldenstatus te geven „Voortaan zullen alle homoha ters, extremisten en fascisten mijn reet moeten likken als ze een brief willen verzenden." Het liefst had Hollande waar schijnlijk Charles de Gaulle heb ben opgegraven, maar die liet in zijn politieke testament vastleg gen dat hij voor altijd in zijn ge boortedorp Colombey-les-Deux- Églises zou liggen. Het laat hem vrijwel geen andere keuze dan een heldin. Onder de 30.000 suggesties was opnieuw een dame van niet-Franse origi ne. Henri Roussel legde in het weekblad Nouvel Observateur uit waarom hij de zangeres Josephine Baker had voorgesteld. „Ze was vrouw, en vrouwen ontbreken in het Panthéon", noteerde hij. „Ze was zwart, en zwarten ontbreken ook. Ze was immigrant, die even eens ontbreken. En ze zat bij het anti-Duitse verzet, zong voor het Rode Kruis, en ontblootte haar borsten voordat iemand van FE MEN had gehoord." Andere suggesties betroffen de anarchiste Louise Michel en Zus ter Emmanuelle, een non die in de sloppen van Egypte condooms aanprees. JERUZALEM - Als de onderhandelin gen met de Palestijnen mislukken, zal Israël waarschijnlijk te maken krijgen met een toenemend isole ment. Met die woorden voerde de ambassadeur van de Europese Unie in Israël, Lars Faaborg-Andersen, maandag tijdens een tv-interview de druk op Israël op. De ambassa deur zei dat het isoleren van Israël niet zozeer beleid van de EU zou zijn, maar dat het meer de acties van private ondernemingen en or ganisaties zou betreffen. MILAAN - Italiaanse veiligheids troepen maken massaal jacht op een maffiabaas die maandag op spectaculaire wijze wist te ontsnap pen in de plaats Gallarate bij Mil aan. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Enige ervaring in het kie zen van een vrouw kan Francois Hollande niet worden ontzegd. Twee keer in zijn leven moest de Franse president kiezen tussen zijn partner en een mattresse. Maar de komende weken wacht hem een moeilijker beslissing. stuurd naar zijn geboorteland Afghanistan. 'Laat alle vluch telingen blijven', 'Stop het opsluiten van vluchtelingen' en 'Het is geen misdaad om asiel te zoeken' staat er te lezen op de protestborden die de actievoerders meevoeren. foto Demotix/HH SYDNEY - Demonstranten hebben zich in de Australische stad Sydney voor het ministerie van Immigratie en Burger schap verzameld om te protesteren tegen de voorgeno men uitzetting van een 65-jarige asielzoeker. De man wordt binnenkort vanuit een detentiecentrum terugge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6