Opel GT liefkozend tot baby-Corvette gedoopt SCP Terneuzen zet in op krachtige Vijf nieuwe partijen in economische impuls Kanaalzone race voor raadszetels 20 ZEEUWS-VLAANDEREN ICELAND DIABETES CHALLENCE Debbie de Poorter (28) doet met elf andere diabetespatiënten mee aan de avontuurlijke Iceland Challenge. Rollend Materieel Ss... Enkel vliegen is nog leuker, luidde de reclamebood schap van General Motors in Nederland bij de introductie van de Opel GT in 1968. Dat het onderstel van deze sportwagen van een Opel Kadett B-rally was en de motor uit een Opel Rekord stamde, weerhield mensen niet dit sportwagentje in de armen te sluiten. „Iedereen kent de Opel GT", zegt Patrick Aerts uit Axel. Hij is in het bezit van een magni fiek gerestaureerd exemplaar uit 1969.30.000 bleven er in Europa, 104.000 GT's ging naar Amerika. Want ook daar was men enthou siast. Het ontwerp van de GT kwam namelijk van dezelfde te kentafels bij GM als de succesvol le Amerikaanse sportklassieker Chevrolet Corvette. De GT leek er in die mate op dat hij liefkozend de baby-Corvette werd genoemd. Aerts: „Ik ben niet specifiek lief hebber van Opel, maar in m'n stu dententijd reed ik zo'n GT: rood, roest en rot." Maar die ongemak ken neemt een liefhebber voor lief. Je kijkt er doorheen, soms let terlijk. Op zoek naar een leuke oldtimer kwam hij in 2006 een op het eerste oog gave zilvergrijze Opel GT tegen met een origineel Nederlands kenteken. Hij kocht de auto 'met het hart'. Bij de res tauratie bleek het niet allemaal Duitse degelijkheid bij dit type Opel. De fraai gelijnde carrosserie werd destijds niet bij Opel ge maakt maar in Frankrijk bij de fir ma Chausson. Na wat extra assem blage bij een andere Franse firma gingen de auto's pas naar Duits land voor de afwerking. „Ik ben een purist en wilde alles zoveel mogelijk origineel terug." Sommi ge onderdelen bleken lastig te vin den. De zeldzame tweedelige voorbumper werd in Amerika op de kop getikt. Hoewel op het eer ste gezicht gaaf, vroeg de carrosse rie veel aandacht. En omdat de au to opnieuw gespoten moest wor den, was dat een mooie gelegen heid om dat in de originele kleur te doen: British racing green me tallic. Alleen in 1968 en 1969 werd de GT in die kleur geleverd. Het laswerk gebeurde bij Kees de Feij- ter van Spotworks. De rest deed Patrick zelf, zoals de koplampen die in de lengteas draaien. Dat vergde nog veel denkwerk. 04-22* Hï TILBURG - Zo, zet mij hier maar af. De rest loop ik wel, zegt Debbie de Poorter (28) ter hoogte van het Terneuzense ziekenhuis. Met de rest bedoelt ze het stuk tot haar ouderlijk huis in Axel. Ze hijst haar zware rugzak op haar rug, meet nog even haar bloedsuiker- spiegel en weg is ze. Haar bloedsuikerspiegel meten? Ja, want Debbie heeft diabetes. Dat maakt de tocht van Terneu- zen naar Axel toch net wat inge wikkelder. Hoe houden de bloedsuikerwaardes zich onder weg? Is het pompje dat haar eens in de drie minuten automatisch van een pufje insuline voorziet wel afdoende om haar uithou dingsvermogen optimaal te hou den of moet ze handmatig extra insuline bijgeven? Hoewel ze de weg naar Axel op haar duimpje kent, is het vanwege alle bovenge noemde vragen toch een behoor lijke zoektocht. Het is zaak om zo veel mogelijk effecten van haar wandelingen in kaart te hebben, zodat ze in juli in IJsland tijdens de zesdaagse Iceland Diabetes Challenge niet voor verrassingen komt te staan. Twee uur voor haar wandeling naar Axel vertelt ze in haar woon plaats Tilburg over strijd tegen suikerziekte. Hoewel, strijd is niet echt het goede woord. „Diabetes heeft mij nooit belemmerd. Het leven komt eerst, dan phs diabe tes. Ik heb er nooit iets voor gela ten, maar ik houd er wel rekening mee. Voor mijn studie intercultu rele communicatie ben ik in Eritrea geweest. Ik heb mij op het vliegveld vaak moeten verant woorden voor al die naalden in mijn bagage. Maar ik ben wél ge woon gegaan. Ik zorg er ook altijd voor dat ik in de lokale taal kan zeggen dat ik diabetes heb. Maar in Eritrea had niet iedereen al van deze ziekte gehoord." Op haar elfde werd bij toeval ont dekt dat Debbie diabetes type I heeft. In deze variant vergist het afweersysteem zich; het valt per ongeluk cellen aan die insuline aanmaken. Een pompje zorgt ervoor dat Deb- bies bloedsuikerspiegel op peil blijft, al moet ze aan de hand van haar voeding ook nog vaak hand matig wat insuline bijgeven. „Het is dus voortdurend een kwestie van de juiste balans zoeken. Insuli ne bijgeven noemen ze trouwens ook wel 'bolussen'. Als deze Zeeuwse te hoog zit, bolust ze dus bij. En als ze te laag zit, eet ze bolussen bij." Met haar deelname aan de Iceland Challenge, een zesdaagse voet tocht door de bergen in IJsland, wil Debbie vooral jongeren laten zien dat diabetes geen belemme ring hoeft te zijn. „Ik ben aange sloten bij Young Voices, een panel van jonge diabetespatiënten die hun ziekte bespreekbaar maken. Debbie: „Bij veel jongeren rust er nog steeds een taboe op. Die drin ken stoer een colaatje mee, omdat de vriendengroep dat doet." De Iceland Diabetes Challenge is een initiatief van de Bas van de Goor Foundation, de stichting van oud-topvolleyballer én diabe tespatiënt Bas van de Goor. Na een strenge procedure werd Deb bie samen met elf andere diabetes patiënten uit ruim driehonderd kandidaten geselecteerd om in zes dagen tachtig kilometer door de IJslandse natuur te trekken. Met een tent en kleding in een rugzak, medische begeleiding 'voor het geval dat' in haar kielzog en vele volgers vanaf het thuis front gaat Debbie haar grenzen verleggen. „Ik merk nu al dat re gelmatig sporten een positieve in vloed heeft op mijn suikerspiegel. De schommelingen zijn veel min der heftig dan een paar maanden geleden, toen ik nog niet zoveel in beweging was. Weet je, ik vond wandelen nooit leuk. Ik was meer van het fietsen. Maar nu ik regelmatig door Tilburg en Zeeuws-Vlaanderen loop, begin ik het steeds leuker te vinden. Ik train veel, want het zullen pittige dagen in IJsland worden. Ook om dat het juist in duursport lastig is om bloedsuikerwaardes op peil te houden. Als je actief wordt, dalen de waardes. Normaal zou ik na verloop van tijd stoppen met be wegen, maar nu moet ik juist doorgaan. Dat wordt een van mijn grootste uitdagingen." Pladdet is door de partij gekozen als lijsttrekker voor de gemeente raadsverkiezingen in Terneuzen. Hij begint daarmee straks aan zijn vierde raadsperiode. Op plek twee en drie staan twee jonge der tigers: Sam Verhelst (nu fractievol- ger) en Frederik Sonke, allebei uit Terneuzen. „We hebben bewust gekozen voor ervaring én verjon ging. Je moet niet te lang wachten om jonge mensen een kans te ge ven, want als het te lang duurt hebben ze er op een gegeven mo ment geen zin meer in", weet voorzitter van de kiesvereniging Piet Hamelink uit ervaring. Het huidige raadslid Martin Stou ten heeft aangegeven niet meer verder te willen in de gemeente raad. Onder aanvoering van Plad det pleit de SGP onder meer voor een krachtige economie. „In de Kanaalzone liggen nog tientallen hectares bedrijfsgrond open, ter- wijl het aan de andere kant van de grens helemaal vol zit. Dan doen wij als Terneuzen dus iets niet goed. De regelgeving moet echt veel simpeler." De SGP vindt ook dat de gemeen te haar zaakjes eerst financieel op orde moet krijgen, voordat ze nieuwe verplichtingen aangaat. „Want een schuld van 178 mil joen euro is echt veel te hoog", al dus Pladdet. De staatkundig gere formeerden maken zich ook sterk voor het behoud van zoveel moge lijk voorzieningen in kleine ker nen, zolang het financieel verant woord is en steun krijgt van de in woners. Mensen die bezwaren tegen kan didaten hebben kunnen die vrij dag vanaf 16.00 uur, als Centrale Stembureaus op de drie gemeen tehuizen bijeenkomen, laten ho ren. Na de zittingen van de stem bureaus zijn de kandidatenlijsten definitief. In Sluis leverden, zoals verwacht, negen partijen een kan didatenlijst in. Acht van die par tijen zitten momenteel al in de Sluise gemeenteraad, de Socialis tische Partij hoopt na 19 maart ook deel van het gemeentebe stuur uit te maken. In de gemeen te Hulst doen zoals verwacht acht partijen mee aan de gemeente raadsverkiezingen. Nieuwkomer is Hulst Anders met als lijsttrek ker Jan van Puyvelde. In Terneuzen doen elf partijen mee. Nieuwkomers zijn OPA (lijsttrekker is huidig SP'er Fons van Limpt), ssTerneuzen (lijst trekker Cees Freeke) en Partij voor Zeeland (onder aanvoering van Ellen de Neef, nu nog Lijst De Neef). door Chris Platteeuw Tijd speelt geen rol. De liefhebbers van oud rollend materieel steken ve le vrije uren in hun hobby. In deze rubriek praten Zeeuws-Vlamingen over hun passie. Vandaag: Patrick Aerts over zijn Opel GT. 1 Eerst komt het leven, daarna pas diabetes door Raymond de Frel I Patrick Aerts naast zijn Opel GT in British racing green metallic. foto Chris Platteeuw door Raymond de Frel TERNEUZEN - Liever acht bouwvak kers aan het werk in de Kanaalzo ne, dan een extra ambtenaar die zich met regelgeving bezighoudt. SGP-lijsttrekker Jerry Pladdet uit Spui bezigt stevige taal, maar uiter aard altijd met de Bijbel als uit gangspunt. - v' - - - v TERNEUZEN - De kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezin gen van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten moesten gisteren zijn ingeleverd. Ze zijn vanaf vandaag op de gemeentehuizen van Terneu zen, Sluis en Hulst in te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64