moet je aanpakken' van kanker krijgt Europese aanpak VOORDEELWEKEN POLIS CHECK BINNENLAND 5 i Laadpalen voor mobiel op station TOT V Als uit een test blijkt dat Een te zware behandeling iemand een verhoogd risico van prostaatkanker kan loopt, komt hij vaak leiden tot impotentie onnodig in stresssituatie en incontinentie - xV f zich af'hoe gelukkig Klijnsma ei genlijk is met haar portefeuille'. Oppositiepartij CDA ziet het ge nuanceerd: „Ze wordt wel als een zwakke staatssecretaris afgeschil derd, zeker na het debacle van de gesneuvelde Pensioenwet. Maar ik denk dat ze wordt onderschat", zegt CDA-Kamerlid Pieter Heer- ma. „Ze is een lepe politica, met goede dossierkennis op het ge bied van sociale zaken. Ze zoekt altijd naar manieren om zoveel mogelijk binnen te halen." Met het politieke akkoord over de Bijstandswet en - in grote lij nen - de Participatiewet op zak is Klijnsma voorlopig uit de politie ke gevarenzone. Maar, vindt de oppositie, ze moet oppassen dat partydrugs als xtc zorgen voor problemen. Je kunt zo'n test wei geren, maar dan volgt een bloed test en die kun je niet weigeren." Het kabinet zwijgt over het gebruik van medicijnen, terwijl die volgens onderzoek bijna to procent van alle dodelijke ongelukken veroorzaken. „Er zijn ernstige twijfels over die cijfers. Het is moeilijk vast te stel len wat de invloed van medicij nen is, vooral bij ouderen. Omdat hun botten brozer zijn, lopen ze bij hetzelfde ongeval meer en ern stiger letsel op dan jongeren. Dat maakt het een stuk ingewikkel der. Of iemand medicijnen ge bruikt, met name die met de be kende gele sticker, is makkelijk te controleren. Bovendien zijn men sen vaak wel bereid te vertellen welke medicijnen ze gebruiken." Is het niet beter gewoon alles in het verkeer te verbieden? „Alle drugs zijn al verboden en al coholgebruik mag niet boven de 0,5 promille en 0,2 promille voor beginners. Rijden onder invloed met lage promillages is afgeno men, rijden bij de hoge promilla ges van boven de 1 promille niet. De ernstigste overtredingen moet je aanpakken, maar hoe vind je die? Zero tolerance-beleid heeft al leen zin als het leidt tot een grote re pakkans. Daarom vind ik dat er op den duur een alcoholslot voor iedereen moet komen, waardoor je alleen kunt rijden met een pro millage onder 0,2." haar manier van debatteren niet tegen haar gaat werken. Voort man: „In het begin ben je onder de indruk van haar warme woor den, maar als dat niets oplevert, ben je snel klaar." Heerma: „Als mensen het gevoel krijgen dat ze niet serieus worden genomen, dan ga je het verlie zen." DEN HAAG - Het kabinet en de Ne derlandse Spoorwegen moeten onderzoeken of er op stations en perrons laadpalen kunnen komen waarmee reizigers hun mobiele telefoons, tabiets en laptops kun nen opladen. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunde gisteren een oproep daartoe van GroenLinks. Omdat de gele infor matieborden op NS-stations op veel plaatsen zullen verdwijnen, zijn mensen volgens die partij steeds afhankelijker van reisinfor matie op hun mobiele apparatuur. Bovendien gaat het nog lang du ren voordat er in treinen ook stop contacten zijn in de tweede klas. Als tussenoplossing zou de NS daarom laadpalen op stations en perrons moeten plaatsen. Dat zei bestuursvoorzitter Han van Krieken van het Centrum voor Oncologie van het Radboud- umc gisteren tijdens het Wereld- kankerdagcongres. Dit Nijmeegs centrum is het eerste in Neder land dat gedetailleerde cijfers over kankerbehandelingen en patiënt ervaringen publiek maakt. Kanker is op dit moment in Ne derland doodsoorzaak nummer één. Er sterven jaarlijks meer dan veertigduizend mensen aan. Over- diagnostiek en, als gevolg daar van, overbehandeling leiden tot een zware psychische en lichame lijke belasting van patiënten. Als uit een test blijkt dat ze een ver hoogd risico lopen op een vorm van kanker, komen ze zelf -en ook vaak hun omgeving - terecht in een stresssituatie, die in veel ge vallen helemaal niet nodig was ge weest. Van Krieken noemt als voorbeeld prostaatkanker. Met een eenvou dig bloedonderzoek (PSA-test) kan worden vastgesteld of ie mand een verhoogd risico loopt op deze aandoening. Daarna kan een lichamelijk onderzoek uitwij zen of de prostaat vergroot is, of dat er sprake is van een gezwel. In al die gevallen hoeft er echter nog geen sprake te zijn van prostaat kanker, laat staan van een ernsti ge vorm van deze kankersoort. Van Krieken: „Prostaatkanker kent vele vormen en stadia. Er zijn mannen die er jarenlang mee rondlopen. Als je die een te zware behandeling geeft, kan dat leiden tot ernstige bijwerkingen, zoals impotentie en incontinentie. Ter wijl helemaal niet vast staat dat ze ooit ziek zouden zijn gewor den. Met andere centra in Europa bekijken we nu hoe we deze vorm van overdiagnostiek en -be handeling kunnen terugdringen." Voorzitter Hans Ransdorp van de koepel van Europese verenigin gen voor patiënten met prostaat kanker, vindt dat artsen terughou dend moeten zijn bij het aanbie den van de PSA-test. „Maar als een patiënt erom vraagt, heeft hij er recht op. Deze patiënt moet ver volgens wel verantwoord met de testgegevens omgaan. De arts ka!n hem dan helpen." STEEDS MEER KANKER rwacHTWLfW ZORGVOORDEEt (eye wish opticiens WOENSDAG 5 FEBRUARI 2014 maar taaie tante Overbehandeling i m» V... N /- I Staatssecretaris Jetta Klijnsma komt iedere dag op de tandem naar het Binnenhof, foto Arie Kievit/HH door Paulus Smits NIJMEGEN - Nog te vaak wordt een behandeling tegen kanker ingezet, terwijl dat helemaal niet nodig is. Dat leidt tot zware psychische be lasting van patiënten en tot hoge kosten. Tegen deze 'overbehande- iing' wordt nu op Europese schaal actie ondernomen. In 2013 kregen 101.500 Nederlanders kanker. Borstkanker komt het meeste voor met 14.600 gevallen in 2013. Dan volgen huidkanker (14.400), darmkanker (13.000), longkanker (11.700) en prostaatkanker (10.900). Naar verwachting groeit het aantal nieuwe kankerpatiënten de komende jaren met ongeveer 3 procent per jaar. Dat komt vooral door vergrijzing: hoe ouder iemand wordt, hoe meer kans dat hij of zij ooit kanker krijgt. Kanker kan wel steeds vaker worden genezen. 8IJ UW ZORGVERZEKERAAR Loop gerust eens binnen voor uw persoonlijke zorgvoordeel of doe de Polischeck op www.eyewish.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5