Verlegde havendam Colijnsplaat te duur €510 Goes houdt f Gevallen betonblokken beschadigen auto's Podium Reimerswaal maakt avondje stampij in aanloop naar verkiezingen tt Wij profiteren natuurlijk ook van het feit dat het Sloegebied deels in Borsele ligt 20 BEVELANDEN en THOLEN Borsele is met 510 euro per inwoner de gemeente met verreweg de laagste schuldenlast. SCHULDENLAST PER INWONER Borsele Dat staat in een memorandum van burgemeester Henny van Kooten, portefeuillehouder van het verbeterproject Rondom Co lijnsplaat, aan de gemeenteraad. De plannen om Colijnsplaat nieuw elan te geven als karakteris tiek vissers- en watersportdorp waren bij presentatie twee jaar ge leden ambitieus, maar blijken las tig te realiseren. De economische motor van het dorp, de water sport, moet worden opgevoerd door de jachthaven te laten groeien van 500 ligplaatsen naar 1100. Maar de benodigde investe ring is met extra liggelden niet te rug te verdienen. Arcadis bereken de het jaarlijks exploitatietekort vorig jaar op 90.000 tot 185.000 euro. Gehoopt werd op samenwer kingspartners die ook verdienkan- sen of anderszins heil zagen in het project, maar dat lijkt niet reëel. Zonder mede-investeerders is de kans op provinciale subsidie nihil. Bij de Provincie Zeeland is wel een subsidieverzoek neerge legd voor de restauratie van de steiger, dan wel de herinrichting van de haven. Met de eigenaren van de loodsen op het havenpla teau is de gemeente in onderhan deling of heeft al overeenstem ming over de beëindiging van de erfpacht. Het havenplateau kan in 2019 vrij zijn voor invulling; er wordt gedacht aan appartemen ten, winkels en bedrijven. De voortgang van de plannen voor de opleving van Colijnsplaat wordt woensdag 5 maart gepre senteerd in het dorpshuis De Brug, vanaf 19.30 uur. Gehoopt werd op samen werkingspartners die ver- dienkansen of ander heil zagen, dat lijkt niet reëel. HEINKENSZAND - Wethouder Ad Schenk (financiën) van de ge meente Borsele beseft dat het voor inwoners moeilijk is te snap pen. Borsele is in Zeeland de gemeen te met de laagste schuldenlast (510 euro per inwoner) maar toch is de gemeente de afgelopen tijd genoodzaakt geweest miljoenen te bezuinigen. „Toch kun je het ene niet met het andere vergelijken. De schulden last heeft vooral te maken met rente die we voor leningen moe ten betalen. Vergelijk het met een hypotheek. Dat we in Zeeland de laagste schuldenlast hebben, wil dus niet zeggen dat we niet meer hoeven te bezuinigen op onze uit gaven. Een gezonde financiële huishouding komt natuurlijk wel goed uit." Dat Borsele de laagste schulden last heeft van alle Zeeuwse ge meenten, wil volgens Schenk niet zeggen dat de gemeente lui is door niets uit te geven. „Ik durf gerust te zeggen dat we de afgelo pen jaren behoorlijk hebben geïn vesteerd. Het gaat vooral over de manier waarop we dat hebben ge daan. We bouwen bijvoorbeeld niet eerst en nieuwe school en la ter pas zorgwoningen. We maken gelijk de combinatie met andere partijen zodat het voor iedereen goedkoper is. Zoals met het Mas- terplan Ovezande. Daarnaast doen we geen gekke dingen. De fi nanciële discipline is groot. Zo is ons grondbedrijf nog steeds ge zond. We hebben samen met Ka- pelle de beste grondpositie in de regio." De financiële discipline uit zich bijvoorbeeld door het ieder jaar af lossen van leningen. Borsele lost de schuldenlast jaarlijks met een miljoen euro af. „Andere gemeen ten kiezen daar niet voor. Ge meenten die niet aflossen moeten hun leningen op een gegeven mo ment herfinancieren tegen vaak een hogere rente. En dat betekent een hogere schuldenlast." Borsele heeft door het gezonde huishoudboekje buurgemeente Kapelle ook onlangs geholpen. Borsele verstrekt Kapelle een geld lening van ruim vier miljoen te gen een rentepercentage van 2,34 procent. Borsele zou dit geld an ders verplicht in de schatkist van het Rijk moeten stoppen tegen een aanzienlijk lagere rente. Deze lening levert Borsele veertig mille op. Kapelle heeft ook voordeel van deze constructie, zegt wet houder Jon Herselman. „We inves teren bijvoorbeeld in onze nieu we brede school. Geld lenen bij de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) kost ons 2,97 procent aan rente. Door het geld bij Borsele te lenen besparen we jaarlijks 25.000 euro. We helpen elkaar." GOES HOOGSTE SCHULDEN, BORSELE DE LAAGSTE GOES - De Goese schuldenlast baart de gemeenteraad al langer zorgen en het onderwerp keert ook terug in menig verkiezings programma. Toch zal het op korte termijn niet' meevallen om de schuldenlast te verlagen, betoogde wethouder Loes Meeuwisse (WD, financi ën) eerder al in deze krant. De ho ge schuldenlast is volgens haar te verklaren door de forse investerin gen die Goes de afgelopen jaren Het incident vond plaats tussen het tolplein en de ingang van de tunnel, richting Terneuzen. Net na acht uur gisterochtend verloor een voertuig stukken beton, ver klaart woordvoerder Ingo de Moor van de Westerscheldetun- nel NV. „We weten niet wie of wat. De dader is doorgereden." Tientallen automobilisten reden over de brokken heen, waarna veel van hen de berm opzochten om hun voertuig op schade te con troleren. Uiteindelijk konden zes auto's niet verder rijden. Die zijn geborgen. Net na half tien was al les opgeruimd. Om het verkeer tijdens het ber gingswerk te reguleren, ging een deel van de tolpoortjes dicht. Om dat in het enige overgebleven abonneepoortje (voor t-tags) de slagboom niet openging, leverde dat enige tijd chaotische taferelen op. Woordvoerder De Moor gaat uit van een technische storing. 0 Het 'avondje stampij maken' zo als Boonman het zelf verwoordt, staat op zaterdag 1 maart op het programma. Artiesten als Ellen Dikker, Dorine Wiersma, Johan Hoogeboom, Ernest Beuving en Ruud Hermans laten door middel van liedjes en poëzie weten wat ze van de ontstane situatie vin den. Jan J. Pieterse praat het avondvullende programma aan el kaar. „Cabaretiers Pieter Derks en Katinka Polderman wilden ook komen, maar omdat we nog mid den in het theaterseizoen zitten, hadden ze al andere verplichtin gen. Katinka neemt wel een video boodschap op die we vertonen." Behalve de vaste bezoekers van Podium Reimerswaal, heeft Boon man ook de politiek uitgenodigd, al is het niet de bedoeling dat ze een rol spelen in het programma. „Een aantal partijen heeft al aan gegeven het schrappen van de subsidie terug te willen draaien. Andere partijen willen we over tuigen dit alsnog te doen." Podium Reimerswaal strijdt ook nog op andere fronten. Zo telt de vriendenstichting die een maand geleden het licht zag al meer dan 400 donateurs. „Daar ben ik su perblij om. Het is een echte steun voor ons." Tegen het besluit van de raad om de activiteitensubsi die stop te zetten, dient volgende week een hoorzitting bij de be- zwarencommissie. „Mijn advocaat ziet nog steeds aanknopingspun ten om het opzeggen van het con tract met mij aan te vechten." COLIJNSPLAAT - Een uitbreiding van de jachthaven van Colijnsplaat in noordelijke richting door het ver leggen van de havendam is defini tief te duur. Er wordt nu onder zocht of de jachthaven naar het oosten, richting de vissershaven, kan worden vergroot. Borsele let goed op eigen portemonnee door Frank van Cooten Ad Schenk, wethouder De gemeente Borsele heeft met 510 euro schuld per inwoner verre weg de laagste schuldenlast van al le Zeeuwse gemeenten. Op de Bevelanden heeft Goes de hoogste schuldenlast met 3956 eu ro per inwoner ofwel een totale schuldenlast van 146 miljoen eu ro. Tholen volgt met 2139 euro per in- op 1 december 2012 door Luc Oggel woner en daarna komen Reimers- waal (1632 euro), Kapelle (1404 euro) en Noord-Beveland (1466 euro). Deze cijfers komen van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) en zijn van 2012. Middelburg is in Zeeland koploper met een schuldenlast van 5680 eu ro per inwoner. door Martijn de Koning ELLEWOUTSDIJK - Betonblokken die van een voertuig of aanhanger wa ren gevallen, hebben gisterochtend voor overlast gezorgd op de Wes- terscheldetunnelweg. Zes auto's raakten zo beschadigd, dat ze ge borgen moesten worden. door Joeri Wisse RILLAND - Jacques Boonman hoef de de artiesten niet eens te vragen of ze acte de présence wilden ge ven bij een 'ludieke avond' tegen het stopzetten van de subsidie aan Podium Reimerswaal. „Ze boden zelf meteen aan om te komen, le dereen komt belangeloos, tot uit Haarlem en Lochem aan toe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56