I 24 maanden 50% korting Samsung Galaxy Sill twv €399,- 50 Vogelexcursie in Goes Gevallen betonblokken beschadigen auto's 22 SCHOUWEN-DUIVELAND <6 Insuline bijgeven noemen ze trouwens ook wel 'bolussen' Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc Q J p/mnd Debbie de Poorter (28) doet met elf andere diabetespatiënten mee aan de avontuurlijke Iceland Challenge. Vodafone Voordeel Web van €457-voor ICELAND DIABETES CHALLENGE TILBURG - Zo, zet mij hier maar af. De rest loop ik wel, zegt Debbie de Poorter (28) ter hoogte van het Terneuzense ziekenhuis. Met de rest bedoelt ze het stuk tot haar ouderlijk huis in Axel. Ze hijst haar zware rugzak op haar rug, meet nog even haar bloedsuiker- spiegel en weg is ze. Haar bloedsuikerspiegel meten? Ja, want Debbie heeft diabetes. Dat maakt de tocht van Terneuzen naar Axel toch net wat ingewikkel der. Hoe houden de bloedsuiker- waardes zich onderweg? Is het pompje dat haar eens in de drie minuten automatisch van een puf- je insuline voorziet wel afdoende om haar uithoudingsvermogen op timaal te houden of moet ze hand matig extra insuline bijgeven? Hoewel ze de weg naar Axel op haar duimpje kent, is het vanwege alle bovengenoemde vragen toch een behoorlijke zoektocht. Het is zaak om zoveel mogelijk effecten van haar wandelingen in kaart te hebben, zodat ze in juli in IJsland tijdens de zesdaagse Iceland Diabe tes Challenge niet voor verrassin gen komt te staan. In haar woonplaats Tilburg vertelt ze over haar strijd tegen suiker ziekte. Hoewel, strijd is niet echt het goede woord. „Diabetes heeft mij nooit belemmerd. Het leven komt eerst, dan pas diabetes. Ik heb er nooit iets voor gelaten, maar ik houd er wel rekening mee. Voor mijn studie intercultu rele communicatie ben ik in Eritrea geweest. Ik heb mij op het vliegveld vaak moeten verantwoor den voor al die naalden in mijn ba gage. Maar ik ben wél gewoon ge gaan. Ik zorg er ook altijd voor dat ik in de lokale taal kan zeggen dat ik diabetes heb. Maar in Eritrea had niet iedereen al van deze ziek te gehoord." Op haar elfde werd ontdekt dat Debbie diabetes type I heeft. In de ze variant vergist het afweersys teem zich; het valt per ongeluk cel len aan die insuline aanmaken. Een pompje zorgt ervoor dat Deb- bies bloedsuikerspiegel op peil blijft, al moet ze aan de hand van haar voeding ook nog vaak hand matig wat insuline bijgeven. „Het is dus voortdurend een kwestie van de juiste balans zoeken. Insuli ne bijgeven noemen ze trouwens ook wel 'bolussen'. Als deze Zeeuwse te hoog zit, bolust ze dus bij. En als ze te laag zit, eet ze bo lussen bij." Met haar deelname aan de Iceland Challenge, een zesdaagse voet tocht door de bergen in IJsland, wil Debbie vooral jongeren laten zien dat diabetes geen belemme ring hoeft te zijn. „Ik ben aangeslo ten bij Young Voices, een panel van jonge diabetespatiënten die hun ziekte bespreekbaar maken. Bij veel jongeren rust er nog steeds een taboe op. Die drinken stoer een colaatje mee, omdat de vriendengroep dat doet." De Iceland Diabetes Challenge is een initiatief van de Bas van de Goor Foundation, de stichting van oud-topvolleyballer én diabetespa tiënt Bas van de Goor. Debbie werd samen met elf andere diabe tespatiënten - onder wie Wim in 't Veld uit Ouwerkerk - uit ruim driehonderd kandidaten geselec teerd om in zes dagen tachtig kilo meter door de IJslandse natuur te trekken. Met een tent en kleding in een rugzak, medische begeleiding 'voor het geval dat' in haar kielzog en vele volgers vanaf het thuis front gaat Debbie haar grenzen verleggen. „Ik merk nu al dat regel matig sporten een positieve in vloed heeft op mijn suikerspiegel. Weet je, ik vond wandelen nooit leuk. Ik was meer van het fietsen. Maar nu ik regelmatig door Til burg en Zeeuws-Vlaanderen loop, begin ik het steeds leuker te vin den. Ik train veel, want het zullen pittige dagen in IJsland worden. Ook omdat het juist in duursport lastig is om bloedsuikerwaardes op peil te houden. Als je actief wordt, dalen de waardes. Normaal zou ik na verloop van tijd stoppen met bewegen, nu moet ik door gaan. Dat wordt een van mijn grootste uitdagingen." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant Voorvragen en meer informatie bel: 0900-0603 (€0,45 per gesprek) vodafone Gebruik je minder? Kijk op de website voor goedkopere abonnementen bijvoorbeeld met de Samsung Galaxy Sill Mini. GOES - Een boswachter van Staats bosbeheer neemt vandaag kinde ren mee op een vogelexcursie in Goes. De excursie wordt aangeboden door het Milieu Educatie Cen trum De Bevelanden. De bos wachter gaat met de kinderen op zoek naar vogels en legt uit hoe zij de winter doorkomen. Na de wandeling is er wat te drin ken en te eten voor de kinderen. Daarna worden met hulp van de kinderen ook voor de vogels lekke re hapjes gemaakt. Kinderen tussen 6 en 10 jaar zijn welkom bij MEC De Bevelanden, Kattendijkse dijk 23, Goes, van 14 tot 16 uur. Kosten 2 euro. Aanmelden moet op 0113- 252628, info@mecdebevelanden.nl of via www.mecdebevelanden.nl Het incident vond plaats tussen het tolplein en de ingang van de tunnel, richting Terneuzen. Net na acht uur gisterochtend verloor een voertuig stukken beton, ver klaart woordvoerder Ingo de Moor van de Westerscheldetun- nel NV. „We weten niet wie of wat. De dader is doorgereden." Tientallen automobilisten reden over de brokken heen, waarna veel van hen de berm opzochten om hun voertuig op schade te con troleren. Uiteindelijk konden zes auto's niet verder rijden. Die zijn geborgen. Net na half tien was al les opgeruimd. Om het verkeer tijdens het ber gingswerk te reguleren, ging een deel van de tolpoortjes dicht. Om dat in het enige overgebleven abonneepoortje (voor t-tags) de slagboom niet open ging, leverde dat enige tijd chaotische taferelen op. Woordvoerder De Moor gaat uit van een technische storing. 'Diabetes belemmert me niet' I Debbie de Poorter loopt als voorbereiding op de Iceland Diabetes Challen ge regelmatig met bepakking door Axel en Tilburg, foto Raymond de Frel Aan de Iceland Diabetes Challenge doen deelnemers mee met diabe testypes 1 en 2. Diabetes type 1 is een auto-im- muunziekte, waarbij het afweer systeem per ongeluk cellen aan valt die insuline aanmaken. Deb bie de Poorter heeft type 1 Negen van de tien diabetespatiën ten hebben type 2. Het lichaam heeft dan te weinig insuline. De Iceland Diabetes Challenge is vanaf oktober te zien in een acht- delige serie op RTL4. Debbie blogt over haar avontuur op http://debbiesidc2014.blogspot.nl door Raymond de Frel Debbie de Poorter y MIN SMS INTERNET VAN ACTIE TOESTEL 180 120 300 MB MOr €20,- €35,- 240 180 400 MB .£457- €22,50 €19,- 360 240 400 MB JS55T- €27,50 GRATIS Kijk op de website ook voor andere aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 15,- en altijd in combinatie met een toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30,-- Zolang de voorraad strekt. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. door Martijn de Koning ELLEWOUTSDIJK - Betonblokken die van een voertuig of aanhanger wa ren gevallen, hebben gisterochtend voor overlast gezorgd op de Wes- terscheldetunnelweg. Zes auto's raakten zo beschadigd, dat ze ge borgen moesten worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52