College snijdt in T t bijzondere Het CO 111SCt bijstand 'v'A Debat met Onderdak plat zodra sportcentrum opent 20 SCHOUWEN-DUIVELAND VERKIEZINGEN Verkiezingscampagne voer je op straat en via sociale netwerken. Maar ook het debat blijft populair. MM Maatje is duizendste deelnemer Tafelen in de Buurt „Het huidige beleid is meer dan tien jaar oud en stamt uit de tijd dat de bomen nog ongelimiteerd groeiden," omschrijft SGP-wet- houder Gilles Houtekamer de noodzaak tot verandering. Vanaf volgende week geldt een drempelbedrag van 128 euro. Wie in een jaar voor minder dan dat bedrag een beroep doet, krijgt niets meer. Verder wordt de aan- vraagtermijn verkort van twaalf naar drie maanden. B en W kor ten ook op vergoedingen van som mige medische kosten. Chronisch zieken en gehandicapten worden daarbij ontzien. Tenslotte stellen zij de normbedragen van het Ni- bud voor aanschaf van huishoude lijke apparatuur en inrichtingskos ten naar beneden bij. Voor de meeste mensen is het een bezuiniging, maar sommige groepen worden er beter op. Zo krijgen alleenstaanden meer ver goed bij verhuizing. Verder kun nen in bepaalde gevallen mensen die meer inkomen hebben dan 110 procent van de bijstandsnorm toch een beroep doen. De WMO-adviesraad heeft nog enkele uitzonderingen weten te bewerkstelligen. Onder andere voor mensen die pas volgend jaar kunnen overstappen naar de door de gemeente aangeboden aanvul lende ziektekostenverzekering. B en W nemen de maatregel om dat de gemeenteraad meer eigen verantwoordelijkheid wil leggen bij mensen met een minimum inkomen. De korting levert struc tureel 28.500 euro op. Gemeente duikt bij vergoe dingen bijzondere bestand onder de normbedragen van het Nibud ZIERIKZEE - Debatten, folderen en posters ophangen zijn beproefde middelen om de kiezer te berei ken tijdens de verkiezingscampag ne. Maar de vraag is of dat anno 2014 nog wel volstaat. Is de kiezer niet gemakkelijker te bereiken vanachter de computer? Afgaand op de plotseling verhoogde activi teit van lijsttrekkers en partijen op de sociale media zou je den ken van wel. „Het moet een com binatie zijn van beide", zegt Ger- wi Temmink van GroenLinks. Zijn partij zit sinds kort op Face- book en Twitter. „Het is campagnevoeren 2.0", zegt Daniël Joppe van het CDA. „Je moet slim gebruikmaken van het sociale netwerk en we doen dat via Facebook." Dit sociale net werk met het 'leuk vinden' van pagina's. Als je aanklikt dat je een pagina 'leuk' vindt, zien al jouw contacten op Facebook dat. „Dus wij hebben van 105 mensen zo'n 'leuk' gekregen en als ik dan in de statistieken kijk, zie ik dat we op die manier 6500 mensen hebben bereikt en dat is significant." Maar dat is vooral theorie. In de praktijk zal een substantieel deel van die 6500 personen het be richtje nooit zien. Toch is het ge loof in dit medium groot. „Dit moet gewoon. Zeker naar de jon gere kiezer toe", zegt Temmink. „Het is verrassend te constateren hoe snel het aantal vrienden op Facebook groeit." Toch gokt hij op een combinatie van het ouderwet se folderen en gebruik van de so ciale media. D66 houdt het vooral bij folderen, pop-ups, en het langs de deuren gaan. Hoewel fractievoorzitter Machiel Weezepoel deze keuze ge lijk in twijfel trekt. „Het effect van folderen is nooit bewezen. VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD 2014 Maar het is goed voor mensen die geen internet hebben. Want juist die mensen zijn trouw in stem men." Ook Wout van den Berg is terughoudend om de sociale me dia aan te merken als hét campag nemiddel. „Ik hecht toch vooral aan het persoonlijke contact", zegt hij. Van den Berg vindt dat je nuances niet kwijt kan in oneli ners op Twitter of Facebook. „Maar we proberen wel iedere week aan de hand van de actuali teit iets te doen op de sociale me dia." Van de elf deelnemende partijen aan de verkiezingen hebben ne gen een Facebookaccount, al zijn niet alle partijen even actief. D66 en Alert ontbreken op dit sociale netwerk. Weezepoel (D66) heeft wel een persoonlijk Facebookac count. „Wij vragen ons af of we dat moeten doen", zegt Tineke Kalwij (Alert!). Twitteren gebeurt deels via de accounts van de par tijen, maar op dit sociale netwerk zijn het toch vooral de lijsttrek kers die met een persoonlijk ac count actief zijn. Ook hier ont breekt Alert! „Ik zit niet op Face book of Twitter", zegt Kalwij. TWITTER EN FACEBOOK Hoewel niet alle lijsttrekkers nieuwkomers zijn in de lokale poli tiek, was het voor de meesten wel de eerste keer dat ze de kar moes ten trekken. En dus was een kort voorstelrondje op zijn plek. Die kans greep nieuwkomer en lijsttrek ker Tineke Kalwij van Alert! aan om ongevraagd te verklaren dat ze NOORDGOUWE - Het leefbaarheids project Tafelen in de Buurt is een succes. Gisteren is in het dorps huis van Noordgouwe de duizend ste deelnemer in de bloemetjes ge zet. Dat is Maatje Quaak (8o) uit Schuddebeurs. Zij kreeg bloemen van Aad van der Wouden, voorzit ter van het Rode Kruis. Haar vaste chauffeur Bram Hilleman kreeg van Zeeuwland-directeur Antoine de Ceuster een fiZi-bioscoopbon. Het project van de Pontes Pieter Zeeman, het Rode Kruis, woning bouwvereniging Zeeuwland en het SMWO kwam traag op gang. Maar vorig jaar deden al 500 oude ren mee en gisteren dus de dui zendste. Inmiddels is er een wachtlijst. Vmbo-leerlingen berei den voor 5 euro een warme maal tijd op acht wisselende locaties. Wethouder Ad Verseput laat er geen gras over groeien. Het Groene Weegje, waar nu Onderdak staat, moet de entree van Zierikzee wor den. Er komt een megaparkeer- plaats, een busstation en er is ook ruimte voor een supermarkt. Eén voorbehoud voor Onderdak maakt Verseput nog wel: „Als we iemand kunnen helpen met de tijdelijke verhuur van een oude sporthal, slo pen we nog even niet. Maar ik denk eigenlijk niet dat daar iemand be langstelling voor heeft Onze inzet is dus snelle sloop." Eerder al kocht de gemeente het gebouw waar in stallatiebedrijf IPZ zat en een boer derij aan de Platteweg. De boerderij is inmiddels gesloopt. „Dit jaar gaan we ook beginnen met de aan leg van wegen", aldus Verseput. B en W zijn akkoord met de vesti ging van een vijfde supermarkt in Zierikzee. Het Ciooo-concern zou een Jumbo-super willen beginnen aan het Groene Weegje. Daar is de wethouder echter nog niets van be kend. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - B en W van Schou- wen-Duiveland zetten het mes in de bijzondere bijstand. Er komt een drempelbedrag, de aanvraag- termijn wordt verkort en er wor den minder medische kosten ver goed. met de kiezer blij ft trekken door Melita Lanting Van de elf lijsttrekkers die mee doen aan de komende raadsverkie zing zijn negen actief op twitter. Kalwij (Alert!) en Van den Berge (SGP) ontbreken. Jos Beije van ONS bereikt met zijn twitterberichten de meeste vol gers: 774. Wim Dorst volgt hem op de voet met 661 volgers en Wout van den Berg staat op plek drie met 490 volgers. Hekkensluiter is Machiel Weeze poel van D66 met 24 volgers. Op Facebook is LSD het actiefst. De pagina van de partij heeft 277 'likes'. De Christenunie (121 likes) en het CDA (105 likes) volgen. Twee partijen ontbreken op Face book: Alert! en D66 Lijsttrekkers Robbert Lievense (LSD), RENESSE - Het eerste verkiezingsde bat op Schouwen-Duiveland van gisteravond was de kans voor de nieuwe lijsttrekkers zich te presen teren. H Vmbo-leerlinge Esmée serveert loempia's aan Maatje, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „We willen geen leeg stand. Zo spoedig mogelijk na ope ning van het sportcentrum aan de Lange Blokweg, beginnen we met de sloop van Onderdak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50