'Ernstigste overtreding 44 Eerst maakt ze indruk met warme woorden. Blijft het daarbij, dan ben je snel klaar STAATSSECRETARIS 4 BINNENLAND Ze was hét sociale gezicht van de PvdA, maar Jetta Klijnsma verkoopt nu koel rechts beleid. www.priaaaverareizen.nl of 010-2452555 De laatste werkendé jaknik ker van Nederland komt in het Openluchtmuseum in Arnhem te staan. Jaknikkers zijn een bekend beeld bij oliewinning. De Nederland se Aardolie Maatschappij heeft de laatste jaknikkers, die in Rotterdam stonden, in augustus 2013 stopgezet. Syriëgangers onder voorwaarden vrij De rechter laat de twee ver meende Syriëgangers uit Arnhem op 11 februari on der voorwaarden vrij. De twee (26 en 21 jaar) werden in augustus in Duitsland op gepakt, omdat ze volgens jus titie naar Syrië zouden rei zen om er in de burgeroor log te gaan vechten. Directeur jagers had illegale ganzenfluit De directeur van de Konink lijke Nederlandse Jagersvere niging is afgelopen weekein de aangehouden in Fries land. Douwe Boersma zou een verboden fluit hebben gebruikt om ganzen te lok ken, meldde de Volkskrant Hij is op non-actief gesteld en kan een boete krijgen. Is de combinatie van drank en drugs inderdaad zo gevaarlijk? „Als je het vergelijkt met nuchter rijden, dan is het gebruik van alco hol en drugs per afgelegde kilome ter honderd keer gevaarlijker. Het komt alleen bijna niet voor dat ie mand achter het stuur van een au to, motor of bromfiets kruipt met zowel alcohol én drugs in het sys teem. Uit enkele studies blijkt het om minder dan 0,5 procent van de overtredingen te gaan. Het zijn voornamelijk jonge mannen die het doen en dat is wel degelijk een reden om het aan te pakken." Is de maatregel te handhaven? „Alleen als je controleert, en daar voor zijn extra politiemensen no dig. Ik weet niet of de politiek die consequentie ook trekt." Dan nog: drugstesten zijn toch lang niet altijd betrouwbaar? „Dat is geen groot probleem meer. De speekseltest is inmid dels behoorlijk betrouwbaar. Ge lukkig maar, want vooral coke en 'Mijnbouwschade ook vergoeden' Het Rijk zou in de buidel moeten tasten voor schade vergoedingen aan Limbur gers die schade aan hun hui zen hebben door de mijn bouw, net zoals dat nu ge beurt voor Groningers die schade hebben door gasbo ringen, zei de commissaris van de Koning in Limburg, Theo Bovens, gisteren in Een- Vandaag. De laatste mijn sloot in 1975, maar door de mijnbouw verzakt de grond in delen van Limburg. Campagne gezonde kantines verlengd De landelijke campagne voor gezonde schoolkanti nes, moet doorgaan in 2015. Met dat D66-voorstel heeft de Tweede Kamer inge stemd. Nog maar 10 procent van de middelbare scholen heeft een kantine met 75 pro cent gezonde producten. De campagne loopt sinds 2009. Laatste jaknikker in Openluchtmuseum DEN HAAG - De aanpak-Klijnsma? Die gaat ongeveer zo, zeggen men sen die haar van nabij meemaken: 'Lieve mensen, hartstikke fijn dat jullie hier allemaal aanwezig zijn. Natuurlijk is het niet allemaal even leuk wat er gaat veranderen met de Bijstandswet. Maar daar om ben ik ook hier, om naar u te luisteren'. Zo op het oog is staatssecretaris van Sociale Zaken Jetta Klijnsma charmant en vriendelijk, is de er varing van bijvoorbeeld Kamerlid Linda Voortman (GroenLinks). Maar daar zit 'm ook het pro bleem. Want het effect van dat luisteren is minimaal. „Je wilt dat sociale gezicht terugzien in het be leid, maar dat gebeurt vervolgens niet. Dat leidt tot irritatie." Deze week verdedigt Klijnsma de nieuwe Wet Werk en Bijstand. „Een WD-wet met een FVdA-toe- lichting", noemt Voortman het voorstel. Want hoewel de scherpe kantjes er de afgelopen weken on der druk van oppositiepartijen D66, Christenunie en SGP flink afgevijld zijn, blijft de wet de sfeer ademen van 'eigen-schuld- dikke-bult', vinden SP en Groen Links. Met strenge sancties voor degene die onvoldoende zijn best doet aan een baan te komen. Ze wijzen er bovendien op dat er, on danks de aanpassingen, nog altijd bijna 2 miljard euro bezuinigd wordt op deze post. Het speelt Klijnsma, destijds num mer twee op de kandidatenlijst van de PvdA, parten dat juist zij het strengere sociale beleid van het kabinet Rutte-II moet uitven ten. De maatregelen raken de zwakkeren in de samenleving, de bijstandsgerechtigden, de arbeids gehandicapten, samenwonende AOW'ers. In 2012 nog demon streerde zij, schouder aan schou der met SP en GroenLinks, juist tegen het 'afbraakbeleid' van Rut- te-I en WD-staatssecretaris Paul de Krom. „Ik hoop uit de grond van mijn hart dat dit kabinet nog iets van een sociaal gezicht toont", zei ze vol vuur. Anders moest het kabinet maar naar huis, voegde ze er aan toe. „Je vraagt je af of zij bij haar aan treden wel wist waar ze voor te kende", zegt een D66'er. De libera le lijn van het kabinet op dit ter rein wringt, vooral ook bij Klijns- ma's eigen achterban. PvdA-wet- houders hadden kritiek op de ver plichte tegenprestatie in ruil voor bijstand, diverse lokale afdelingen zijn onaangenaam verrast door de boetes die uitkeringsgerechtigden opgelegd kunnen krijgen. Pas na tussenkomst van de drie 'meest geliefde oppositiepartijen', gingen de meest ingrijpende maatregelen van tafel. Het moet pijnlijk zijn voor Klijns ma dat het PvdA-geluid daardoor pas hoorbaar werd. Binnen de vakbeweging stijgt de irritatie over haar optreden. Nie mand wil met naam en toenaam reageren maar nieuwe vrienden heeft ze in de polder de afgelopen maanden niet gemaakt. Ondanks haar empathische toon blijft ze star, stug en onbuigzaam haar koers verdedigen, luidt de kritiek. „Ze wil helemaal niet naar onze argumenten luisteren", stelt een vakbondstopper. Zonder met haar wenkbrauwen te fronsen is ze be reid 'een ultrarechts beleid uit te voeren waar de WD de vingers bij aflikt', zegt een ander. Hier wreekt zich ook dat de originele afspraken die het kabinet met de sociale partners heeft gemaakt over de Participatiewet afwijken van de latere afspraken met de op positiepartijen in het herfstak- koord. De Tweede Kamer signaleert de spagaat waar Klijnsma in zit. „Ze wil iedereen te vriend houden, maar het einde van het liedje kan zijn dat ze met iedereen ruzie krijgt", zegt Voortman. Zij vraagt Voor informatie/boekingen of gratis brochure: Hoogseizoen 4**** appartement in het populaire Albufeira ARNHEM LEEUWARDEN INTERVIEW RIJDEN ONDER INVLOED door Dick Hofland DELFT - Het kabinet heeft de combi natie van alcohol en drugs in het verkeer taboe verklaard. Hoewel het weinig voorkomt, vindt hoogle raar verkeersveiligheid Fred Weg man van de TU Delft het toch een goede maatregel. MAASTRICHT DEN HAAG ARNHEM PROFIEL JETTA KLIJNSMA door Sandra Donker en Wilko Voordouw Linda Voortman Een jaknikker foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4