BUITEN 7 M De temperatuur is weer stijgende en van de paar winterse dagen die het KNMI voorspeld had is - in ieder geval in het Zeeuwse - bar weinig terecht gekomen. Het gaat er steeds meer op lijken dat deze winter in de annalen terecht zal komen als een echte kwakkelwinter. Dat heeft hoe dan ook een fikse impact op de natuur. En of dat spijtig is of niet? Dat is een kwestie van opvatting. Wie de film 'De nieuwe wildernis' be keken heeft, weet in ieder geval dat een strenge winter voor veel die ren ontzettend zwaar is of zelfs het leven kost. Zo bezien lijkt een kwakkelwinter alleen maar gunstig. Maar er schuilen wel een paar ad dertjes onder het gras. doorChiel Jacobusse yr Een zachte winter is in ieder ge val gunstig voor de ijsvogel. Zijn naam ten spijt is er vrijwel geen andere soort die zo onder stren ge winters te lijden heeft als uit gerekend de ijsvogel. De vogel komt aan de kost door al dui kend visjes te bemachtigen en natuurlijk lukt dat niet als er een laag ijs ligt. In het Zeeuwse, met veel brakke binnenwateren en de nodige zoute kanalen, duurt het lang voordat alles dicht gevroren is en veel ijsvo gels zoeken dan ook het zoute water op. Maar dat biedt maar gedeeltelijk soelaas. Want de vorst zorgt ervoor dat de vissen dichter bij de bodem blijven en minder be weeglijk zijn, zodat het moeilijk vissen is. En veel wateren vriezen later alsnog dicht. Dan zijn de ijsvogels echt in nood, want ze kunnen maar een aantal uren zonder voed sel. Hoe de vogel dan aan zo'n onlogische naam gekomen is? Waarschijnlijk heeft dat juist te maken met de uitgehongerde exem plaren die zo dicht te benaderen zijn dat ze voor iedere passant wel op móeten vallen. Onder normale omstandigheden zijn ijsvo gel alert en vrij schuw en het is aannemelijk dat ze dan veelal over het hoofd gezien wor den. Er is nog zo'n vogel waarvan de naam je compleet op het verkeerde been zet. Dat is de winterkoning. En ook in dit geval ligt dat goeddeels aan het gedrag van de vogel. Op een heldere vriesochtend kan klein Jantje luidkeels zitten te schetteren met het staart je fier rechtop. Je moet haast wel de indruk krijgen dat dit montere miezepietertje zich niets aan koude en sneeuw gelegen laat lig gen. Maar niets is minder waar. In strenge winters komt het wel voor dat de stand van de winterkoning gehalveerd wordt. Natuur lijk kun je bij dat winterse leed de vraag stel len of dat allemaal wel zo erg is. Los van het lijden van de individuele vogels, is er met wintersterfte natuurlijk voor de vogelstand als zodanig niks mis. De sterksten overleven en dat helpt om de stand gezond te houden. En het is verbazingwekkend om te zien hoe snel de stand van winterkoninkjes en ijsvo gels zich na een paar kwakkelwinters weer weet te herstellen. Voor sommige vogels is de verbinding met ijs en sneeuw wel degelijk terecht. Sneeuw- gors, ijsgors, en ijseend horen allemaal thuis in noordelijke contreien, waar ze zelfs tij dens de broedtijd met sneeuw en ijs te ma ken krijgen. De grote hoeveelheid wit in hun verenkleed heeft te maken met het niet opvallen in hun gewone biotoop. Bij ons ver schijnen ze in wisselend aantal in de win ter. Een relatie met het weer op het mo ment van hun verschijnen, is er op dat mo ment veelal niet. Van de ijseend werd vroe ger wel beweerd dat die alleen bij streng winterweer tot vlak onder de kust kwam en dat de vogels bij zacht weer op volle zee blij ven. De veelvuldige aanwezigheid in deze winter in de Oosterscheldemonding en langs de Brouwersdam verwijst ook deze ge dachte naar het rijk der fabelen. WOENSDAG 5 FEBRUARI 2014 Inlaag op Noord-Beveland in omstandigheden die we deze winter nog niet gezien hebben. Winter, ijs en vogels Winterkoning Ijsvogel Ijseend foto's Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47