f; y BUITEN 5 _1 EP Vanaf de stalen hekken bij de kiss&ride-parkeerplaatsen oogt het plein voor openbare basisschool De Vliete in Wissenkerke kaal en stenig. Een vlakte van grijze stoeptegels strekt zich uit tot aan de hoofdingang. Des te verrassender is het natuurschoon dat ver scholen achter de laagbouw ligt. Wan neer je binnen door de gang loopt en aan het einde weer naar buiten stapt, ontdek je pas wat daar gedijt. „Het Kleine Zeeuwse Landschap", wijst Corine Vis (45) trots. Zij is als 'natuur- ouder' één van de initiatiefnemers en voortrekkers van de tuin, die als een bre de groenstrook ruimte en beschutting biedt. Omsloten door het onderkomen van de kinderopvang en een aangrenzen de nieuwbouwwijk, was het jarenlang een verstild, braakliggend terrein. „Ik heb met de leraren overlegd of we er een belevingstuin van konden maken, waar in je de combinatie van samen spelen en -leren kunt inzetten als onderdeel van het lesplan." Vis beloofde alle organisatie op zich te nemen, ging bij de gemeente langs, maakte andere ouders enthousiast en schetste het ontwerp. „Sindsdien leer ik ook veel over allerlei natuurinitiatie- ven en -organisaties. Zowel op regionaal als landelijk niveau. En hoe je begelei ding en subsidies aanvraagt." Omzoomd door brede akkerranden van omgespitte klei ademt het geheel een Zeeuwse sfeer. „Dat komt ook door het water", vertelt Vis. „De poel is gegraven door de gemeente. Met leskisten van MEC de Bevelanden, het Centrum voor Natuur- en Milieu Educatie in Goes, wor den bijvoorbeeld waterdiertjes onder zocht. Van groep 1 tot en met 8 kunnen ze hier aan de slag met microscopen, loeppotjes, schepnetjes. Laatst landden er zelfs eenden. En in de winter schaat sen de kleuters hier." Er is door ouders, omwonenden, leer krachten en andere vrijwilligers hard ge werkt. Er zijn moestuintjes per leeftijds groep, waarvan de proefbakken worden gebruikt om de verschillende op Noord-Beveland verbouwde groenten en gewassen ook zelf te zaaien en te plan ten. En midden op het grasveld verrijst een vliedberg. Een solitaire notenboom prijkt erbovenop. Vis: „Sleetje rijden toen er vorig jaar een pak sneeuw lag, was een héél speciale attractie!" De 'levende tipi' is een ruim drie meter hoge wigwam, opgezet vari kringsgewijs nog groeiende en naar elkaar gebogen bo men, waaromheen levende wilgentak- ken zijn gevlochten. Ze zullen dit voor jaar weer gaan uitlopen en voor een zacht ruisende luwte zorgen. „Het is hier binnen een prima plek om soep te ko ken", zegt Vis. „Ook poffen we er appels en kastanjes." Met de laagstamfruitbomen, het kleine fruit, de vruchten, het bijenhotel, de krui dentuin en vlinderstruiken vertoont de wereld achter de school een kleine kring loop. Tevreden kijkt Vis rond. Dit is wat ze wil: kinderen in verbinding brengen met de natuur en de natuur in verbin ding brengen met het onderwijs. „Jong en oud leren samen hoe je iets kunt laten groeien, oogsten en tot een gerecht berei den." En dat is hard nodig, weet ze. „Ook hier op het platteland bestaan veel tui nen alleen uit tegels en raast het verkeer door nauwe dorpstraatjes. Zelfs oud-leer lingen vergeten niet waar het Kleine Zeeuwse Landschap ligt en komen hier nog regelmatig langs." groen leven WOENSDAG 5 FEBRUARI 2014 door Jacoline Vlaander Stichting Duurzaam Groede zet zich in voor duurzaamheidsprojecten in het dorp. foto's Peter Nicolai Drukte rond de verlichte kerk. Sociale cohesie is belangrijk bij duurzaam heidsprojecten, aldus de stichting. Een deel van het bestuur van de stichting, met rechts Verherbrugge. i - *i i Jaap Verherbrugge van de stichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45