Het Kleine Zeeuwse Landschap ligt in Wissenkerke 7 duurzame dorpen 4 BUITEN Kramerlezing Aan de rand van een vergrijzende samen leving ligt een klein dorp in een uitge strekte plattelandsgemeente. Eens per twee uur stopt er een bus. Wie er niet 'eentje van hier' is, krijgt niet zo makke lijk iets in beweging. Toch werkt Stichting Duurzaam Groede aan 'volhoudbaarheid'. Missie: het masseren van de massa. Het is een pittoresk en artistiek dorp. Het ademt onmiskenbaar een Vlaamse sfeer. De kleine huizen hebben schilderachtige gevels en de geneugten van de kust zijn voelbaar dichtbij, zelfs nu, in de uitlopers van de winter. En niet alleen de toeristische websites roemen de vele Bourgondische uit spanningen in de smalle straten. Want aan het marktplein rondom de grote kerk, lacht Jaap Verherbrugge (59)- het hoogseizoen is het hier één groot terras. Ze brouwen hun ei gen bier. En als je goed wilt eten, hoef je nergens anders meer naar toe." Hij is bestuurslid en penning meester van Stichting Duurzaam Groede en treedt ook als woordvoer der op voor de andere zeven bestuurs leden. Hij wijst omhoog: „En met de kerk is het ooit begonnen." In grote lijnen schetst hij de geschie denis van de driebeukige hallenkerk, die oorspronkelijk katholiek was. Na een aantal woelige eeuwen met oorlo gen, waterschade en zelfs een afge brande torenspits, werd het de laat ste jaren voor bezoekers te gevaarlijk om erbinnen te treden en is de monu mentale blikvanger eerst in 1976 en onlangs in 2010 gerestaureerd. „Het schoot indertijd niet op met het geld voor de renovatie", zegt Verher brugge. „Wafels bakken, kaarsen trek ken, kantklossen, koffie schenken. We hebben op een gegeven moment maar iets anders bedacht: de kerkto ren tijdelijk inpakken in witte doe ken, zoals de Bulgaarse Christo dat wereldwijd met bruggen en gebou wen deed. Om media-aandacht te ge nereren en geld in te zamelen." Hier toe zaten de vrouwen uit het dorp wekenlang zo'n 1.000 m2 beddenla kens aan elkaar te naaien. Het leverde landelijke bekendheid op en naast particuliere schenkingen ook een rijkssubsidie. De Grote Kerk van Groede kan sindsdien weer jaren mee. „Zo zijn er nieuwe samenwerkings verbanden ontstaan", vertelt Verher brugge. „Vervolgens keken we om ons heen. We konden vast meer gaan organiseren." Vrijwel aansluitend ontstaat er een werkgroep. Ze kiezen voor het thema duurzaamheid. Om de doelstellingen breder te formuleren en tot een beter bestuurbare organisatie te komen, richten ze in 2013 een stichting op. De bestuursleden, in de leeftijd van 52 tot 72 jaar, zijn eveneens vertegen woordigd in de verschillende werk groepen die de gebieden voeding, energie, mobiliteit, sociale cohesie en educatie bestrijken. Verherbrugge: i 'A, „We zijn in totaal met zo'n vijftien personen die in wisselende samen stellingen in kortdurende program ma's participeren." Een belangrijke taak voor de stich ting is: informeren en voorwaarden scheppen, vindt hij. En geeft toe dat tegenwoordig bijna alles met een duurzaam sausje overgoten lijkt. Zelf heeft hij meer met het Zuid-Afrikaan se woord 'volhoudbaar': „Je houdt vol, en je maakt het houdbaar. Je draagt het door. Wij willen het na denken stimuleren." De stichting timmert beleidsmatig en instruerend aan de weg. Pagina grote advertenties in huis-aan-huis- bladen kondigen beurzen en sympo sia aan. Het Duurzaam Weekeinde Groede in maart 2013 trok bezoekers uit de wijde omgeving. Verherbrug ge: „Professionaliteit is belangrijk. Met sprekers als Pepik Henneman (van Meneer de Leeuw) en Rietje van Dam-Mieras (hoogleraar duur- zaamheidskunde) kun je helder van gedachten wisselen over groene ener gie." Verder zijn er gezamenlijk zon nepanelen ingekocht; woningen ver beterd volgens het energie prestatie advies (EPA) en hiertoe collectieve kortingen bij gemeente en leveran cier bedongen; is er volgens het ECO 21 systeem aan het dorp een groene vlag uitgereikt en konden verschillen de huiseigenaren met thermografi- sche scans de warmte zien weglek ken via hun dakpannen, ventilatiepij- pen, bovenraampjes, brievenbussen en kattenluikjes. Om verder te kunnen met duurzaam heid, moet je eigenlijk de sociale co hesie versterken, volgens Verherbrug ge. „Maar al woon je hier veertig jaar en spreek je goed plat, je bent d'r tóch nooit eentje van hier." En dat lijkt voorlopig toch nog het criterium te zijn, zelfs rondom duurzaamheid, hoewel hij de -verschillende groepen langzaam en schoorvoetend op el kaar ziet toekomen. Ze vergaderen als bestuur eens per zes weken. En 'volhoudbaarheid' blijkt in Groede niet bepaald onhoud baar. „Informeel overleg is er ook", grinnikt Verherbrugge. „We zien el kaar natuurlijk vaker. In het dorp, op het strand. Of hier, bij de kerk." Voor meer informatie: zaamgroede.nl www.duur- 1JT Kinderen van basis school De Vliete spe len bij de tipi en de vliedberg in de tuin achter hun school, foto's Lex de Meester De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en het provinciale onderzoeksinstituut SCOOP houden op vrijdag 21 maart de Thijs Kramerlezing. De lezing is vernoemd naar Thijs Kramer (1955-2006), die zich in organisaties en provinciebestuur voor natuurbelangen inzette. Omgevingspsycholoog Agnes van den Berg van de Universiteit Groningen neemt deze keer de lezing voor haar rekening. Ze vertelt waarom natuur voor iedereen van belang is. Aanvang 13.30 uur in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Informatie: www.dethijskramerlezing.ril. In de serie 'Groen leven' wordt in aanloop naar de lezing elke woensdag aandacht besteed aan natuur dichtbij. f- I Groede wil meer dan een rondje om de kerk door Jacoline Vlaander Zicht op Groede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44