1 olympische deelname Nog niet alles blinkt in olympische stad Sotsji Zin SPORT 31 Bob de Jong voor vijfde keer present Schaatser Bob de Jong is voor de vijfde keer op de Winter spelen present. Geen enkele Nederlandse wintersporter was vaker van de partij. Ook Rintje Ritsma ging vijf keer naar de Spelen. Ian Bos deed vier keer als schaatser mee én eenmaal als baanwielrenner. Anky van Grunsven is Ne derlands recordhouder qua deelnames. Zij deed tussen 1988 en 2012 zeven keer mee. De Duitse Claudia Pechstein neemt voor de zesde maal deel. En dat terwijl ze de vorige editie miste vanwege een dopingschorsing. Voorspelling, Nederland op zesde plaats Volgens Infostrada, het grote sportcijferbureau, zullen de VS het medailleklassement In Sotsji winnen. Dit omdat 'Team USA' volgens de 'berekende voorspelling" de meeste gouden medailles (16) gaat halen. Gerekend naar het totaal aantal medailles zouden Noorwegen, Canada en Duitsland de top-drie vormen en de VS slechts vierde worden. Ne derland eindigt volgens Infostrada op een zesde plaats met 5 maal goud en 13 medailles in totaal. Rusland komt op plaats 5 met 6 maal goud en 17 ereplaatsen in totaal. Nu alle journalisten naar Sotsji komen, moeten de bouwvakkers afronden. Of ze nou willen of niet Gebouw 18, waar aanvankelijk een kamer was geboekt, bestaat helemaal niet Hoe boos president Poetin zich er ook over maakt, in dit deel van Sotsji komen de Spelen iets te vroeg ken. „Mijn beeld van Rusland was grijs en grauw. Nou, hier is dat he lemaal niet zo. Alles is kleurig en sfeervol. Het maakt nog meer in druk dan ik had gedacht." boven Nagano goud in de landen- wedstrijd. Het hele land snikte en knikte, maar niemand boog het hoofd dieper dan Kasai die buiten de ploeg was gevallen. Hij mag dan Kamikaze worden ge noemd, collega-springers als Gre- gor Schlierenzauer hebben veel respect voor hem. „Als je techniek goed is, zal zelfs je leeftijd je er niet van weerhouden wedstrijden te winnen", weet de. Oostenrijker, die algemeen getipt wordt voor de gouden plakken op de 70 én 90 meterschans. De nu 24-jarige Schlierenzauer was nog niet geboren toen Kasai, Een pakje met daarin nog twee si garetten, een aansteker en een be kertje met acht uitgedrukte siga rettenpeuken op de vensterbank herinneren aan de bouwvakkers die in alle haast zijn vertrokken uit de hotelkamer in gebouw 11 van het mediahotel Ekaterininski Kvartal. Eigenlijk is het werk nog niet gedaan, maar nu uit alle hoe ken van de wereld journalisten naar Sotsji komen, moeten ze wel afronden. Of ze nou willen of niet. Het zorgt voor kolderieke toestan den. Zweet druppelt van het voor hoofd van Julia, die in de centrale receptie iedereen probeert te hel pen. Het is middernacht en een paar uur eerder zijn er weer twee vliegtuigen geland op de piepklei ne luchthaven van de olympische stad. Weer een lading journalis ten die een bed zoekt. En dat is een probleem. „Sorry voor de onverkwikkelijkheid", zegt Julia herhaaldelijk. Een ka mersleutel heeft ze nog niet. „De kamers worden door housekeeping klaargemaakt." Het is echt al ruim na midder nacht. Anderhalf uur later komt ze triomfantelijk met twee sleutel tjes aan lopen. Op beide is haastig een stickertje geplakt waarop een met een pen geschreven nummer staat. Op de tweede verdieping van gebouw 11 zijn kamers be schikbaar. Gebouw 18, waar aan vankelijk een kamer was geboekt, bestaat niet. Manager Yuri trakteert op lauw al coholvrij bier om de pijn van het lange wachten ietwat te verzach ten. Op de tweede verdieping van gebouw 11 wordt al snel duidelijk wat Julia bedoelt met 'de kamers worden nu in orde gemaakt'. Het lijkt wel een mierenhoop. Schoon makers, sjouwers, bouwvakkers, mensen van de technische dienst en elektriciens krioelen door el kaar heen. Overal worden matras sen ontdaan van plastic, bedden worden in elkaar geschroefd en een stevige Rus komt langs ren nen met een douchegordijn in zijn hand. Aan het eind van de gang bevin den zich de kamers met de juiste nummers. Net 'klaar'. Het felle schijnsel van een bouwlamp zorgt voor pijnlijke ogen. Het is na tweeën als de jonge vloermanager Dmitri constateert dat het licht niet uit kan. Via zijn portofoon schakelt hij een elektri cien in, die een dik kwartier later arriveert. In het Russisch steekt hij een verhaal af. Het lichtknopje is kapot, zoveel is wel duidelijk. Hij verbindt een draadje door en knipt triomfantelijk het licht uit. Ondertussen is in de kamer er naast een rail met gordijnen naar beneden gekomen en blijkt een badkamerraam niet dicht te kun nen. Klusjesmannen komen binnen. Schoonmaaksters brengen hand doeken en toiletpapier en maken met handgebaren duidelijk dat er morgen ook peertjes in de lam pen worden gedraaid. Even na half drie 's nachts is de laatste bouwvakker uit de kamer verdwenen. Verderop in de gang klinkt getimmer. Hoe boos de Russische president Vladimir Poe tin zich er ook over maakt, in dit deel van Sotsji komen de Winter spelen iets te vroeg. REDACTIE SOTSJI in 1989, voor het eerst aan een we reldbekerwedstrijd meedeed. Kasai zegt na Sotsji nog niet te zullen stoppen. Integendeel. Ook in 2018 hoopt hij nog mee te sprin gen. De volgende Spelen zijn na melijk in het Zuid-Koreaanse Pyeongchang. „Dat is niet zo ver van huis. Ik wil daar mijn gezin uitnodigen. Te gen die tijd hoop ik getrouwd te zijn. Ik zoek al jaren naar een vrouw in wie ik de oude traditio nele waarden van Japan vind. Dan hoop ik ook kinderen te hebben en ze het fraaie van de Spelen door te geven." Of ik er een beetje zin in heb? De vraag werd me afgelopen week veelvuldig ge steld. Uiteraard. Een sportjournalist die geen zin heeft in de Olympische Spelen moet snel iets anders gaan doen. Maar het enthousiasme werd zo nu en dan wel op de proef ge steld. Bijvoorbeeld bij het nieuws van de zoektocht naar 'de zwarte we- duwe(n)', die zichzelf in Sotsji zou(den) willen opblazen. Bij weer een onhandige uitspraak van president Poetin over de anti- homowet. Of een nieuw rapport van Human Rights Watch over mensenrechtenschendingen en onderbetaalde arbeidsmigranten. Precies op dit moment komt het bericht binnen van het dreige ment dat twee Oostenrijkse atle ten worden ontvoerd. Ik denk dat ik niet de enige ben die liever in Salzburg had geze ten, maar het IOC besloot anders. Er kwam wel een ietwat aangepas te voorbereiding bij kijken. In plaats van me te verdiepen in biatlon of super G, keek ik naar de Als die 80.000 militairen inderdaad in Sotsji zijn, hebben ze zich goed verstopt documentaires 'Achter de bergen van Sotsji'. En luisterde naar een lezing van Arnold van Bruggen van The So chi Project. Echt vrolijk stemde het allemaal niet. Maar de ontvangst maandaga vond op het vliegveld van Sotsji was hartelijk. En na één dag kun nen we vaststellen dat de veilig heidsmaatregelen fors zijn, maar ook weer niet groter dan bijvoor beeld in Londen, anderhalfjaar te rug. De Russische oud-schaker Gary Kasparov voorspelde onlangs een concentratiekampachtige sfeer in Sotsji, waar 80.000 militairen de boel zouden moeten bewaken. Als ze er zijn, hebben ze zich goed verstopt. Natuurlijk zijn we hier eerst en vooral omdat Poetin dat wil. Zijn geliefde zomeroord Sotsji moet de tweede hoofdstad van Rusland worden en de Spelen vormen daarvoor het startschot. Van veel zaken rond 'Poetins Games', deugt niets. Maar die gedachte gaan we probe ren uit te schakelen de komende weken. 'Let the games begin'. WOENSDAG 5 FEBRUARI 2014 RECORD MEDAILLESTAND 1 schoolreis Een lange sliert schaatsers van al lerlei nationaliteiten rijdt in het spoor van Sven Kramer over de Olympische baan in Sotsji. foto VI Images door johan Stobbe en Rik Spekenbrink Chef de mission Maurits Hendriks mag dan laaiend enthousiast zijn over de omstandigheden in Sotsji. Klaar zijn de Russen allerminst. Vooral in de mediahotels heerst een crisissfeer. Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31