Freshmaker Drains2buffer Opslag van regenwater in een kreekrug ZEELAND 25 ttn£ gp WOENSDAG 5 FEBRUARI 2014 In Ovezande wordt druk ge test met de Freshmaker. Een techniek die overeenkomt met die van de infiltratie- proefin Serooskerke. Ook hier wordt een kreekrug gebruik als 'opslagvat' voor zoet water om ge wassen te kunnen irrigéren. Maar hier wordt de natuur een handje geholpen. Het begin is vrij wel hetzelfde. Ook hier wordt zoet water in de kreekrug ge pompt, maar nu onder druk en via één 70 meter lange horizonta le put. In plaats van te wachten tot het zoete water het zoute naar beneden duwt (en er een grotere watervoorraad kan ontstaan), wordt nu met een tweede, diepe horizontale put, het zoute water actief afgevangen. Dat zoute wa ter moet worden afgevoerd naar een zoute sloot in de buurt. „Door deze dubbele beweging kun je sneller een voorraad opbouwen", legt Gualbert Oude Essink van Deltares uit. „Interessant bij kapi taalkrachtige gewassen zoals fruit." Welke manier is beter, de Kreekrug infiltratie proef of de Freshmaker? „We weten nog niet wat technisch en economisch het meest interessant is." Het is een kosten-batenanalyse, zegt Oude Essink. „Maar op dit moment is nog geen goed vergelijk te maken tussen beide systemen. Daarvoor moeten we meer meten." Terwijl op Walcheren en Zuid-Beveland wordt ge keken naar de gevolgen op korte termijn, wordt op Schouwen-Duiveland juist in gezoomd op de toekomst. Stel dat het klimaat drastisch verandert, hoe moet het dan met de voor raad zoet water? In Kerkwerve wordt getest met Drains2buffer. Dit keer wordt regenwater opge slagen in de bodem in een laagge legen polder. Op dit moment zit ten drainagebuizen zo'n 60 tot 90 centimeter onder de grond. Die voeren zout water af. De aardappe len en uien moeten het nu heb ben van een kleine voorraad brak water dat bovenop dat zoute wa- ter 'drijft". Meer water voor de planten is er niet, want de sloten en het grondwater zijn zout. „Als je een paar droge zomers achter el kaar krijgt, kan de voorraad brak water opraken en staan de wor tels in het zoute water", zegt Gual bert Oude Essink van Deltares. In Drains2buffer worden de draina gebuizen dieper onder de grond gelegd, waarbij de grondwater stand hetzelfde blijft. Gaat het re genen, dan worden die buizen opengezet en het zoute water afge voerd. In de bodem is er dan meer ruimte om regenwater vast te houden. „Dat kun je automati seren. Komt er een bui aan gaat het systeem in werking." Kreekruggen (verzande getijdengeulen) lijken uitermate geschikt voor de opslag van zoet wa ter. Deltares-onderzoeker Esther van Baaren: „We hebben in het ge bied bij Serooskerke (W) eerst ge keken waar zoete en zoute sloten zijn. Sommige zijn zout doordat oud zoutwater dat diep in de grond zit omhoog komt." Bij de kreekrug infiltratieproef wordt zoet water in een klein stukje van de kreekrug (300 me ter lang, 600 meter breed) ge pompt. Er ontstaat een zoet water bel die 'drijft* op dieper gelegen zout water. Na verloop van tijd duwt het zoete water het diepe zoute water verder naar beneden, waardoor een nog grotere buffer ontstaat. Het water loopt niet weg. De kleilagen om de kreek rug werken als een damwand. Hoe lang en hoeveel een boer wa ter eruit kan halen is nog niet be kend. Van Baaren: „De bel moet in de eerste jaren goed groeien. Als je er daarna niet meer uithaalt dan erbij komt, kun je nooit zon der zoet water komen te zitten. In hele droge jaren kun je iets meer water eruit halen. Als je maar zorgt dat de voorraad in normale jaren weer wordt aangevuld." groente - tarwe/ aardappels pomp aardappels bloem kool infiltratiebuizen zout water klei zoet (grond)water zand zoet grondwater na maatregel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25