Actie voor pausbezoek Nederland lnvai te§en wiet SOCllloCGD sent Niet uitgenodigd 18 en 19 Buiten De Nederlandse olympiërs merken weinig van de veiligheidsmaatregel in en rond Sotsji. Wisselvallig 8C WOENSDAG 5 februari 2014 Dementerende uit isolement door koffers Groede wil meer dan een rondje om de kerk Onder aanvoering van het Profes sorenmanifest en 'protestgroep' Be zield Verband Utrecht ging maan dagavond de website 'Paus Francis cus naar Nederland' in de lucht. Daarop kunnen mensen hun steun betuigen. Het Professoren manifest is een verband van enke le tientallen katholieke hooglera ren die zich grote zorgen maken over de staat van de kerk in Neder land. Woordvoerder Ad de Groot: „We hebben de website maandag avond op proef online gezet en nu al zijn er ruim honderd handteke ningen binnen. We verwachten massale steun." Dit weekeinde werd bekend dat enkele bisschop pen, onder aanvoering van los Punt van het bisdom Haarlem- Amsterdam, een pausbezoek aan Nederland al helemaal hadden voorbereid. De Groot: „De Arena was geregeld, de burgemeester van Amsterdam was akkoord en zelfs de financiën waren geregeld, heb ben wij van Punt gehoord." Vol gens het Professorenmanifest en Bezield Verband is het 'dringend noodzakelijk' dat de paus naar Ne derland komt. „De katholieke kerk vertoont diepe scheuringen. Er is naar onze mening maar één per soon op de hele wereld die daar iets aan kan doen." HASSELT - Bij een grote politieac tie tegen wietplantages zijn in Bel gië en Nederland in totaal 27 ver dachten opgepakt. Dat maakte de Belgische justitie dinsdag bekend. In Nederland werden bij vijf huis zoekingen vier verdachten opge pakt en een cannabisplantage en 30 kilo cannabis gevonden. Bij 29 huiszoekingen in België zijn 23 mensen gearresteerd en op 15 plek ken wietplantages aangetroffen, 150 kilo cannabis, speed en xtc, verboden wapens, luxegoederen, 10 voertuigen en 100.000 euro. DE STELLING UW MENING 407 reacties oneens 54% SOTSJI - Ondanks terreurdreiging voelen de pas gearriveerde Neder landse olympiërs zich veilig in Sotsji. De Russische kustplaats, waar vrijdag de Olympische Win terspelen beginnen, is niet zicht baar omgetoverd in een vesting. De sfeer binnen de muren van het olympisch park, gelegen aan de Zwarte Zee, is prima, ontspan nen zelfs. Militairen zijn er nau welijks te zien, politie en bewa king iets meer, maar er zijn voor al heel veel vriendelijke vrijwilli gers op de been. De olympiërs zitten met hun dorp binnen de veiligheidszone en maken maar weinig mee van de veiligheidsmaatregelen. „We kunnen zo naar de baan. Dat is wel lekker", zegt schaatsster Mar rit Leenstra. „Ik voel me wel vei lig", beaamt haar collega Antoinet te de Jong. In de bergen klinkt hetzelfde ge luid bij snowboardster Cheryl Maas: „Tot nu toe voelt het hier als bij alle andere wedstrijden. Er is alleen wat meer pers en poeha." De bussen die vanuit het kustge- deelte naar de bergen rijden, wor den wel uitvoerig gecontroleerd. Vlak voor de top moeten alle pas sagiers eruit en wordt de bus van binnen en buiten geïnspecteerd. Maar ook dit is niet ongebruike lijk bij een evenement als de Olympische Spelen. Toch is er nog lang geen einde gekomen aan de stroom terreurdreigementen rond het megasportspektakel. Gis teren werd bekend dat het dit maal de beurt was aan het Oosten rijks Olympisch Comité. Daar lag maandag een brief in de bus waar in nadrukkelijk werd gedreigd met ontvoering van de bekende Oostenrijkse deelneemsters Ber- nadette Schild en Janine Flock. Daarvoor waren er ook al terreur dreigementen binnengekomen bij de Hongaarse en Sloveense olympische comités. De meest serieuze boodschap kwam twee weken geleden per YouTube-filmpje van een militan te moslimgroep uit de Kaukasus. Deze groep claimde de zelfmoord aanslagen in Volvograd waarbij 34 doden vielen en kondigde nieuwe aanslagen in Sotsji aan. De Russen nemen de dreigemen ten zeer serieus. In en rond Sotsji zijn 40.000 politieagenten, 30.000 militairen en 10.000 specia le gevechtstroepen op de been ge bracht. Voorzitter Thomas Bach van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft gisteren in de aanloop naar de Winterspelen uitgehaald naar een deel van de internationa le politiek: „Er zijn zelfs leiders die hebben bedankt om dit evene ment te bezoeken, terwijl ze niet eens waren uitgenodigd." Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 30 tos nummer €1,95 Abooneeprijs 1,07 Dreiging ontgaat Sotsji-sporter UTRECHT - Nederlandse gelovigen leggen zich er niet bij neer dat paus Franciscus volgens kardinaal Wim Eijk de eerste jaren geen tijd heeft om naar Nederland te ko men. In elke auto hoort een alcoholslot Reageer op pzc.nl Zie ook pagina 4 en 5 Kleding zegt niets over geschiktheid van sollicitant door Rik Spekenbrink en Johan Stobbe Zwaarbewapende agenten patrouilleren in het olympisch park in Sotsji voor de start vah de winterspelen, foto Kevin Dietsch/HH pagina 30 en 31: Eerste dagen voelen als een schoolreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1