Bezuinigen ZEELAND 19 commentaar Open dagen bij ZeelandNet in Kamperland Zeeuw meldt zich bij stress niet snel ziek j De provincie moet ne gentien miljoen uit de hoge hoed tove ren. Dit jaar zal der tien miljoen euro bezuinigd worden en volgend jaar nog eens zes miljoen. De commissa ris van de koning en de gedepu teerden zijn er al uit. Nog deze week laten ze Provinciale Sta ten weten welke maatregelen ze in petto hebben. Voor Provinciale Staten is zo'n ingelaste bezuinigingsopdracht een uitgelezen kans om mee te praten. Als de oppositiepartijen op een lijn komen, zijn ze door het dagelijks provinciebestuur lastig te negeren. De kans om regie te voeren hebben de par tijen echter laten lopen. Een rondgang langs de fracties leert dat er vooral veel stokpaardjes worden bereden. Van enige re gie is geen sprake. Dat wekt eni ge verbazing, want volgend jaar vinden de provinciale ver kiezingen plaats. Nu effectief opereren kan zich dan uitbeta len. Uiteraard hebben de Pro vinciale Staten ook nu het laat ste woord, maar strategisch ge opereerd hebben ze niet. KAMPERLAND - De ZeelandNet Stu dio's in Kamperland - onderdeel van Delta - houden zaterdag 15 en zondag 16 februari open huis. Tijdens deze dagen kunnen klan ten kennis maken met de verschil lende producten van Delta en er worden diverse demonstraties ge geven. Bezoekers kunnen een testritje maken in een elektrische auto, er is een demonstratie 3d printing, er zijn workshops, een snelteke naar en mensen kunnen een fit heidstest ondergaan. Kinderen kunnen een vlieger maken of bou wen bij 'blokje bij blokje'. Meer info op www.delta.nl/opendag 5 vragen over werkdruk in het basisonderwijs „De werkdruk is de laatste jaren hoger geworden. Je moet veel ad ministratie doen en er wordt veel meer naar het individuele kind ge keken. Dat is goed voor de leerlin gen, maar het zorgt ook voor rompslomp. Je moet een leerling volgsysteem bijhouden, toetsen afnemen, gesprekken voeren met ouders... Door de invoering van het passend onderwijs komen er ook steeds meer kinderen met af wijkingen in de klas. Zij hebben hun eigen leerprogramma's. En wat de vakanties betreft: ik zit echt niet twaalf weken per jaar te wachten tot ik weer naar school mag. Van die zes weken zomerva kantie blijven er vier over: in de eerste week ben ik bezig met af ronden en in de laatste week met plannen van het nieuwe school jaar. En ook in andere vakanties besteed ik altijd wel een paar da gen aan school." „Geen enkele keer. Ik ben geluk kig zelden ziek. Als ik me vijftig procent goed voel, kan ik niet voor de klas staan. Voor dit werk moet je honderd procent fit zijn. Het is een drempel om je ziek te melden, want ik voel me verant woordelijk voor mijn klas. Als een invaller de klas moet overnemen, dan vraag ik me telkens af of het wel goed gaat." „Ik ben 's ochtends om half acht op school en ik ga om vijf uur weer naar huis. Een aantal dagen per week werk ik 's avonds thuis verder om toetsen te corrigeren en lessen voor te bereiden. Men sen denken vaak ook dat ik elke woensdagmiddag vrij ben, maar ik ben altijd driekwart van de middag op school bezig met voor bereiden, vergaderen, cursussen volgen." „Dertig kinderen voor je neus zijn echt doodvermoeiend. Je moet overal op letten en je vliegt van het ene kind naar het andere. Je bent tijdens de les altijd bezig: is het niet met de kinderen hel- pen, dan wel met corrigeren. In de pauzes heb je pleinwacht en daar drink je je koffie op." „Als alles lekker loopt en je resul taat ziet. Als ik de rapporten maak en ik zie dat de kinderen naar verwachting presteren en plezier hebben op school, dan denk ik: hè, gelukkig. Tijdens de sinterklaasviering, bijvoorbeeld, stonden driehonderd kinderen en hun ouders op de stoep te genie ten. Dan ben ik echt trots dat dit mijn school is." MIDDELBURG - Zeeuwse werkne mers melden zich bij stressklach- te niet snel ziek. Ze drinken 's avonds minder alcohol als ze de volgende dag moeten werken. Dat blijkt uit onderzoek van U-center, een privékliniek voor burn-out, depressie en verslaving. Acht procent van de Zeeuwse 56- tot 65-jarigen meldt zich ziek bij stress. Bijna veertig procent van de Zeeuwen drinkt minder alco hol op zondagavond als ze de vol gende dag een drukke werkdag hebben. Bijna zestig procent van de respondenten drinkt helemaal geen alcohol tijdens de werk week. O-* 1 Jan Louwerse: „Het poëzie album dat van mijn moeder is geweest roept een hoop herinneringen op. Als ik begin met de woorden 'Deez album', haken er direct mensen in door te zeggen 'behoort aan mij'." Jan Louwerse: „Deze voltme ter komt uit de Scheldekist en herinnert mensen aan de tijd dat de Schelde werk bood aan ruim 4000 men sen. Zo was er een man die vertelde over zijn zwager die vroeger werkte als koker en hakker." Sylvia van Dam Merret: „Dit spel ge naamd Slabberjan roept herinneringen op bij mensen die gewend zijn aan het boe renleven. Het was altijd hard werken op de boerderij en alleen met bijvoorbeeld de feestdagen was er tijd voor dit spel." WOENSDAG 5 FEBRUARI 2014 Herman Clement (60) is leer kracht van groep 6 op basisschool De Moolhoek in Kapelle. Hij deed dinsdag mee aan een gezondheidsonderzoek. door Cornelleke Blok *1 Hoge werkdruk? Als leerkracht heb je toch twaalf weken vakan tie per jaar? Hoe vaak heb je je al ziek ge- meld dit schooljaar? 3 Hoe lang duurt een gemiddelde werkdag? 4 Waar raak je tijdens je werk uit geput van? 5 Waar krijg je energie van tijdens je werk? I In de Scheldekist zit van alles uit die tijd, zoals de metalen klem die scheepswanden met elkaar verbond, foto's Lex de Meester /A. i /l. »<-• e' herinneringen boven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19