Dow-advocaten kaatsen bal terug Iets te veel optimisme bij start van Bio Base Training Center Terneuzen Sorry Jeroen 18 ZEELAND FEEST VAN HERKENNING Vrijwilligers lopen Zeeuwse zorginstellingen af met 'herinneringskoffers'. De vraag wordt alsmaar groter. woensdag Dit is misschien ook wel een plekje waar je je zonden op kunt biechten. Ik moest daaraan denken toen ik pas las over een Middelburger die al ja ren pizzakoeriers aan de deur kreeg hoewel hij niets besteld had. Werk van een pestkop. Ik heb, lang geleden iets derge lijks geflikt. En altijd weer was Jeroen, een van mijn beste vrienden, de pineut. Maar hij reageerde ook altijd zo leuk als je een geintje met hem uithaalde. Zo zaten we een keer diep in de nacht met wat vrien den in de tennishal waar ik ach ter de bar stond. Met een paar pilsjes op vermaakten we ons met de telefoon. Steeds weer een biertje brutaler. De één bel de een willekeurig nummer, de ander moest iets grappigs zeg gen tegen de onbekende aan de lijn. Na wat aandringen en een paar glaasjes moed deed Jeroen toch een keertje mee. Zenuw achtig nam hij de hoorn aan. Ik mocht het nummer intoetsen. Nooit zal ik zijn gezicht verge ten toen hij om drie uur 's nachts de slaperige stem van zijn vader hoorde. We hielden allemaal van Jeroen, dat wel. Maar toch von den we het allemaal leuk om- hem een streek(je) te flikken. Zo hebben mijn zus en ik een keer een verveelde middag ge vuld met het uitknippen van bonnen uit De Kampioen. Ant woordbonnen met verzoeken om informatiepaketten voor rol- lators, rolluiken, proeflessen Russisch, een erotische catalo gus (al kostte die wel geld om opgestuurd te krijgen) en nog heel veel meer. Op alle bonnen vulden we Jeroens adres in. Spelregels hadden we wel. We mochten Jeroen nergens lid van maken en alles moest vrij blijvend zijn. De daaropvolgende weken, maanden hoorden we van Jeroen dat hij ineens zo ontzet tend veel post kreeg. Mensen aan de telefoon die vroegen of hij nog interesse had in een scootmobiel. Jeroen en zijn ouders (boos, bezorgd) snapten er niks van. Wij lachten ons rot. Alles kregen we te horen: de rolluiken, de talencursus. Alleen die erotische catalogus. Daar hebben we hem nooit meer over gehoord. Dow zou vooral geluk hebben ge had dat de incidenten geen ernsti ge gevolgen hebben gehad, aldus Koopmans, en Dow zou de veilig heidssituatie mooier voorstellen dan die werkelijk is in Terneuzen. „Alles draait om korte termijn geld en het koste wat kost door gaan van de productie", stelde de officier van justitie. Advocaat Van Liere reageerde dinsdag in zijn betoog eerst met met: „Dow herkent zich in het ge heel niet iri de beeldvorming van het Openbaar Ministerie." Om vervolgens erop te wijzen dat cij fers aangeven dat Dow Terneuzen op veiligheidsgebied al jaren enor me stappen vooruit heeft gezet. Het jaar 2013 was zelfs volledig on- gevalsvrij. Van Liere: „Hiermee is geen garantie gegeven voor de toe komst, maar deze vaststaande fei ten spreken voor zich. Ze weer spreken het pikzwarte beeld dat het OM schetste." VEERE - Uit de Scheldekist komen allerlei voorwerpen tevoorschijn, zoals een voltmeter, allerlei ge reedschap en een ouderwetse klinknagel. Vrijwilliger Jan Lou- werse van museum de Schotse Huizen in Veere kan er veel over vertellen, terwijl hij tot voorkort niet veel over de Schelde wist. Hij hoorde de verhalen van demente rende Walcherse ouderen. Projectleider Sylvia van Dam Mer- rett van de Schotse Huizen ont wikkelde in het afgelopen jaar met subsidie van Fonds Sluyter- man van Loo en Stichting RCOAK verschillende koffers of manden met voorwerpen uit der tien Zeeuwse musea. Ze zijn be doeld om licht dementerende ouderen te stimuleren om te pra ten over vroeger en ze daarmee uit hun sociale isolement te ha len. Vrijwilligers in de hele pro vincie dragen daar aan bij door met de koffers langs te gaan bij zorginstellingen. Inmiddels is er zo veel vraag dat het museum het er razend druk mee heeft. Er zijn koffers met algemene the ma's zoals school, het Koninklijk Huis of het boerenleven waarin items zitten als een poëziealbum, een onderscheiding en een wor stenmolen. Louwerse: „Door die onderscheiding kwamen er laatst nog verhalen los bij een man die zich weer herinnerde dat zijn zus ooit een onderscheiding heeft ge kregen." Er zijn ook koffers sa mengesteld die meer zijn toege spitst op de streek, zoals een met alleen maar Walcherse dracht en een koffer over het rijke Roomse leven in Zeeuws-Vlaanderen. Zeker, bij Dow hebben zich in de periode 2005-2008 milieuinciden ten voorgedaan waarbij onder meer het brandbare benzeen is vrijgekomen. Maar, gaven Van Lie re en Spijkerman, keer op keer aan, 'het ging niet om onbeheers bare situaties' en 'van achterstal lig onderhoud als oorzaak was vol gens hen ook geen sprake'. Met name menselijke fouten lagen aan de incidenten ten grondslag en daarop heeft Dow 'steeds actie ondernomen om herhaling uit te kunnen sluiten'. Veiligheid zit bij Dow in de genen. De Dow-advocaten vroegen vrij spraak. Niet alleen omdat Dow ge handeld heeft zoals het wettelijk hoort, maar ook omdat bij de on derzoeken naar de incidenten juri dische doodzondes zijn begaan. Een 'enthousiaste' provincie-amb tenaar was nog informatie als mi lieuhandhaver aan het verzame len, terwijl het strafrechtelijk on derzoek al was begonnen. Dow werkte op die manier aan zijn ei gen vervolging mee en dat kan niet, aldus de Dow-advocaten. Vrijdag is de vijfde en laatste zit tingsdag. De uitspraak volgt naar verwachting eind maart. Jan Louwerse: „Deze worstenmolen roept bij mensen herinne ringen op over de varkensslacht en het maken van verse worst. Ook brengt het ze terug naar de tijd dat de zwoertjes gebrand werden en hoe lekker dat rook." De feiten weerspreken het pikzwarte beeld dat het Openbaar Ministerie schets te. Ed van Liere, advocaat Dow Het is niet niets, 530.000 euro, er kent Van der Brugge. Zeker niet op de beoogde omzet van het cen trum; 600.000 euro op jaarbasis. Het Bio Base Europe Training Center (in het opvallende gifgroe ne gebouw bij de skihal in Terneu zen) moet - hoe slecht het finan cieel ook heeft gedraaid - gered worden. De provincie Zeeland en andere partners als Zeeland Sea ports springen bij, want sluiting is geen optie. De Europese Unie vraagt anders miljoenen aan sub sidie terug; miljoenen die niet al leen in het centrum in Terneuzen zijn gestoken, maar met name in een proeffabriek voor groene pro ducten in Gent. „Het optimisme over een groene economie was groot bij het begin van dit project", kijkt Van der Brugge terug, „wellicht iets te op timistisch." De directeur van mbo- school Scalda heeft de opdracht het optimisme van toen om te zet ten in een realistisch perspectief. Hij ziet zeker kansen, mede dank zij de steun van grote bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne. Zij laten personeel cursussen volgen in het centrum. De voor zieningen zijn er prima. Van der Brugge ziet ook kansen in samen werking met andere duurzame initiatieven als het kassengebied bij Westdorpe en attracties als het Portaal van Vlaanderen. De ex ploitatiekosten zijn bovendien tot een minimum beperkt. Tot 2018 moet het centrum van 'Brussel' in elk geval blijven. Van der Brugge: „En het liefst ook daarna." Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Wie de bal kaatst, kan hem terug verwachten. Offi cier van justitie Ingeborg Koop- mans gebruikte eind januari harde woorden tegen chemiebedrijf Dow Terneuzen vanwege zeven milieu incidenten in de jaren 2005-2008 en eiste vijf miljoen euro boete. Dow-advocaten Ed van Liere en Jop Spijkerman waren gisteren aan zet voor de rechtbank in Middelburg. Ze sloegen terug. Koffers halen door Wendy de Jong In Zuid-Beveland zijn nog vrijwilligers nodig. Aanmelden via 0118-502151 ■irl door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het komt goed met het Bio Base Europe Training Cen ter in Terneuzen. Waarnemend di recteur Gertjan van der Brugge is daarvan overtuigd. Hij verwacht de komende jaren quitte te draaien, terwijl over 2012 en 2013 nog 530.000 euro verlies is geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18