ZEELAND VVD Sluis luidt noodklok bij Rutte almanak Vreemde vogel Studie naar werkdruk 24 en 25 De Zeeuwse coalitie ziet geen andere oplossing voor extra bezuiniging van 19 miljoen euro in twee jaar tijd. Opslag zoet water moet dorstige akkers redden MIDDELBURC - „De welvaart in Zee land komt even tot stilstand", be schouwt voorzitter Annebeth Evertz van de PvdA-Statenfractie de gevolgen van de extra bezuini gingen voor de provincie. Dertien miljoen dit jaar en nog een zes volgend jaar kan niet anders dan ten koste gaan van de provinciale kerntaken, meent de coalitie van WD, PvdA, CDA en SGP. Tot de kerntaken van de provin cie worden gerekend: economi sche en ruimtelijke ontwikkeling, natuur, en cultuur. Het probleem is volgens de coalitie dat nog dit jaar de financiële ruimte op de be groting moet worden gevonden. Dat betekent dat alleen kan wor den bezuinigd op zaken waarvoor geen verplichtingen zijn aange gaan. „Ik kan wel roepen dat het bij topsport of cultuur gehaald moet worden", reageert Goos Roe land (SGP), „maar als daar al toe zeggingen liggen van de provin cie, moet je die nakomen." Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren een pakket maatre gelen samengesteld. Het voorstel wordt deze week naar Provinciale Staten gestuurd. Dan wordt duide lijk in welke hoeken het college de ruimte denkt te vinden. Voor alsnog doet gedeputeerde Kees van Beveren (Financiën, CDA) daar geen mededelingen over. De bezuinigingen vloeien voort uit de tegenvallende opbrengst van het aandelendividend Delta. „Dit kun je niet binnen één of twee posten oplossen", zegt Kees Bierens (WD). „Dat móet wel over het hele terrein." De burger hoeft er volgens Roeland niet veel van te merken. „In directe zin al thans. Maar er zal op de economi sche agenda moeten worden be zuinigd. Dat kan inhouden dat je afziet van co-financiering van pro jecten of infrastructurele wer ken." Het bevriezen van investe ringen in de economie is volgens de PvdA een optie. Dit in tegen stelling tot het CDA. „Ik vind het belangrijk dat ons economisch- en plattelandsbeleid overeind blij ven", aldus Patricia de Milliano. De oppositiepartijen hebben het rode potlood al klaarliggen. Wat Johan Robesin van de PvZ betreft gaat een dikke streep door de ge raamde uitgaven (30 miljoen) voor natuurbeleid. „Een luxe die de overheid zich onder de gege ven omstandigheden onmogelijk kan permitteren." De PW komt met een creatieve oplossing. De partij wil de NV Westerschelde- tunnel omvormen tot een aparte provincie-afdeling. Daarmee kan tussen 2015 en 2033 mogelijk 71 miljoen euro aan toekomstige ven nootschapsbelasting worden uit gespaard. Bovendien kan de btw op tolheffing in eigen zak worden gehouden, aldus Peter van Dijk. In wat Lauret zelf omschrijft als een 'cri de coeur' schetst de WD' er de gevolgen van de belasting verhoging. Daarbij gaat hij ter men als 'desastreus' en 'het fail liet van onze streek' niet uit de weg. Lauret wijst erop dat de eer ste faillissementen al een feit zijn. „Er is geen regio die zó hard ge raakt wordt als Zeeuws-Vjlaande- ren." Sommige benzinestations za gen hun omzet met vijftig pro cent dalen, laat hij Rutte weten. „Een tankbeurt in België wordt ge combineerd met de aankoop van alcohol, sigaretten en een ritje langs de supermarkt." Hij schat het omzetverlies voor onderne mers ergens tussen de 100.000 en 500.000 euro. Lauret vraagt Rutte zo snel mogelijk met organisaties als Bovag, MKB-Nederland, Re- cron, Kamer van Koophandel en gemeenten om de tafel te zitten. De inwoner van Veere hoorde zater dag een nogal vreemd gefluit uit de tuin toen hij met open raam naar de tv zat te kijken. Het hield niet zo lang aan zodat hij weer verder ging met kijken naar zijn favoriete pro gramma. Wat later klonk weer dat gefluit. Maar het hield ook na enige tijd op. En de volgende dag, terwijl hij naar de rugbywedstrijd Ier- land-Schotland keek, hoorde hij weer dat geluid dat hij niet thuis kon brengen. Geen lijster, geen me rel, zeker geen nachtegaal. Hij belde daarop met zijn vaste telefoon zijn dochter om haar te vragen welke vo gel het wel kon zijn. Zij moest la chen toen hij die vraag stelde: „Je hebt vast je nieuwe telefoon buiten onder het afdak laten liggen." p^rj WOENSDAG 5 februari 2014 H Wmi. Mes gaat in kerntaken ©pagina 19: Vijf vragen over werkdruk in het basisonderwijs door Marcel Modde pagina 19: Commentaar KAPELLE - Leerkracht Herman Clement en zijn collega's van De Moolhoek in Kapelle ondergingen dinsdag een gezondheidstest. De Hogeschool Arnhem Nijmegen onderzoekt in opdracht van het Vervangingsfonds werkdruk en ziek teverzuim in het basisonderwijs, foto Marcelle Davidse OOSTBURC - De verhogingen van de brandstof-, alcohol- en tabakac cijnzen betekenen het failliet van de streek. Het beleid voor grensre gio Zeeuws-Vlaanderen moet wor den herzien. Dat schrijft Stan Lau- ret, fractievoorzitter van de WD Sluis, aan premier Rutte. Tipredactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17