Al-Qaeda breekt met radicaalste Mandela laat 3 miljoen euro aan vastgoed na A. Scholier schiet leraar en agent dood bij gijzeling 6 BUITENLAND Nieuwe protesten in Bangkok Bewoners van Spaans eiland vestigen hun hoop op Hooggerechtshof om oliewinning te voorkomen. MADRID - Het Spaanse eiland Ibiza is de laatste week veranderd in één grote actiegroep. In een race tegen de klok proberen de bewo ners wereldwijd steun te vinden in hun strijd tegen proefboringen naar olie in de Middellandse Zee, op 40 kilometer van de kust. -Alleen 30.000 in drievoud inge diende, persoonlijk ondertekende petities zijn goed voor een offi ciële aanklacht bij het Spaanse Hooggerechtshof. Die kan de proefboringen een halt toeroepen. Na Paris Hilton hebben Ibiza-lief- hebbers als Jade Jagger, Sienna Miller, P Diddy en Kate Moss in- OLIEBORINGEN IBIZA middels getekend. In Nederland blijft het echter stil, ondanks de 100.000 bezoekers aan het eiland afgelopen jaar. Als er niets ge beurt, mag eind dit jaar het Schot se Cairn Energy proeven nemen in de baai van Valencia, die grenst aan de wateren rond Ibiza. Het bedrijf wil kijken of er op 2000 meter diepte inderdaad zwart goud is te vinden. Spanje re kent op 140.000 vaten per dag, goed voor een tiende van de natio nale consumptie. „Dit is het beste economische nieuws voor de ener giesector in 50 jaar tijd", aldus José Manuel Soria, minister voor Energie en Industrie. Op Ibiza zelf wordt daar heel an ders over gedacht. Inmiddels heb ben de 132.000 inwoners en de lo kale overheden de rijen gesloten en zich verenigd in de Alliantie Mar Blava. Voorzitter Carlos Bra vo vindt de consessie 'onbegrijpe lijk en absurd'. „Ons zwarte goud is de zee, het strand, de natuur." De alliantie waarschuwt voor lek kages en schade aan de kustlijn, vergelijkbaar met de ramp in de Golf van Mexico. In 2010 vielen daar na een explosie op een boor eiland elf doden. Drie maanden lang stroomde ruwe olie in zee. De geluidsgolven tijdens de proef boringen kunnen daarnaast fataal zijn voor het leven in de zee, stel len wetenschappers. Ook ligt de boorlocatie midden in de mediter rane migratieroute van walvissen, dolfijnen en schildpadden. Djamal Fateh is in Nederland de drijvende kracht achter het pro test. De 19-jarige op Ibiza geboren en getogen DJ onderneemt vanuit zijn woonplaats Amsterdam ac ties om zijn eiland te redden van de ondergang; want zo ervaart hij dat. „Ze willen het verwoesten." Hij vindt nog weinig gehoor. „Ne derlanders komen naar Ibiza om te feesten. Op een paar mensen na, zijn ze niet geïnteresseerd in wat er verder gebeurt." ISIS In een boodschap, afkomstig van de leiders van de centrale al-Qae- daorganisatie, maakte de groep duidelijk 'geen connectie' te heb ben met ISIS. „Al-Qaeda is niet verantwoordelijk voor de daden van ISIS", aldus de verklaring. De breuk tussen al-Qaeda en ISIS zat er al maanden aan te komen. ISIS werd opgericht door Abu Bakr al-Baghdadi, de leider van de 'Islamitische Staat van Irak', al-Qaeda's vleugel in Irak. In april 2013 kondigde Al-Baghdadi op ei gen houtje aan te fuseren met Jab- hat al-Nusra, een andere al-Qae- dagroep die in Irak actief was, om de 'Islamitische Staat van Irak en de Levant' (ISIS) te vormen. Zowel Jabhat al-Nusra als al-Qae da zagen geen heil in die fusie. In mei beval al-Qaedaleider Ayman al Zawahiri ISIS om terug te ke ren naar zijn oorspronkelijke slag veld: Irak. Maar Al-Baghdadi wei gerde. „Als ik moet kiezen tussen de heerschappij van God en de heerschappij van Zawahiri, kies ik God", beet hij in een audiobood- schap terug. Ondertussen werd ISIS steeds sterker; veel buitenlandse strij ders sloten zich bij de groepering aan en in de Syrische plaats Raqqa konden ze hun droom van een islamitische staat op kleine schaal verwezenlijken. De radicale interpretatie door ISIS- van de sharia en de daaruit voort vloeiende openbare executies rie pen veel weerstand op bij de Syri sche bevolking. Bovendien duld- BANGKOK - Anti-regeringsdemon stranten zijn gisteren, een dag na de verkiezingen, weer de straat in de Thaise hoofdstad Bangkok opge gaan. Premier Yingluck van de Puea Thai partij schreef de verkie zingen uit in reactie op de vele pro testen door de oppositie. De oppo sitie wil echter eerst politieke her vormingen om de invloed van oud-premier Thaksin Shinawatra, de broer van premier Yingluck, te beperken. De oppositie probeert de hele verkiezing ongeldig te ver klaren door te wijzen op de wette lijke verplichting de verkiezingen op één dag te houden. Doordat dit nu niet gebeurt, zijn de verkiezin gen niet correct verlopen, is de stelling van de oppositie. Executeur testamentair Dikgang Moseneke zei dat het testament veertig pagina's telt en dat 'hij er zich niet van bewust is dat ie mand bezwaar ertegen heeft aan getekend'. Stafleden van de oud-president kunnen ieder ruim 3300 euro tegemoetzien. Scholen waarop Mandela heeft gezeten, mogen elk bijna 6700 euro ver wachten. Vier andere onderwijs instellingen krijgen hetzelfde be drag voor studiebeurzen. Moseneke, de op een na hoogste rechter in Zuid-Afrika, zei dat de familie van Mandela 'zeer tevre den was' over de laatste wilsbe schikking van de oud-president. De familie zal ongeveer 100.000 euro krijgen, plus het grootste deel van de royalty's voor bijvoor beeld Mandeia's autobiografie Long Walk to Freedom. Moseneke zei dat Mandeia's weduwe Graqa Machel van haar rechten op een deel van het vastgoed afstand heeft gedaan. Een middelbare scholier heeft gisteren bij een gijzeling in zijn middelbare school in Mos kou een politieman en een le raar doodgeschoten. Een agent raakte gewond. De scholier had in de school in een buitenwijk in het noord oosten van Moskou zeker twin tig leerlingen gegijzeld. Hij drong de school binnen met twee geweren, die op naam van zijn vader stonden. Hij doodde een 76-jarige aard rijkskundeleraar omdat hij een slepend conflict met die leer kracht zou hebben. Een beveiliger slaagde erin alarm te slaan. De po litie maakte binnen twee uur een einde aan de gijzeling met hulp van de vader van de gijzelnemer, meldde het Russische persbureau Interfax. De scholieren bleven on gedeerd. In 2004 eindigde een grote gijze ling in een Russische school in een bloedbad. Tsjetsjeense rebel len gijzelden toen een hele school in de stad Beslan in de deelrepu bliek Noord-Ossetië. Daarbij kwa men 331 gijzelaars en 31 rebellen om het leven. HOOG TIJ IN ZUIDWEST-ENGELAND Ibiza: geen proefboring naar olie door onze correspondent Pauline Blom Caim Energy wil proefboringen doen voor de kust van Ibiza. Middellandse Zee Locatie proefboringen Valencia IBIZA orm icante SPANJE r-sphic DPd iy-| c frtl3 TfCPlI EXMOUTH - Golven slaan over de zeewering van de boulevard van Exmouth. IVUjlplttdljtl 1 Verscheidene kustplaatsen in het zuidwesten van Engeland raakten gisteren nVPrCffnnm H overstroomd door een combinatie van harde wind, hoge golven en hoogwa- wr JLI HUI 1IU ter net ongewoon hoog tij werd de zeeweringen in Fowey, Newlyn, Porthle- ACHTERGROND door Fernande van Tets BEIROET - Al-Qaeda liet gisteren via verschillende fora weten dat de ter reurbeweging zijn steun aan de Sy rische rebellengroep de 'Islamiti sche Staat van Irak en de Levant' (ISIS) intrekt. MOSKOU LONDEN - De eind vorig jaar overle den Zuid-Afrikaanse oud-president Nelson Mandela heeft meer dan 46 miljoen rand (ruim 3 miljoen euro) aan vastgoed nagelaten. Dat is vol gens de BBC gisteren gebleken bij de openbare voorlezing van een sa menvatting van zijn testament.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6