Officier van justitie eist cel en werkstraf tegen man uit Heikant 1 I i Stil 18 ZEELAND ONDERWIJS brieven Top Kerncentrale Kleine basisscholen houden hun subsidie. Maar daarmee is hun toekomst niet veilig gesteld. Scheldeterrein dinsdag EF De winter is zacht. De sierappelboom in de voortuin hangt nog vol met klein vuur rood fruit. In strenge winters is hij rond deze tijd leeggegeten door de vogels. Na de eerste strenge vorst verschijnen me rels, roodborstjes en een enkele keer een kramsvogel om te ge nieten van de dan zoete trakta ties. De enige die zich nu te goed doet aan de appeltjes is mijn jonge hond. De jonge hond weet dat ik mijn gezag de zer dagen geen kracht kan bij zetten. Ze kan zich dus onge straft te buiten gaan aan allerlei grensoverschrijdend gedrag. Ze was vermoedelijk al niet heel erg onder de indruk van mijn fysieke prestaties, maar met de komst van een paar krukken en een rolstoel is het laatste grein tje respect verdwenen. Bij de kijkoperatie, bleek de knie na melijk een verrassing te bevat ten. Tja zo gaat dat in de roedel, oud en versleten en hup weg alphapositie. Wat zij nog niet weet is dat de stoel en de kruk ken op enig moment weer zul len verdwijnen. Voorlopig nog met. De komende weken zullen be staan uit lijdzaamheid, geduld, afhankelijkheid, zitten en lig gen. Af en blijf, maar dan een week of acht. De wereld afgeba kend door stoepjes, drempels en trapjes. Rest mij slechts het staren over de kreek. Daar gebeurt vanal- les. De kiekendief scheert impo sant over het riet op zoek naar prooi. De eerste ganzenmoe- ders hebben hun kamers in het jaarlijkse kraamhotel in de riet kraag al betrokken. De genten vechten in het water ervoor met veel geklapwiek en gekrijs de rangorde uit, zoals mannen- beesten dat wel meer plegen te doen. De eenden schreeuwen voor iedereen die het wil ho ren dat het lente is. En de zon, de zon betovert de waterspie gel. Een tapijt bezaaid met flon kerende diamanten strekt zich uit van rietkraag tot rietkraag. De eenzame aalscholver in zijn wat gehavend verenkleed voert zelfs een gracieuze duikvlucht uit boven het water. Ik, ik prijs me gelukkig met de zon en het uitzicht. Noodgedwongen in rust kijkend naar de schoon heid die me omringt. De topconferentie, die in maart op de rol staat, is een enerverende megaklus, zowel voor de Hofstad als voor de Randstad. Ieder we zen, ieder object dient als poten tieel gevaarlijk en/of verdacht te worden beschouwd. Twee maanden tevoren wordt er volgens mij een iets te 'exhibitio nistische' opening van zaken gege ven aan pers en bevolking. Was het niet eenvoudiger ge weest om deze topontmoeting te organiseren op een wat simpeler te beveiligen - dus beter beheers bare - locatie, zoals bijvoorbeeld een Waddeneiland? Een eiland leent zich mijn inziens beter als 'no go area' dan een kwart van Ne derlands grondgebied. In Zuid-Limburg heeft men prachtige mergelgrotten, die door een evenementenbureau vast en zeker in no time kunnen worden omgetoverd tot luxueuze ver- blijfs- en vergaderruimtes; ik ver moed zelfs, dat Afcent uit Bruns- sum nog wel ergens een beveilig de bunker/grot/kelder heeft in Ne derland, zoals hun Castlegatebun- ker in Duitsland. Op uw stelling 'Liever een kern centrale erbij dan een landschap vol windmolens' scoorde 65 pro cent eens. Voor mij en gelukkig voor velen met mij een onbegrij pelijke uitslag. Denken de voorstanders van die stelling niet aan hun kinderen en de kinderen van hun kinderen, enzovoort. Een kerncentrale blijft, hoe dan ook, onveilig. Zorgt voor vervuiling door uranium- mijnbouw en zorgt voor heel veel radioactief afval, dat mensenle vens lang gevaarlijk blijft. En dan te bedenken dat er al windmolenparken op zee zijn en worden gebouwd die (bijna) niet te zien zijn vanaf het land. Door het verder ontwikkelen van nog meer zonne-energiebiomas- saomzet in energie, getijde-ener gie enzovoort is kernenergie niet meer nodig. Om nog maar niet te spreken van het aanbrengen van meer en ei gentijdse bouwisolaties en het ge drag om zuiniger om te gaan met het energiegebruik. Mogelijkheden te over om de kerncentrale te sluiten. Mogelijk heden die ook de werkgelegen heid dienen! In het artikel over de kommer en kwel van het Scheldeterrein wordt aan een belangrijk feit voor bijgegaan. Als de gemeente dit gebied niet van Damen zou hebben gekocht, zou dit dan hebben geleid tot voortzetting en nieuwe ontwikke ling van scheepsbouw, scheepsre- paratie, technologische innovatie, jachtbouw (Amels)? Ik denk het niet... maar er vinden nog steeds een paar duizend mensen werk. Hiep hoi, de kleine basis scholen zijn gered! Dat is de boodschap die de Christenunie (CU) sinds zaterdag verkon digt. De oppositiepartij heeft er sa men met de SGP voor gezorgd dat de kleine scholentoeslag toch niet geschrapt wordt. De openbare basisscholen reage ren dolblij. „De kwaliteit van veel openbare scholen in plattelandsge bieden blijft gegarandeerd", stel de de Vereniging Openbaar On derwijs (VOO) gisteren in een persbericht. En: „De leefbaarheid blijft gewaarborgd." Eind mei vorig jaar presenteerde staatssecretaris Sander Dekker (WD) in Wolphaartsdijk zijn plannen voor het basisonderwijs. Hij maakte bekend dat de extra toeslag voor scholen met minder dan 145 leerlingen vanaf 2016 zou verdwijnen. Die subsidie was vol gens hem 'een financiële prikkel om klein te blijven'. In plaats van een toeslag per school zou per re gio een bonus toegekend worden aan scholen die goed samenwer ken. Want, zei Dekker, samenwer king tussen basisscholen is geen óptie, maar keiharde noodzaak om de bevolkingskrimp het hoofd te bieden. Daarom kondig de hij ook aan de regels te versoe pelen, zodat een fusie tussen een openbare en christelijke school makkelijker wordt. De plannen zouden grote gevol gen hebben voor Zeeuwse scho len: 61 procent heeft dit school jaar 145 leerlingen of minder en maakt dus aanspraak op de kleine scholentoeslag. Voor veel scholen loopt die subsidie flink op: hoe kleiner de school, hoe meer geld. Nu de toeslag ook na 2016 blijft, kunnen schooldirecteuren, leer krachten, ouders en dorpsbewo ners even opgelucht adem halen. Maar de toekomst van de kleine scholen is met de succesvolle lob by van de oppositiepartijen zeker niet veilig gesteld. Dit schooljaar hebben de Zeeuw se basisscholen gezamenlijk 771 leerlingen minder dan vorig jaar, blijkt uit cijfers van de Dienst Uit voering Onderwijs. Zeeland moet het dit schooljaar daarom met tien basisscholen minder doen. Het aantal kinderen tussen 4 en 12 jaar is de afgelopen jaren met 8 procent gedaald. En die trend stopt niet: volgens berekeningen van onderzoeksin stituut Scoop verliezen de basis scholen de komende tien jaar in totaal zo'n 3300 leerlingen. Met dat aantal kinderen kun je ruim twintig middelgrote basisscholen vullen. Het lijkt daarom onvermijdelijk dat binnen afzienbare tijd meer Zeeuwse basisscholen hun deu ren moeten sluiten. Voor openba re basisschool De Poel in 's Heer Abtskerke is dat al zeker. Die school heeft op dit moment nog zes leerlingen en gaat per 1 augus tus dicht. Nog 24 andere Zeeuwse basisscholen bevinden zich in de gevarenzone. Zij hebben dit schooljaar minder dan vijftig leer lingen. Deze basisscholen zullen de ko mende jaren hoe dan ook moeten vechten om het hoofd boven wa ter te houden. Met of zonder klei ne scholentoeslag. Het gejuich van de CU is daarom niet terecht. FEITEN OVER KLEINE BASISSCHOLEN Een enkeling kreeg inderdaad wat van het geleende geld terug. Het leeuwendeel kon echter naar het geld fluiten. En de Heikanter man keerde natuurlijk niets. Behalve dat hij een knobbel op zijn elle boog had, maar die had hij al sinds jaar en dag. Niettemin: een mooi bewijs van zijn letsel. Dat wat hij allemaal had gedaan heet oplichting en daarvoor moest hij zich voor de rechtbank in Middel burg verantwoorden. Eenentwin tig keer had hij iemand opgelicht voor een totaalbedrag van 465 eu ro. „Hier word ik nu verdrietig van", zei officier van justitie W. Suijkerbuijk. „Maar wat is een pas sende straf? Een laatste kans, want een volgende keer wordt het een kale opsluiting", beloofde hij de man die net een ISD-maat- regel achter de rug had. En zo eis te hij een celstaf van 117 dagen (ge lijk aan het voorarrest), een taak straf van 240 uur en een voor waardelijke celstraf van een jaar. „Mensen vertrouwden me", ver telde de Heikanter. „Ik wor ge woon misselijk van m'n eige. Het was de crack. Als ik dat gebruik, weet ik niet meer wat ik doe. Dealers hebben mij en mijn gezin bedreigd. Op een gegeven mo ment ga je voor de bijl, zit je aan de crack en doe je dit soort din gen. Ik ben er nu klaar mee." Uitspraak 17 februari. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Schooltjes blijven op de wip zitten ANALYSE door Cornelleke Blok Kees Krijger Wagnerlaan 2, Vlissingen Sjaak van der Linde Paauwenburgweg 119, Vlissingen De Zeeuwse basisscholen hebben dit schooljaar gezamenlijk 771 leerlingen minder dan vorig jaar. Zeeland telde op 1 oktober 2013 tien basisscholen minder dan het jaar ervoor. De Oranje Nassauschool in Ret- ranchement, de Piramide in Ter- neuzen, Tervliet in Terhole, D'n Bo- gerd in Waarde, De Octopus in Nieuwdorp, De Wiekslag in Ril land en Prinses Margriet in Kats sloten eind vorig schooljaar voor goed de deuren. Andere scholen fuseerden om te kunnen blijven bestaan. Basisscholen met 145 leerlingen of minder, ontvangen de zogehe ten kleine scholentoeslag van de overheid: hoe minder leerlingen, hoe meer toeslag een basisschool krijgt. Een basisschool die minder dan 23 leerlingen heeft, moet van de over heid sluiten. Voor elk kind dat op een kleine school met 23 leerlingen zit, be taalt de overheid 10.740 euro per jaar. Dat is bijna drie keer zoveel als voor een kind op een school met 225 leerlingen (3.985 euro) 137 Zeeuwse basisscholen heb ben dit schooljaar 145 leerlingen of minder (61 procent van het to tale aantal). 25 Zeeuwse basisscholen met 50 leerlingen of minder (11 procent). Volgens prognoses van onder zoeksinstituut Scoop daalt het aan tal Zeeuwse kinderen in de basis schoolleeftijd de komende tien jaar met 3300. door Ad Roos MIDDELBURG - Het was een zielig verhaal, dat een 47-jarige Heikan- ter de twee maanden van het vori ge jaar goedwillende mensen in zijn woonomgeving opdiste. Hij was gewond aan zijn elleboog, moest dringend naar het zieken huis maar laat nu net zijn auto zon der brandstof staan. Ja, nee, ze kre gen het geld, meestal een klein be drag terug. Het Openbaar Ministe rie eiste gisteren 117 dagen cel en 240 uur werkstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42